Performancing Metrics

اخبار | اتاق خبر
کد خبر: 452967
تاریخ انتشار: 8 تیر 1401 - 08:06
رییس مجلس از توقف استیضاح وزیر صمت تا تفکیک این وزارت خانه با لایحه دولت خبر داد. برهمین اساس، استیضاح وزیر صمت از سمت رییس مجلس درحالی روز گذشته اعلام وصول نشد که به‌نظر می‌رسد

ماجرای عدم استیضاح وزیر صمت

 به گزارش اتاق خبر به نقل از تعادل رییس مجلس از توقف استیضاح وزیر صمت تا تفکیک این وزارت خانه با لایحه دولت خبر داد. برهمین اساس، استیضاح وزیر صمت از سمت رییس مجلس درحالی روز گذشته اعلام وصول نشد که به‌نظر می‌رسد دولت بایستی بزودی و پس از تفکیک وزارت صمت، دو گزینه جدید به عنوان وزرای صنایع و معادن و وزارت بازرگانی به مجلس معرفی کند و فاطمی امین نیاز به رأی اعتماد جدید دارد. قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی در صحن علنی اعلام کرد، «وزارت صمت از سنگین‌ترین مجموعه‌های وزارتخانه‌های دولتی است؛ بارها به رییس‌جمهور گفتم این وزارتخانه مشکلات ساختاری و مدیریت دارد. امروز پایان وقت زمان استیضاح است و 17 نماینده تاکنون طرح استیضاح را امضا کرده‌اند.

 با رییس‌جمهور گفت‌وگو کردیم و به جمع‌بندی رسیدیم که در ساختار وزارت صمت تجدیدنظر شود و 2 وزیر به مجلس برای 2 وزارتخانه جدید معرفی شود. قرار شده است جداسازی وزارت صنعت، معدن و تجارت با ارایه لایحه انجام شود. چون دولت خودش تصمیم گرفته اصلاح ساختاری کند، خواهش می‌کنم استیضاح‌کنندگان وزیر صمت، به دولت 2 ماه فرصت دهند تا لایحه تشکیل دو وزارتخانه ارایه شود.»

لازم به ذکر است، اخیراً نیز سخنگوی دولت از موافقت هیات وزیران با تشکیل وزارت بازرگانی خبر داده بود، به‌گفته بهادری جهرمی از جمله دلایل اعلام موافقت تقویت و تجمیع ابزارهای نظارتی دولت بر بازار، کنترل موثرتر قیمت‌ها، تسهیل تجارت و رونق تجارت خارجی، سیاست‌گذاری واحد و چابکی در امور بازرگانی و حمایت جدی‌تر از مصرف‌کننده بود.

پیگیری از نمایندگان مجلس نشان می‌دهد که پس از جدا شدن وزارت بازرگانی از وزارت صنایع و معادن دولت باید دو وزیر را به‌صورت جداگانه به مجلس معرفی کند؛ یک وزیر برای وزارت صنایع و معادن و یک وزیر نیز برای وزارت بازرگانی. با در نظر گرفتن این موضوع دولت باید علاوه بر معرفی یک فرد جدید به عنوان گزینه وزارت بازرگانی، در خصوص گزینه وزارت صنایع و معادن هم یا فاطمی‌امین را مجدداً به مجلس معرفی کند یا فرد جایگزین دیگری برای این منظور درنظر بگیرد.

با توجه به شرایط فعلی که ابهامات زیادی در خصوص عملکرد فاطمی امین وجود دارد و سبب شده است بحث استیضاح او در مجلس مطرح شود، شانس معرفی وی به عنوان وزیر صنایع و معادن خیلی بالا نیست و اگر هم از سوی دولت معرفی شود، به‌نظر کار سختی را برای گرفتن رأی اعتماد مجدد از مجلس پیشِ‌رو دارد. این موارد از چالش‌هایی است که پس از تشکیل وزارت بازرگانی در خصوص تعیین وزیر صنایع و معادن وجود خواهد داشت.

سامانه قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود؟/ صمت توضیح داد

روز دوشنبه نامه‌ای از سوی معاون هماهنگی وزارت صمت خطاب به معاون صنایع حمل‌و نقل این سازمان ارسال شد ضمن آن بر عدم صلاحیت فنی و امنیتی و همچنین عدم آمادگی لازم سامانه یکپارچه تخصیص خودرو تاکید کرده و اعلام کرده است که فعلاً از طریق این سامانه، دیگر قرعه‌کشی انجام نشود. 

سید مهدی نیازی- معاون هماهنگی و محیط کسب‌وکار وزارت صمت- پیشنهاد کرده است «برای قرعه‌کشی آتی از طریق سامانه مزبور، فعلاً موارد و نقطه‌نظرات مرکز افتای ریاست‌جمهوری به‌طور ویژه از آن مرجع درخواست و پس از دریافت و آماده‌سازی سامانه مطابق آن موارد نسخه نهایی به‌منظور تست و ارزیابی فنی در اختیار یکی از آزمایشگاه‌های حائز صلاحیت تحت نظارت مرکز افتا قرار داده شود و قرعه‌کشی به بعد از آن زمان موکول شود.»

در پی نامه‌نگاری اخیر میان دو معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت سخنگوی وزارت صمت در پاسخ به شفاف‌سازی پیرامون این نامه، ضمن تکذیب شایعه‌های مطرح شده در مورد امنیت سامانه یکپارچه خودرو، تاکید کرد آنچه در مورد این سامانه مطرح شده، مراحلی است که بایستی طی شود تا مسوولیت انجام قرعه‌کشی به وزارت صمت واگذار شود. امید قالیباف در این رابطه اظهار کرد: تصدی‌گری وزارت صمت در واگذاری خودرو در حال حاضر در دستور کار نیست و مرحله دوم تخصیص خودرو مشابه مرحله اول از طریق سامانه‌ای که مورد استفاده است، انجام خواهد شد. وزارت صنعت، معدن و تجارت به دقت سلامت و شفافیت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو را زیرنظر دارد و نامه منتشر شده این دغدغه را ثابت می‌کند. سخنگوی وزارت صمت، تاکید کرد: وزارت صمت دیدگاه‌های پیشنهادی و مشورتی در رابطه با بهبود کیفیت سامانه تخصیص یکپارچه خودرو را با دقت بررسی و در صورت لزوم جهت اجرا به پیمانکار ارایه خواهد داد. لازم به تاکید است که نه‌تنها ابهامی در قرعه‌کشی نوبت اول وجود ندارد، بحث حذف سامانه یکپارچه هم مطرح نیست. هدف اول ما بهبود کیفیت خدمت به مردم است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید