Performancing Metrics

۳۰ درصد روغن مصرفی کشور پالم است | اتاق خبر
کد خبر: 451593
تاریخ انتشار: 20 بهمن 1400 - 19:50
دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: فقط ۳۰ درصد روغن مصرفی کشور پالم است در صورتی که امکان واردات ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور وجود دارد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از ایرنا، دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: بر اساس دستورالعمل ها و مقررات کشور، فقط ۳۰ درصد روغن مصرفی کشور پالم است در صورتی که امکان واردات ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور وجود دارد.

«امیر هوشنگ بیرشک» در همایش ی کروزه «نقش روغن پالم مالزی در تامین روغن های مورد نیاز ایران» با بیان اینکه انجمن روغن نباتی ۷۷ عضو دارد، افزود:  ۲۵ کارخانه روغن کشی در کشور وجود دارد که ظرفیت آنها ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در سال است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران اظهارداشت: ۵۸ کارخانه تصفیه روغن نیز در کشور داریم که ظرفیت آنها ۵.۸ میلیون تن است.

وی گفت: تولید داخلی دانه های روغنی از سال ۲۰۰۲، حدود ۳۴۲ هزار تن بوده که در حال حاضر به ۴۳۰ هزار تن رسیده و حجم واردات ۴۶۹ هزار تن بوده که اکنون به دلیل سیاست های وزارت جهاد کشاورزی به ۲ میلیون و ۲۹۹ هزار تن انواع دانه های روغنی رسیده و افزایش چشمگیری را در این حوزه شاهد بودیم.

بیرشک با بیان اینکه روغن سویا، آفتابگردان، پالم وکلزا وارد کشور می شود، ادامه داد: در مجموع در سال ۲۰۱۳، ۹۶۰ هزار تن روغن وارد کشور می شده که در سال ۲۰۲۱ یک میلیون و ۲۱۰ هزار تن انواع روغن خام به طور مستقیم وارد کشور شده است و این جدا از وارداتی است که از محل دانه انجام گرفته است.

دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی با بیان اینکه تولید روغن جامد در کشور از سال ۱۳۲۰ شروع شد که تراس بالایی داشت، گفت: در همین راستا به سمت افزایش تولید روغن مایع حرکت کردیم و در سال ۹۵ ما ۵۶ درصد روغن مایع در کشور تولید می شد.

بیرشک ادامه داد: اکنون ۷۰ درصد روغن ها به صورت مایع و ۳۰ درصد نیز نیمه جامد است همچنین ۶۳ درصد روغن برای خانوار و ۳۷ درصد نیز برای صنف و صنعت تولید می شود.

وی با بیان اینکه از سال ۸۳ واردات روغن پالم به کشور آغاز شد، گفت: یکی از دلایل واردات این نوع روغن نیز بحث کاهش اسیدهای چرب ترانس بود. در سال ۸۱، ترانس روغن های تولیدی ۲۷ درصد بود و با توجه به اینکه مصرف روغن پالم به تدریج و براساس استانداردها در کشور افزایش یافت و عوامل دیگری نیز در این زمینه موثر بودند، میزان اسیدهای چرب ترانس به زیر دو درصد و در برخی محصولات نیز کمتر از یک درصد است.

دبیر انجمن روغن نباتی کشور با بیان اینکه روند واردات روغن پالم در پنج سال اخیر از ثبات برخوردار بوده، افزود: دلیل این مساله نیز دستورالعمل ها و مقررات کشور است که باید ۳۰ درصد روغن مصرفی پالم باشد.

بیرشک با اشاره به تولید و توزیع دو میلیون تن روغن در سال، گفت: امکان واردات ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار تن روغن پالم به کشور نیز وجود دارد.

وی توضیح داد که ۷۱ درصد روغن تولیدی کشور مستقیم وارد می شود و حدود ۲۰ درصد نیز از طریق واردات دانه و ۹ درصد هم از محل تولیدات داخلی تامین می شود.

بیرشک با اشاره به تولید روغن سرخ کردنی با فرمولاسیون روغن پالم در کشور برای اولین بار گفت: صنعت روغن نباتی در کشور امکان تولید ۵.۸ میلیون تن انواع محصولات را دارد و بنابراین این امکان را داریم که واردات انواع روغن را داشته باشیم و بتوانیم صادرات نیز انجام دهیم.

وی ابراز امیدواری کرد با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی امکان صادرات روغن از کشور فراهم شود و گفت: توان تامین روغن مورد نیاز برخی از کشورهای همسایه را داریم.

 
 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید