Performancing Metrics

دولت استرالیا و هر آنچه که باید بدانید ... | اتاق خبر
کد خبر: 451836
تاریخ انتشار: 14 اسفند 1400 - 19:35
دولت استرالیا که بانام‌های «دولت مشترک‌المنافع» یا «دولت فدرال» هم شناخته می‌شود، قوه مجریه حاکم در استرالیا است.

دولت استرالیا، حکومت پادشاهی مشروطه فدرال است که به‌صورت مردم‌سالاری نیابتی اداره می‌شود. دولت استرالیا در سال ۱۹۰۱ میلادی پس از موافقت‌نامه بین شش مستعمره بریتانیایی که شش ایالت کنونی هستند تشکیل شد.

قانون اساسی استرالیا

قانون اساسی استرالیا را می‌توان همچون محور دولت استرالیا شناسایی کرد. قانون اساسی استرالیا در سال 1901 میلادی به اجرا درآمد و از آن تاریخ چارچوب عملکرد دولت ملی استرالیا را مشخص می‌کند.

قانون اساسی استرالیا سیستم حکومتی این کشور را دموکراسی انتخاباتی معرفی کرده است. یک سیستم دولت پارلمانی که در آن شهروندان استرالیائی می‌توانند مشارکت کنند و نظرشان را اظهار کنند. این سیستم بر پایه سنت‌های دموکراتیک است و شکیبایی مذهبی و آزادی اجتماعات را قدردانی می‌کند. نهادها و مؤسساتی که در قلب دولت ملی استرالیا است منش‌های مشترک بسیاری با رسوم دولت‌های انگلیس و آمریکای شمالی دارد.

بر اساس قانون اساسی استرالیا، سیستم حکومتی استرالیا مجموعه‌ای از دموکراسی وست مین ستر (Westminster) است که از اسم قصر وست مینستر مقر مجلس انگلیس گرفته‌شده است. این سیستم حکومت پارلمانی در بعد قرن‌ها پیشرفته است.

خصوصیت‌های بسیار آن عبارت‌اند از یک رئیس کشور که رهبر دولت نیست و یک دولت اجرایی که انتخاب‌شده از مجلس است و متقابلاً جوابگو به آن می‌باشد. ونیز سیستم قضایی جدا از مجلس است. تفاوت بین مجلس‌های استرالیا و وست مینستر این است که اختیارات مجلس‌های استرالیا محدود به ایالت خود یا درد ملی است درحالی‌که در شکل وست مینستر، مجلس قدرت قانون‌گذاری برای همه اجزای کشور را دارد.

قانون اساسی در استرالیا پارسایی ویژه‌ای دارد و به‌دشواری امکان تغییر اصول آن وجود دارد. البته بر اساس قانون، امکان تغییر اصول قانون اساسی وجود دارد اما این قضایا تنها با تائید نیم بیشتری از رأی‌دهندگان در یک همه‌پرسی همگانی میسر است. بر طبق این اساس، هر اصلاح پیشنهادی بایستی با اکثریت دوگانه تصویب شود: بیشتر رأی‌دهندگان در همه‌ی کشورها و همچنین بیشتر رأی‌دهندگان در بیشتر ایالت‌ها (حداکثر چهار ایالت از شش ایالت باید به اصل پیشنهادی رأی مثبت دهند).

حکومت پادشاهی در استرالیا

بر اساس قانون اساسی، استرالیا یک کشور خودمختار است ولی رشته پیوند مشروطه را با الیزابت دوم ملکه بریتانیای کبیر که ملکه استرالیا هم هست حفظ می‌کند. ملکه فرماندار کل (governor general) را همچون نماینده خود در استرالیا بر پایه پیشنهاد نخست‌وزیر تعیین می‌کند. فرماندار کل بنا به پیشنهاد نخست‌وزیر، وزرا را تعیین می‌کند و برحسب عرف، تقریباً در همه‌ی موارد تنها بر پایه‌ی توصیه‌های دولت عمل می‌کند

قیمت خانه در استرالیا

خرید خانه در استرالیا برای کسانی که اقامت آن را مالک هستند می‌توانید یک گزینه بسیار عالی باشد. ملک در استرالیا طبق معمول سالانه حداکثر ۵ درصد پیشرفت می‌کند. چون شما می‌توانید با وام‌های خیلی خوبی خرید ملک را انجام دهید، پس‌خرید ملک و خانه در استرالیا به‌راستی پیشنهاد می‌شود.

اگر ویزای موقت استرالیا رادارید و زمان ویزای شما کمتر از یک سال است، بازهم شرایط شما برای خرید ملک در استرالیا خوب نیست و این امکان برای شما وجود ندارد.

خرید خانه در استرالیا و گرفتن اقامت

توجه داشته باشید که اگر هیچ‌کدام از انواع ویزاهای استرالیا را ندارید و می‌خواهید تنها از راه خرید خانه در استرالیا اقامت این کشور را بگیرید،‌ باید این را بدانید که هم‌چین چیزی امکان‌پذیر نیست. زمان خود را از دست ندهید چراکه در آخر گرفتار راه زنان مهاجرتی خواهید شد.

در حقیقت اگر می‌خواهید از اقامت استرالیا از راه خرید خانه در استرالیا را داشته باشید، به شما خیلی روشن و آشکار اضهارمی‌کنیم که چنین چیزی مقدور نیست و زمان و مخارج خود را به باد ندهید. هرساله اشخاص بسیاری در همین راه چون آگاهی ندارند در تله اشخاص کلاه‌بردار گرفتار می‌شوند.

قیمت خانه در استرالیا

قیمت خرید خانه بستگی به نوع ملک و متراژ‌ و فاکتورهای دیگر گوناگون است؛ اما به‌طورکلی در شهری مانند ملبورن با حدود ۶۰۰ هزار دلار می‌توانید صاحب‌خانه‌ای (یونیت) حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ متری در منطقه‌ای نسبتاً خوبی از شهر باشید. اگر قصد دارید آپارتمان بخرید می‌توانید با ۵۰۰ هزار دلار هم آپارتمان خوبی را در اختیار داشته باشید. اگر کمی محله خود را دورتر کنید حتی با ۴۰۰ هزار دلار هم می‌توانید صاحب‌خانه شوید.

برای خانه ۵۰۰ هزار دلاری شما احتیاج دارید که ۵۰ هزار دلار آن را نقدی داشته باشید. بقیه‌ی هزینه‌های باقی‌مانده آن را نیز حدود ۳۰۰۰ دلار فرض کنید. یعنی با ۵۳۰۰۰ هزار دلار می‌توانید صاحب‌خانه‌ای در استرالیا شوید. البته خانه‌های بزرگ‌تر با محله‌های نزدیک‌تر به شهر گران‌تر هستند. میانگین قیمت خانه در شهر ملبورن حدود 834 هزار دلار است.

اجاره خانه در استرالیا

یکی از موضوعاتی که پس از گرفتن اقامت استرالیا و هنگام ورود به استرالیا باید با آن را پیگیری کنید، اجاره محل شایسته‌ای برای سکونت است و ازآنجاکه فرآیند اجاره خانه در استرالیا  کلاً با ایران متفاوت است، بهتر است اطلاعات کافی دراین‌باره را دریافت کنید تا بتوانید بهترین و مناسب‌ترین گزینه را برای سکونت برگزینید. هزینه اجاره در شهرها و مناطق متفاوت استرالیا باهم گوناگون است. مبلغ اجاره‌ای که قادر به پرداخت آن هستید در انتخاب محل زندگی و نوع سکونت شما نقش خیلی مهمی دارد، در آخر باید قیمت اجاره را در مناطق متفاوت هر شهر مقایسه کنید.

از هر لحاظ هرچقدر به City Center یا همان مرکز شهر نزدیک‌تر شوید قیمت خانه بیشتراست و هرچقدر از آن دور می‌شوید و به سمت محله‌ها یا همان Suburb های دورتر از مرکز شهر می‌روید، اجاره خانه کمتر می‌شود. محله‌ها (Suburbs) هر یک دارای یک کد پستی معلوم چهاررقمی هستند که می‌توانید با نوشتن نام محله یا کد پستی آن در سایت‌های خانه یابی به‌آسانی قیمت آن محله موردنظر را پیدا کنید و از راه گوگل مپ مسافت آن خانه را با محل تحصیل یا محل کار خود به دست آورید. طبق معمول همه محله‌ها از سیستم حمل‌ونقل خوبی بهره‌مند هستند و می‌توانید با استفاده از سیستم حمل‌ونقل عمومی در دورترین نقاط شهر رفت‌وآمد داشته باشید. البته بعضی خانه‌ها ممکن است بسیار نزدیک به ایستگاه قطار باشند و بعضی دیگر کمی دورتر باشند. اگر خانه شما فاصله زیادی از ایستگاه قطار داشته باشد و ماشین شخصی داشته باشید، باید از اتوبوس استفاده کنید. اتوبوس‌ها معمولاً در بیشتر محله‌ها رفت‌وآمد می‌کنند.

 

اجاره خانه در استرالیا و انواع خانه

خانه یا همان House: این خانه‌ها همواره کاملاً مستقل بوده و هم در فضای جلو و هم در عقب خانه دارای حیاط و باغچه هستند. این خانه‌ها اکثراً اسکلت چوبی دارند؛ و دارای یکتا چهار اتاق‌خواب، آشپزخانه، حمام، اتاق نشیمن و محوطه پارکینگ هستند. خانه‌ها همگی وصله به دستگاه‌های گرمایشی و تهویه هوا هستند. شما با ۳۰۰۰ دلار به‌طور میانگین می‌توانید یک‌خانه مناسب و بزرگ در محله‌ای خوب اجاره کنید. اگر مجرد هستید خانه به‌هیچ‌وجه گزینه خوبی برای شما نیست.

یونیت‌ها: یونیت‌ها شکل دیگری از ساختمان‌ها هستند که به‌گونه‌ای همه امکانات یک house را دارا هستند اما کمی جمع‌وجور تر هستند. هزینه‌های آن‌ها نسبت به house کمتر است و کم‌وبیش همه‌ی راحتی یک house را دارا هستند. انتخاب بیشتر افرادی که می‌خواهند خانه اجاره کنند یونیت می‌باشد. یونیت‌ها معمولاً از ۱۷۰۰ دلار تا ۲۴۰۰ دلار ماهانه اجاره می‌شوند. شما به‌طور میانگین با ۲۱۰۰ دلار می‌توانید در یک محله بسیار خوب در ملبورن یونیت ۳ خوابه اجاره کنید.

تاون هاوس Townhouse: شکل دیگری از خانه هستند که به‌گونه‌ای ترکیب house و آپارتمان هستند. اکثراً تازه‌ساخت‌تر هستند وزندگی در این خانه‌ها خیلی لذت‌بخش است. تاون هاوس ها اکثراً دوطبقه هستند.

آپارتمان: خانه‌های آپارتمانی در استرالیا مانند ایران نیستند. آپارتمان‌ها اکثراً در استرالیا در مجتمع‌های بزرگ هستند. آپارتمان‌ها دارای اتاق‌خواب، آشپزخانه و اتاق نشیمن بوده و اکثر از آن‌ها پارکینگ هم دارند. آپارتمان‌های نوساز به وسایل گرمایشی و سرمایشی مجهز هستند ولی در بعضی از آپارتمان‌های قدیمی‌تر تهیه این وسایل به دوش مستأجر است. در برخی از آپارتمان‌ها، اتاق لاندری مجهز به ماشین لباس‌شویی و ماشین خشک‌کن سکه‌ای وجود دارد و لازم به خرید ماشین لباس‌شویی نخواهید داشت. قیمت اجاره آپارتمان بسته به اینکه در کدام قسمت شهر هستید گوناگون است. برای نمونه اگر در مرکز شهر باشید برای یک آپارتمان کوچک ۵۰ متری باید ماهانه حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار پرداخت کنید؛ اما باهمین ۲۰۰۰ دلار می‌توانید آپارتمان دوخوابه و بزرگ‌تری در فاصله نیم ساعتی از مرکز شهر اجاره کنید. به هراندازه که از شهر دورتر شوید قیمت‌ها کمتر می‌شود؛ و یا باقیمت برابر قدرت اجاره شما برای آپارتمان‌های بزرگ‌تر بالاتر می‌رود.

برج‌های مسکونی: این برج‌ها ساکن در مناطق مرکزی شهر ملبورن واقع‌شده‌اند و همگی نوساز و خیلی زیبا و شیک هستند و اجاره‌های زیادی دارند. بیشتر ساکنان این برج‌ها، دانشجویان خارجی هستند و اگر برای زندگی می‌خواهید خانه‌ای اجاره کنید به شما پیشنهاد نمی‌کنیم از این برج‌ها اجاره کنید. در ظاهر زندگی در برج‌ها می‌تواند خیلی خوب ولاکچری باشد اما چون رفت‌وآمد در آن‌ها زیاد است و بافت آن‌ها بیشتر به نوع دانشجویی نزدیک است. اگرچه برج‌هایی هم هستند که بیشتر اشخاص غیر دانشجو در آن زندگی می‌کنند. آخر اگر مایل اید تجربه یک زندگی مدرن و در کنار تجهیزات زیاد در قبل شهر را داشته باشید این برج‌ها برای شما گزینه خوبی هستند. اکثراً کسانی که چند سال در این برج‌ها سکونت می‌کنند، بعد ازگدشت زمانی به محله‌های اطراف می‌روند وزندگی آرام‌تری را امتحان می‌کنند.

در همه انواع این خانه‌ها عموماً کابینت آشپزخانه، سیستم آبگرم، اجاق‌گاز و در بعضی موارد ماشین ظرف‌شویی هم تهیه‌شده است. خانه‌های کاملاً مبله در ایالت ویکتوریا کمتر متداول هستند و باید سایر لوازم زندگی را خود تهیه کنید. برای کم کردن هزینه‌ها می‌توانید اجناس دست‌دوم را از وب‌سایت‌هایی مانند Gumtree، eBay و Trading Post خریداری نمایید.

 

کلام پایانی در مورد دولت استرالیا

دولت استرالیا یک دولت فدرال است که از 6 ایالت و 2 قلمرو نمایندگی می‌کند. ساختار دولت استرالیا بر پایه الگوی دموکراسی پارلمانی است که در آن مردم به‌پای صندوق رأی می‌روند و نمایندگان خود را برمی‌گزینند و حزبی که بیشتر کرسی‌های مجلس را به خود اختصاص می‌دهد، دولت تشکیل می‌دهد و رهبر حزب نیز به‌عنوان نخست‌وزیر شناخته می‌شود.

شناختن با دولت استرالیا و تاریخچه آن برای افرادی که علاقه‌مند به مهاجرت به این کشور هستند جذاب و ضروری است. اگر شما نیز دوست دارید به استرالیا سفر کنید، می‌توانید از مشاوره‌های کانگروز  بهره‌مند شوید. همچنین شما می توانید حواله ها ی دلار استرالیا خود را با شرکت کانگروز انجام دهید.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید