Performancing Metrics

شاخص هم وزن در موقعیت بهتر از شاخص کل | اتاق خبر
کد خبر: 456335
تاریخ انتشار: 28 اسفند 1401 - 07:54
نسبت شاخص هم وزن به شاخص کل نشان می دهد که شاخص هم وزن موقعیتی بهتری دارد و با توجه به اینکه مقاومت های افقی را شکسته وضعیت سهم های کوچک و متوسط بازار بهتر خواهد بود.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از بازار؛ گروه بورس: بازار سرمایه در پایان هفته گذشته با تقاضای خوبی روبرو شد و برخی نمادهای بزرگ به صف خرید رسیدند در حالی نمادهای کوچک متعادل معامله می شدند و این مساله ارزیابی نسبت شاخص هم وزن به شاکل کل را پیش بینی بازار تاثیرگذار کرده است، از این رو سارا فلاح در یادداشتی به بررسی شاخص کل و شاخص هم وزن پرداخته تا روند بازار و همچنین ظرفیت نمادهای بزرگ و کوچک را بررسی کند. در حال حاضر شاخص کل بورس در یک کانال صعودی قرار دارد که از خرداد ۱۴۰۰ این کانال را شکل داده و هم اکنون سقف کانال صعودی را شکسته است.

هم اکنون شاخص کل بورس در وضعیت پولبک به سقف کانال است و مقاومت های افقی را تبدیل به حمایت های افقی کرده و هم اکنون درگیر مقاومت مینور است اما با توجه به گام های صعودی که در این کانال داشته، انتظار می رود تا مقاومت اصلی که سقف کانال سال ۹۹ است، رشد کند و البته این احتمال هم وجود دارد که سقف کانال سال ۹۹ را بشکند اما در مقطع کنونی باید بیشتر روی مقاومت مینور متمرکز شد و بعد از آن به نسبت شرایط اقتصادی احتمال شکست سقف سال ۹۹ را بررسی کرد.

در شرایط کنونی بین شاخص هم وزن و مک دی یک واگرایی در حال شکل گیری است و با توجه به اینکه مقاومت های افقی را شکسته سهم های کوچک و متوسط بازار در وضعیت بهتری قرار دارند، از طرف دیگر ابزارهای فیبوناچی حکایت از این دارد که ناحیه مقاومتی بعدی شاخص هم وزن ۵۷۰ هزار واحد، مقاومت بعدی ۶۰۰ هزار واحد و مقاومت بلندمدت ۷۰۰ هزار واحد خواهد بود

در شرایت کنونی بین اندیکاتور ار اس آی و شاخص کل یک واگرایی مثبت وجود دارد هرچند در مک دی این واگرایی وجود ندارد، با این حال روند آن فعلا صعودی است. البته شاخص هم وزن شرایط به مراتب بهتر است، زیرا این شاخص سقف مرداد ۹۹ را شکسته و با توجه به اینکه شیب گام های صعودی آن در یک بازه زمانی افزایش یافته است و در سه مرحله شیب رشد آن از ۴۵ درجه به ۶۰ و در نهایت به ۹۰ نزدیک شده و می توان گفت روند صعودی آن ادامه دارد. در شرایط کنونی بین شاخص هم وزن و مک دی یک واگرایی در حال شکل گیری است و از طرف دیگر ابزارهای فیبوناچی حکایت از این دارد که ناحیه مقاومتی بعدی شاخص هم وزن ۵۷۰ هزار واحد، مقاومت بعدی ۶۰۰ هزار واحد و مقاومت بلندمدت ۷۰۰ هزار واحد خواهد بود.

همچنین نسبت شاخص هم وزن به شاخص کل نشان می دهد که شاخص هم وزن موقعیتی بهتری دارد و با توجه به اینکه مقاومت های افقی را شکسته وضعیت سهم های کوچک و متوسط بازار بهتر است. وضعیت بازدهی شاخص گروه های مختلف نشان می دهد که از ابتدای امسال تاکنون بیشترین بازدهی به ترتیب مربوط بود به گروه های استخراج معادن، حمل و نقل و انبارداری، سیمان، آهک و کچ، تامین آب و برق، انتشار، چاپ و تکثیر، خرده فروشی، ماشین آلات و تجهیزات، کاشی و سرامیک، ساخت محصولات فلزی، اطلاعات و ارتباطات، محصولات دارویی، انبوه سازی، فراورده های نفتی، لاستیک و پلاستیک، ماشین آلات و دستگاه های برقی، زرعات و خدمات وابسته، شرکت های چند رشته ای، سایر واسطه گری های مالی، محصولات شیمیایی، خدمات فنی و مهندسی، قند و شکر، سایر محصولات کانی های غیر فلزی، محصولا کاغذی، خودرو و قطعات، محصولات غذایی و آشامیدنی به جز قند و شکر، استخراج زغال سنگ، رایانه، محصولات چوبی، فلزات اساسی، مخابرات، استخراج نفت، سرمایه گذاری ها بوده است.

 

 

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید