Performancing Metrics

نشانه مثبت در بورس /ورق در بازار سهام 26 تیر برمی گردد؟ | اتاق خبر
کد خبر: 453537
تاریخ انتشار: 26 تیر 1401 - 09:50
دیروز در معاملات بورس تهران یک نشانه مثبت ظاهر شد که اگر این نشانه تداوم داشته باشد، می تواند ورق را به نفع سهامداران برگرداند.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از اقتصادنیوز، بالاخره پس از 16 روز معاملاتی، در روز گذشته قدرت خریداران حقیقی نسبت به فروشندگان حقیقی بیشتر شد. آخرین بار که چنین اتفاقی رخ داد 30 خرداد ماه بود که پس از آن در طول 16 روز کاری هر روز قدرت فروشندگان بیشتر از خریداران بود.

اما سرانجام دیروز این طلسم شکسته شد و عدد شاخص قدرت خریداران حقیقی به 1.07 رسید. زمانی که این عدد بیشتر از یک باشد نشان می‌دهد خریداران قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان حقیقی دارند و زمانی که کمتر از یک باشد، شرایط برعکس است.

افزایش قدرت خریداران باید ادامه دار باشد

البته همین که فقط در یک روز معاملاتی این اتفاق رخ داده کافی نیست و باید این موضوع به طور متوالی در روزهای بعدی نیز مشاهده شود تا بتوان آن را به عنوان یک نشانه برای برگشت بورس به مدار مثبت در نظر گرفت.

در کنار شاخص قدرت خریداران حقیقی، جریان خروج پول حقیقی از بازار نیز باید متوقف شود که فعلا این اتفاق رخ نداده است. دیروز هم حدود 300 میلیارد تومان خروج پول حقیقی از بازار ثبت شده که نشان دهنده عدم اعتماد حقیقی ها به آینده بازار است.

روز گذشته البته ارزش معاملات خرد هم کمی رشد داشت و به حدود 2900 میلیارد تومان رسید. اما از آنجا که چهارشنبه رکورد کاهش ارزش معاملات خرد شکسته شده بود، افزایش ارزش معاملات خرد در بازار دیروز را نمی توان سیگنالی مثبت دانست چراکه معمولا پس از هر بار رکوردشکنی در این مورد، روز پس از آن ارزش معاملات کمی افزایش می یابد.

معاملات کم رمق در روزهای شلوغ مجامع شرکت ها

این هفته احتمالا دوباره رکورد کاهش ارزش معاملات خرد شکسته خواهد شد که دلیل آن متوقف شدن تعداد زیادی از نمادها است. به دلیل برگزاری مجامع تعداد زیادی از شرکت ها، نماد آن ها متوقف می شود و با عدم معامله در این نمادها که بسیاری از آن ها نمادهای پرمعامله بازار هستند، طبیعی است که ارزش معاملات خرد نیز کاهش قابل توجهی داشته باشد.

در شرایط فعلی به نظر می رسد برای معاملات امروز هم باید کاهش شاخص ها را پیش بینی کرد. بخشی از فشار فروش در 390 نمادی که دیروز منفی بودند به معاملات امروز کشیده خواهد شد و معاملاتی کم رمق و با شیف منفی را رقم خواهد زد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید