Performancing Metrics

۱۴۰ میلیون دلار صرفه‌جویی با اجرای طرح سی‌ان‌جی از سال 98 | اتاق خبر
کد خبر: 452786
تاریخ انتشار: 2 تیر 1401 - 12:54
گام دوم توسعه صنعت سی‌ان‌جی پس از وقفه‌ای، دوباره از سال ۱۳۹۸ و با مصوبه شورای اقتصاد آغاز شد.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از عصر ایران رئیس همایش و مدیر اجرایی اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین، سی‌ان‌جی و خدمات وابسته با بیان اینکه گازسوز کردن ۵۰۰ هزار خودرو باعث صرفه‌جویی روزانه ۶ میلیون لیتر بنزین می‌شود، گفت: اجرای طرح سی‌ان‌جی در سال‌های اخیر باعث صرفه‌جویی ۱۴۰ میلیون دلاری شده است.

به گزارش ایرنا، «علی محمودیان» امروز در حاشیه همایش سوخت‌های جایگزین، سی‌ان‌جی و خدمات وابسته در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از سال ۱۳۹۸ و پس از تصویب مصوبات شورای اقتصاد در خصوص تبدیل رایگان یک میلیون و دویست و شش هزار خودروی عمومی به دوگانه سوز وضع صنعت سی‌ان‌جی متحول شد، افزود: از همان موقع صنعت ۲۰ساله سی‌ان‌جی دوباره رونق پیدا کرد و اثرات مستقیم و غیرمستقیم مطلوبی را بر جای گذاشت.

وی با بیان اینکه با شروع عملی طرح توسط پیمانکاران در اوایل سال ۱۳۹۹ همه کارخانه‌های تولید مخازن و کیت‌های سی‌ان‌جی شروع به فعالیت کردند و کارگاه‌های تبدیل نیز در سراسر کشور فعال شدند، ادامه داد: این صنعت زمینه‌ساز اشتغال‌زایی بیش از ۵۰ هزار نفر در بیش از ۲۵۰۰ جایگاه و کارخانه تولید مخازن سی‌ان‌جی و کیت و همچنین بیش از هزار مرکز خدمات خودروهای گازسوز (کارگاه تبدیل) در سراسر کشور شده است؛ در واقع در گام دوم توسعه صنعت سی‌ان‌جی پس از وقفه‌ای، دوباره از سال ۱۳۹۸ و با مصوبه شورای اقتصاد آغاز شد.

۱۴۰ میلیون دلار صرفه‌جویی با هزینه‌کرد ۹۰ میلیون دلاری

به گفته وی این طرح تاکنون حدود ۹۰ میلیون دلار هزینه در بر داشته و بیش از ۱۴۰ میلیون دلار صرفه‌جویی مستقیم ناشی از جایگزینی سوخت سی‌ان‌جی به‌جای بنزین حاصل شده که با توجه به گستردگی این صنعت در تمام ایران، موجب رونق تولید در کشور نیز شده است.

محمودیان ادامه داد: از سویی اجرای کامل طرح با توجه به جامعه هدف اصلی آن که وانت‌های عمومی و تاکسی‌ها بوده است، می‌توانست باعث جایگزینی بیش از ۱۲ میلیون لیتر بنزین با سی‌ان‌جی به طور روزانه شود که برابر تولید بنزین در ۵ پالایشگاه تهران، تبریز، شیراز، لاوان و کرمانشاه است.

وی تصریح کرد: علاوه بر تمام مزایای مستقیم با وجود این طرح دولت در مقاطعی سهمیه خودروهای عمومی را در کارگروه اجرایی بند ۸ کم کرده که همگی به پشتوانه این طرح بوده و طبق برآوردهای اولیه، میزان صرفه‌جویی غیرمستقیم آن بسیار بیشتر از صرفه‌جویی غیرمستقیم طرح است که آمار دقیق آن را می‌توان از وزارت نفت دریافت کرد.

مدیر اتحادیه کشوری سوخت‌های جایگزین تاکید کرد: با وجود این مزیت‌ها، طرح در ۹ ماه اخیر با مشکلات زیادی مواجه بوده و عملاً متوقف شده که ضرر و زیان زیادی برای کشور به همراه داشته است.

صرفه‌جویی روزانه ۶ میلیون لیتر بنزین با گازسوز کردن ۵۰۰ هزار خودرو

وی با اشاره به اینکه در صورت اجرای این طرح همانند آغاز به کار آن، اکنون باید حدود ۵۰۰ هزار خودرو تبدیل شده بود، اظهار کرد: این امر می‌توانست به صرفه‌جویی روزانه حدود ۶ میلیون لیتر بنزین منجر و باعث جلوگیری از واردات بنزین در شرایط خطیر تحریم‌های کنونی شود، اما متأسفانه تبدیل خودروهای به گازسوز در حدود ۲۰۰ هزار خودرو باقی مانده است.

محمودیان افزود: در واقع عدم اجرای طرح در ماه‌های اخیر علاوه بر ایجاد ضرر و زیان به پیمانکاران که با تولید و آماده‌سازی برای ۳۰۰ هزار لوله، مخزن و کیت قطعات گازسوز آمادگی کامل اجرای فرایند تبدیل را دارند، باعث به‌هم‌خوردن تعادل سبد سوخت و واردات بنزین به کشور پس از چند سال خودکفایی نیز خواهد شد.

به گفته این مقام مسئول به‌جای استفاده از این فرصت بی‌نظیر ملی برای صرفه‌جویی بنزین و صادرات آن و در نتیجه ارزآوری برای کشور در شرایط سخت تحریم ظالمانه، فرصت‌سوزی کرده و با توجه به مصرف بنزین که نزدیک به تولید بنزین شده است، در آینده نزدیک فرصت صادرات را با واردات بنزین عوض خواهیم کرد.

این مقام مسئول عنوان کرد: با یک حساب کتاب ساده می‌توان متوجه شد که در صورت واردات روزانه ۶ میلیون لیتر بنزین به کشور، دولت باید سالانه حدود ۲ میلیارد دلار در شرایط کنونی ارزی کشور، به واردات بنزین تخصیص دهد که تامین آن بسیار سخت خواهد بود.

محمودیان بیان کرد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران از خرداد سال ۱۳۹۸ به‌ازای هر مترمکعب سی‌ان‌جی که مالکان خودروهای گازسوز، گاز سی‌ان‌جی استفاده کردند ۳۹۲ ریال جمع‌آوری شده که مجموع این مبالغ تا به امروز بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است. مقرر بود این مبلغ برای ایمن‌سازی و کمک‌هزینه مالکان خودروهای گازسوز جهت دریافت گواهی سلامت و کمک‌هزینه تعویض مخازن فرسوده پرداخت شود. این ۱۰۰۰ میلیارد تومان متعلق به مالکان خودروهای گازسوز هستند.

وی از عدم اجرای مصوبه شورای اقتصاد در باره احداث ۷۰۰ جایگاه سی‌ان‌جی و توان داخلی برای اجرای این طرح که می‌توانست از صرفه‌جویی حاصل از طرح تبدیل خودروها نیز برای آن استفاده کرد انتقاد کرده و توجه دولت به این مصوبه را که می‌تواند باعث تسهیل دسترسی این سرمایه عظیم ملی شود، خواستار شد.

محمودیان ضمن هشدار در خصوص وضعیت نگران‌کننده موانع ایجاد شده در ۹ماهه گذشته که کشور را از صادرکننده بنزین به واردکننده بنزین تبدیل خواهد کرد؛ ورود مدبرانه رئیس‌جمهور محترم به‌منظور حمایت از اشتغال‌زایی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری و همچنین جلوگیری از واردات بنزین و رونق گرفتن تولید داخلی در سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌زا را خواستار شد.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید