Performancing Metrics

قدرت خرید مرغداران کاهش پیدا کرده است/ تحریم‌های روسیه روند مبادلات را دشوار کرد | اتاق خبر
کد خبر: 453465
تاریخ انتشار: 25 تیر 1401 - 10:48
بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور گفت: بسیاری از واردکنندگان بارها را نگه داشتند تا قیمت‌ها تغییر کند. در حال حاضر قدرت خرید و نقدینگی دامداران و مرغداران کاهش پیدا کرده است و اگر شاهد افزایش مجدد قیمت‌های نهاده‌ها باشیم بدون تردید خرید نهاده

به گزارش اتاق خبر به نقل از کسری لشگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به کمبوده نهاده‌های دامی در بازار آزاد، افزود: خرید نهاده‌ها در بازارگاه سهمیه ‌بندی شده است و نمی‌توان خرید مدت‌دار کرد.

وی با بیان اینکه یکی از اهداف مردمی‌سازی یارانه‌ها عرضه نهاده‌ها با قیمت واحد در بازار آزاد و بازارگاه بود، تاکید کرد: در حال حاضر نیز شاهد فروش نهاده‌ها در بازار آزاد با قیمت بالاتر از بازارگاه هستیم.

به گفته این فعال اقتصادی؛ ذرت در بازار آزاد 12 هزار و 700 تومان است این در حالیست که در سامانه بازارگاه نرخ این نهاده 11 هزار و 300 تومان است.

لشگری با بیان اینکه واردات نهاده با افزایش قیمت‌های جهانی توجیه اقتصادی ندارد، گفت: بسیاری از واردکنندگان بارها را نگه داشتند تا قیمت‌ها تغییر کند. در حال حاضر قدرت خرید و نقدینگی دامداران و مرغداران کاهش پیدا کرده است و اگر شاهد افزایش مجدد قیمت‌های نهاده‌ها باشیم بدون تردید خرید نهاده از توان تولیدکنندگان خارج می‌شود.

بازرس اتحادیه واردکنندگان نهاد‌ه‌های دام و طیور با اشاره به عدم توانایی تولیدکنندگان در تامین نهاده‌های دامی، افزود: کمبود نهاده بعد از جنگ روسیه و اوکراین قابل پیش‌بینی بود و دولت برای تهیه نیاز باید با دیگر تامین‌کنندگان قرارداد منعقد می‌کرد اما همچنان  اوکراین را طرف تجاری خود قرار داد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان تضمین کرد که غلات انبار شده در اوکراین راهی ایران شود، تصریح کرد: تحریم‌های اعمال‌ها شده علیه روسیه روند مبادلات را دشوار کرده چراکه تبادلات تجاری 2 کشور تحریم‌ شده دشوار است.

این فعال اقتصادی با اشاره به آغاز فصل برداشت جو در ایران، گفت: التهاب قیمت نهاده‌ها با آغاز فصل برداشت جو فروکش کرد از این‌رو دولت باید درایت کند و در فصلی که قیمت نهاده‌ها در بازارهای جهانی کاهشی شده است خریدها را انجام دهد.

لشگری با تکذیب خبر افزایش روزانه قیمت نهاده‌ها در بازارهای جهانی، تصریح کرد: جنگ روسیه و اوکراین تامین غذا در جهان را با سیاست آمیخته کرد و از آنجایی‌که محصول اوکراین بلوکه شده و عرضه با تقاضا برابری نمی‌کند شاهد افزایش  قیمت‌ نهاده‌ها در بازارهای جهانی بودیم. اگر دولت مردان با همان رویه سابق در خرید نهاده‌ها پیش بروند وضعیت تامین نهاده دشوار خواهد شد.

وی با بیان اینکه می‌توان گفت واردات نهاده‌ها دولتی شده است، تصریح کرد: ساختار شرکت‌های دولتی به گونه‌ای است که می‌توانند ذخایر استراتژیک را تهیه و تامین کنند، البته ساختار دولتی کُند و آزمون و خطا در آن زیاد است. بدون تردید نمی‌تواند تمام غلات کشور را تامین کند از این‌رو بهتر است دولت بخش خصوصی را نیز در این میدان وارد کند و خریدها انجام و در انبارهای داخلی دپو شود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید