Performancing Metrics

1600 قلم داروی ايرانی تا 30 درصد گران شد / وزارت بهداشت: افزايش قيمت را بيمه‌ها جبران مي‌كنند | اتاق خبر
کد خبر: 453463
تاریخ انتشار: 25 تیر 1401 - 10:22
دولت، همچون روندی كه از هفته‌های گذشته در پیش گرفته، تمایلی به اعلام افزایش قیمت‌ها ندارد و صرفا مایل است درباره اقداماتی كه برای كاهش قیمت‌ها در دست دارد، صحبت كند

 به گزارش اتاق خبر به نقل از اعتماد نوشت: قیمت 1630 قلم داروی ایرانی و تولید داخل، از صبح پنجشنبه 23 تیرماه، 5 الی 30 درصد گران شد. این افزایش قیمت، بخشی از طرح «دارویار» است كه اجرای آن از صبح پنجشنبه با دستور رییس‌جمهوری آغاز شد.

به موجب این طرح، 1630 قلم داروی تولید داخل (در قالب 9600 كد IRC) مشمول افزایش قیمت 5 الی 30 درصدی می‌شوند و قرار است مابه‌التفاوت این افزایش قیمت، توسط بیمه‌ها جبران شده و هیچ پرداخت اضافه‌ای توسط بیمار اتفاق نیفتد.

وزیر بهداشت قول داده كه از صبح پنجشنبه 23 تیرماه، تمام بیمه‌شدگان (تامین اجتماعی، سلامت ایرانیان، نیروهای مسلح، فرهنگیان و...) در مراجعه به داروخانه‌ها، برای دریافت داروهای نسخه شده ایرانی تحت پوشش بیمه، همان رقم قبل از اجرای این طرح را خواهند پرداخت.

طبق گفته مسوولان وزارت بهداشت، صرفا افرادی كه هیچ نوع بیمه پایه ندارند یا داروی بدون نسخه می‌خرند باید برای داروی خود به قیمت آزاد - مشمول این افزایش 5 الی 30 درصدی - پرداخت كنند.

مسوولان وزارت بهداشت امیدوارند با اجرای این طرح، قاچاق معكوس دارو به كشورهای همسایه كاهش یابد، چراكه به‌زعم آنان، مهم‌ترین علت قاچاق معكوس داروی ایرانی، اختلاف قیمت قابل توجه داروی ایرانی در مقایسه با مشابه تولید شده یا موجود در كشورهای همسایه است كه سبب شده قاچاق محموله داروی ایرانی به كشورهای همجوار از جمله تركیه و عراق و افغانستان افزایش یابد.

یا اینكه اتباع این كشورها برای تامین داروی مورد نیاز خود، هزینه گذر از مرز ایران را به بهای خرید داروی ایرانی و ارزان‌تر از داروی موجود در كشور خود، تقبل كرده و به مشتری ثابت داروخانه‌های واقع در شهرهای مرزی كشور تبدیل شوند.

مسوولان وزارت بهداشت همچنین امیدوارند با اجرای این طرح، خرید آزادانه و مصرف بی‌رویه داروهای بدون نسخه از گروه آنتی‌بیوتیك‌ها و مسكن‌ها كه در قالب خوددرمانی، بار مالی سنگینی به نظام سلامت تحمیل می‌كند هم كاهش یابد.

تبلیغ گسترده دولت برای «دارویار» بدون اشاره به افزایش قیمت
عصر چهارشنبه، خبر كوتاهی در شبكه‌های اجتماعی برخی كاربران حوزه سلامت منتشر شد كه از برگزاری جلسه‌ای در سازمان غذا و دارو با تولید‌كنندگان دارو و موافقت نهایی با افزایش 20 الی 30 درصدی قیمت دارو از صبح پنجشنبه 23 تیرماه حكایت داشت.

دقایق پایانی شامگاه چهارشنبه، وزیر بهداشت در بخش خبری «شبكه خبر» تلویزیون، بدون كوچك‌ترین اشاره‌ای به افزایش قیمت دارو از روز پنجشنبه، از آغاز اجرای طرح «دارویار» خبر داد.

اظهارات بهرام عین‌اللهی، در بخش‌های خبری روز پنجشنبه تلویزیون هم تكرار شد تا در نهایت در برنامه شامگاهی «صف اول» كه از شبكه خبر پخش می‌شد، وزیر بهداشت حاضر شد و به تفصیل در مورد این طرح توضیح داد، اما باز هم كوچك‌ترین اشاره‌ای به افزایش قیمت دارو نداشت.

وقتی برخی خبرنگاران و از جمله «اعتماد» از مسوولان سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت علت خودداری وزیر از اعلام افزایش قیمت دارو را جویا شدند، معلوم شد كه دولت، همچون روندی كه از هفته‌های گذشته در پیش گرفته، تمایلی به اعلام افزایش قیمت‌ها ندارد و صرفا مایل است درباره اقداماتی كه برای كاهش قیمت‌ها در دست دارد، صحبت كند و گویا انتظار مسوولان حوزه سلامت از خبرنگاران جناح اصلاح‌طلب هم این است كه با خودداری از اعلام افزایش قیمت دارو، صرفا به تبلیغ برای اقدامات دولت بپردازند.

البته واقعیت‌های موجود در جامعه، حتی در صورت سكوت دولت درباره افزایش قیمت‌ها، برای مردم و جامعه عمومی آشكار است و هرگونه انكار یا توجیه دولت درباره كنترل تورم -چه در حوزه سلامت و چه در حوزه سایر خدمات عمومی و ضروری مورد نیاز جامعه - دردی از دردهای مردم كم نخواهد كرد.

هزاران شهروند ایرانی فاقد بیمه یا با بیمه بلاتكلیف باید دارو را به قیمت آزاد بخرند
وزیر بهداشت و سایر مسوولان حوزه دارو در وزارت بهداشت تاكید دارند كه در قالب طرح دارویار، هیچ افزایشی از بابت تغییرات قیمت دارو به جیب مردم تحمیل نخواهد شد و می‌گویند نه‌تنها مابه‌التفاوت قیمت تمام داروهای موجود در فهرست بیمه، از سوی سازمان‌های بیمه‌گر پرداخت خواهد شد، طی روزهای اخیر، 366 قلم دارویی دیگری هم كه خارج از پوشش بیمه بوده‌اند به این فهرست اضافه شده‌اند و حالا از فارماكوپه دارویی ایران، اقلام محدودی مشمول بیمه نیست كه به‌زعم مسوولان وزارت بهداشت، عموم این اقلام، تاثیری بر درمان ندارد.

مسوولان وزارت بهداشت همچنین می‌گویند اغلب داروهای وارداتی - غیر از داروی مورد نیاز بیماران صعب‌العلاج یا آن اقلامی كه به دلیل ساخته نشدن در كشور همچنان ارز دارو دریافت می‌كنند - هم در فهرست بیمه نیستند، اما در طرح دارویار، قیمت داروهای وارداتی گران نشده چون این طرح صرفا برای داروهای ایرانی و با هدف حمایت از تولید‌كننده ایرانی است.

البته نامعلوم بودن ابای مسوولان وزارت بهداشت از اعلام صریح افزایش قیمت دارو، در حالی یك سوال بی‌جواب و مبهم است كه سال‌های گذشته هم روال معمول نظام سلامت، افزایش قیمت دارو در نیمه دوم سال و با هدف حمایت از تولید‌كننده ایرانی بوده اما تفاوت امروز و سال‌های گذشته این است كه امروز، مردم با وعده‌های محقق نشده دولت در حوزه نیازهای ضروری مواجهند كه مهم‌ترین آن هم، قول دولت بابت گران نشدن كالاها - جز 4 قلم كالای یارانه‌ای - بود در حالی كه كمتر از یك ماه بعد از این قول، حالا آنچه مردم شاهدند، افزایش روزانه و ساعتی قیمت تمام اقلام اساسی است.

نكته مهم این است كه مزیت طرح دارویار، صرفا متوجه بیمه‌شدگان كشور است در حالی كه هزاران شهروند ایرانی كه اتفاقا از دهك‌های آسیب‌پذیر هم هستند به دلیل قراردادهای شغلی یا نوع مشاغلی كه دارند، صرفا و در ظاهر، تحت پوشش بیمه پایه هستند، اما در عمل، از هر گونه بیمه حمایتی محروم مانده‌اند.

بنا به اعلام فعالان كارگری، از جمع بیش از 15 میلیون كارگر كشور، بیش از نیمی از این قشر آسیب‌پذیر، با قراردادهای پیمانكاری كار می‌كنند كه مهم‌ترین اعتراضات چند سال اخیر و از سال 1395 تاكنون این كارگران، سوءاستفاده و تخلفات گسترده پیمانكاران برای فرار از پرداخت حق بیمه كارگران بوده و بنابراین، كارگران شاغل در كارگاه كمتر از 10 نفر كه از شمول قانون كار خارج هستند، كارگران قراردادهای مخدوش و سفید امضا و همچنین بسیاری از كارگران پیمانكاری‌ها، در ظاهر، جمعیت مشمول بیمه تامین اجتماعی هستند اما به دلیل بیمه ناقص، از خدمات درمانی این بیمه محروم مانده‌اند.

این قشر حتی نمی‌توانند تحت پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار بگیرند، چون از نیمه دهه 1390، به دنبال رفع همپوشانی بیمه‌ها، برخورداری از خدمات همزمان دو بیمه پایه ممنوع و متوقف شده است

. هزاران شهروند ایرانی فاقد شناسنامه در استان‌های شرق و جنوب شرق كشور، فرزندان هزاران زن ایرانی كه حاصل پیوند شرعی مادران‌شان با اتباع غیرمجاز هستند و حتی از داشتن كارت یارانه هم محرومند، دستفروشان، كارگران ساختمانی، رانندگان تاكسی، بسیاری از هنرمندان صنایع دستی، بسیاری از كارگران شاغل در مشاغل خدماتی یا صنعتی و تولیدی، بسیاری از كارگران شهرداری‌های كشور كه طی سال‌های گذشته دچار مشكلاتی با پیمانكاران خود شده و از خدمات درمانی كامل و به‌روز محروم مانده‌اند، امروز آن فهرست مفصلی را تشكیل می‌دهند كه باید داروی مورد نیاز خود را با وجود نسخه‌نویسی پزشك، به قیمت آزاد خریداری كنند.

قیمت‌های جدید دارو را ببینید
مسوولان سازمان غذا و دارو می‌گویند از عصر جمعه، فهرست تمام داروهای بیمه‌ای به همراه میزان افزایش قیمت آنها در وب‌سایت سازمان غذا و دارو قرار گرفته و شهروندان می‌توانند با مراجعه به این وب‌سایت از میزان افزایش قیمت تمام داروها مطلع شوند و موارد تخلف داروخانه‌ها را به شماره تلفن 190 گزارش دهند.

www.irc.fda.gov.ir/nfd و همچنین www.darman.tamin.ir وب‌سایت‌هایی است كه به گفته مسوولان سازمان غذا و دارو، جدیدترین فهرست داروهای مشمول بیمه و همچنین میزان افزایش قیمت را برای مشاهده عموم منتشر كرده است.

مسوولان سازمان غذا و دارو می‌گویند تا امروز زیرساخت‌های این اقدامات فراهم نبوده وگرنه تغییرات قیمت با تابلوی «اصلاح سیاست‌های ارزی» باید از سال گذشته اجرا می‌شد.

در حالی كه یكی از مهم‌ترین زیرساخت‌ها، تامین منابع مالی سازمان‌های بیمه‌گر برای جبران مابه‌التفاوت افزایش قیمت بوده، مسوولان سازمان غذا و دارو می‌گویند دستور رییس‌جمهوری برای اجرای طرح دارویار، سببی شد كه سازمان برنامه و بودجه هم مطالبات دارو درمانی سازمان‌های بیمه‌گر را بپردازد.

چنانكه بعد از امضای تفاهمنامه‌ای در اوایل خرداد سال جاری بین سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت، وزارت تعاون، سازمان تامین اجتماعی، سازمان بیمه سلامت، بیمه نیروهای مسلح، شورای عالی بیمه سلامت و بانك مركزی، طی روزهای گذشته، سازمان برنامه و بودجه علاوه بر تامین 73 هزار میلیارد تومان اعتبار برای جبران ما‌به‌التفاوت افزایش قیمت دارو، پرداخت طلب 3 هزار میلیارد تومانی سازمان بیمه سلامت را آغاز كرده و در حال بررسی چالش‌های پرداخت طلب 8 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی است.

علاوه بر اینكه 5 هزار میلیارد تومان برای پرداخت داروی بیماران صعب‌‌العلاج، 6 هزار میلیارد تومان برای داروی فاقد پوشش بیمه و 4 هزار میلیارد تومان هم به عنوان پیش‌پرداخت اجرای طرح دارویار در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار گرفته است.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید