Performancing Metrics

توسعه تسلیحات میکروبی توسط آمریکا در اوکراین | اتاق خبر
کد خبر: 452132
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1401 - 18:55
پس از تغییر حکومت در اوکراین در سال ۱۳۹۳، با سازماندهی و پشتیبانی مالی واشنگتن شبکه ای متشکل از حداقل ۳۰ آزمایشگاه زیستی در اوکراین استقرار یافت که مشتری برون داد پژوهش های آن آزمایشگاه ها دفتر تقلیل تهدیدات نظامی وزارت دفاع آمریکا بوده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایلنا، پس از تغییر حکومت در اوکراین در سال ۱۳۹۳، با سازماندهی و پشتیبانی مالی واشنگتن شبکه ای متشکل از حداقل ۳۰ آزمایشگاه زیستی در اوکراین استقرار یافت. این آزمایشگاه ها به پژوهش دربارة بیماری های کشنده می پرداختند.

این موضوع طی بیانیه رسمی از سوی معاون وزیر خارجه امریکا، ویکتوریا ‎نولاند،‏ و قبل از آن توسط بنیاد نشر مؤسسات امریکایی، ازجمله آکادمی ملی علوم مورد تأیید واقع شده است.

نکته قابل توجه اینکه مشتری برون داد پژوهش های آن آزمایشگاه ها دفتر تقلیل تهدیدات نظامی وزارت دفاع آمریکا بوده است.
به گواه فاکس نیوز، در حال حاضر و در خلال عملیات نظامی در اوکراین، اسناد و مدارک افشاشده نشان دهنده اقدامات امریکایی ها برای نابود کردن آثار به جامانده از برنامه سلاح های میکروبی هستند؛ این اقدامات امریکایی ها مشخص می کند که دانشمندان اوکراینی و امریکایی در اوکراین چه می کرده اند. به طور خاص، مشخص شده که وزارت بهداشت اوکراین از پنجم اسفند ۱۴۰۰ ‎( از زمان آغاز عملیات نظامی) دستور داده است ‎کلیه‏ جنگ افزارهای میکروبی در آزمایشگاه ها معدوم شوند. همه جوانب امر مؤید آن است که واشنگتن و کیف از دست یافتن روس ها به اسناد و مدارک افزایش قابلیت های بیماری زایی میکروارگانیسم ها به شیوه های زیست ترکیبی به شدت هراسانند. این حقایق برملاکنندة نقض سازمان یافتۀ پیمان بین المللی منع تسلیحات سمی و میکروبی توسط اوکراین و ایالات متحده است.
جالب توجه ترین بخش اطلاعات به دست آمده از رسانه ها دربارۀ پروژه ای با اسم رمز یوپی-۴ بود. ‏ هدف از آن پروژه ‎( یوپی-۴)‏ کشف گونه ای از بیماری پرندگان بود که بیشترین آسیب را برای انسان ایجاد می کرد و نیز بیشترین قابلیت را برای همه گیری در منطقه و برهۀ زمانی خاصی داشت. بخش دیگر آن پروژه به مطالعة مسیرهای مهاجرتی پرندگان می پرداخت؛ براین اساس، کشف سیرهای مهاجرتی که از میان سرزمین های روسیه می گذشت ولی به مقدار کمتری بر اروپا تأثیر داشت، در دستور کار قرار گرفت.

به دام انداختن پرندگانی در روسیه، انتقال آن ها به اوکراین، رهاسازی آن ها، و ردیابی مسیر بازگشتشان به روسیه مهر تأییدی است بر شواهدی که بیان شد. حالا تصور کنید چه می شود اگر امریکایی ها «سلاح های زندۀ» خود را علیه روسیه به کار گیرند.
این رویکرد یکی از بی قیدترین، غیرانسانی ترین، و غیرمسئولانه ترین شیوه های جنگیدن است. چنان سلاح هایی به گونه ای هستند که لاجرم سازنده آن هم قادر به مهارش نخواهد بود. مسئله دیگر آن است که واشنگتن این آزمایش ها را در نزدیکی مناطق پرجمعیت اروپا انجام داده است؛ در کشورهایی که متحدان ایالات متحده قلمداد می شوند اما امریکا به وضوح امنیت آن ها را نادیده گرفته است.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید