به گزارش اتاق خبر به نقل از اکو ایران :نوسان قیمت دلار محدود شده و سطح نرخ تغییر زیادی نمیکند، افزایش نرخ بهره بین بانکی، انتشار گزارش تورم ماهانه، افزایش اظهار نظرهای منفی در مورد حصول توافق برجام و احتمال برگزاری جلسه علنی میان ایران و عربستان در این هفته نتوانسته دلار را به نفع نیروهای کاهشی یا افزایشی جا به جا کند. 

دلار در این هفته خیلی همراستا با اخبار حرکت نمی کند. مدیریت بازار ارز و کاهش اثر گذاری اثر اخبار، وظیفه بانک مرکزی به عنوان بازار ساز ارزی است.

بر اساس بررسی های اکو ایران در ده روزه گذشته نوسان شاخص ارز بسیار محدود شده  و به اصطلاح تکنیکال روند ساید به خود گرفته است این وضعیت نشان می‌دهد دلار تهران در صورت نزولی شدن بازار میتواند تا محدوده ۳۱ هزار و۳۰۰ تومان کاهش یابد و درصورتی که صعودی شود با مقاومت سخت ۳۲ هزار و 500 تومانی مواجه است.

موتور رشد ارز روشن میشود

این روز ها شکایت مردم از بانک ها برای دریافت وام خرد افزایش یافته است احسان خاندوزی وزیر اقتصاد می گوید که خودداری بانک ها از پرداخت وام به خاطر کنترل نقدینگی و کمبود منابع است که دولت و بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک ها و ورود منابع سازمان ها و شرکت های دولتی به بانک های قرض الحسنه، توان وام دهی بانک ها را افزایش خواهند داد.

افزایش وام دهی توسط بانک ها در صورتی که از منابع بانک مرکزی باشد پایه پولی را افزایش می دهد در صورتیکه متکی بر منابع خود باشد از دید برخی اقتصاددانان می تواند ضریب فزاینده را تحریک کند و به حجم نقدینگی بیفزاید این اتفاقات می تواند در بازارهای موازی مانند ارز اثر گذار باشد. زیرا اعتبارات تزریق شده به جامعه نقدینگی در دسترس را افزایش می دهد و قدرت سیل نقدینگی در مواجهه با ریسک های اقتصادی افزایش می یابد که اثر شوک های اقتصادی را زیاد می‌کند. 

رشد وام دهی شاید در کوتاه مدت قدرت خرید مردم  و رضایت عمومی را افزایش دهد ولی چون سوخت موتور تورم آینده است می تواند بازار ارز را در مقابل شوک های اقتصادی آسیب پذیرتر کند. 

نگاه سکه به اونس است

دیروز سکه امامی در یک قدمی کانال ۱۵ میلیون تومانی نوسان کرد. سکه امامی که در هفته قبل بخاطر کاهش قابل توجه اونس و انتظارات کاهشی تحلیلگران تحت فشار بود و رشد حباب بی سابقه ای را تجربه میکرد در این هفته نفس راحتی کشید اونس طلا بعد از برخورد با حمایت ۱۶۸۰ دلاری برگشت و دیروز تا ۱۷۳۱ دلار رشد کرد هرچند اونس از مقاومت خود عقب نشینی کرده است ولی نگرانی از سقوط بیشتر اونس طلا فعلا تعدیل شده است. 

با توجه به آنکه قیمت دلار به شدت کنترل می شود میزان حباب سکه بیشتر تحت تأثیر قیمت اونس طلا قرار میگیرد. تحلیلگران می گویند کاهش حباب طلا در صورتی که انتظارات بازار تغییر نکند خریداران بیشتری را به سمت بازار جلب می کند‌.