Performancing Metrics

تامین خوراک ۴۱ درصد بنزین کشور توسط پارس جنوبی| ردیف چهارم فاز ۱۴ بزودی وارد مدار تولید می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 456342
تاریخ انتشار: 28 اسفند 1401 - 08:16
بوشهر- توسلی‌پور مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی با بیان اینکه تامین خوراک ۴۱ درصد بنزین کشور توسط پارس جنوبی انجام می‌شود، گفت: ردیف چهارم فاز ۱۴ پارس جنوبی بزودی وارد مدار می‌شود.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از محمدمهدی توسلی‌پور در حاشیه بازدید خبرنگاران از فاز ۱۴ پارس جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار بازار اظهار داشت: فاز ۱۴ پارس جنوبی یک فاز کاملا ایرانی و بومی است و بالغ بر ۷۰ درصد تجهیزات این پالایشگاه توسط متخصصان داخلی ساخته شده است.

وی افزود: اگر چه این فاز از دو دهه پیش استارت خورده بود، لکن از اواسط سال ۹۷ به طور جدی وارد فاز اجرایی و عملیاتی شدیم و در کمتر از ۳.۵ سال موفق به افتتاح این پالایشگاه شدیم.

مجری فاز ۱۴ پارس جنوبی خاطر نشان کرد: تاکنون از ۴ ردیف شیرین‌سازی فاز ۱۴ پارس جنوبی، ۳ ردیف وارد مدار تولید شده و تا تیرماه ۱۴۰۲ نیز ردیف چهارم به تولید می‌رسد.

توسلی‌پور تصریح کرد: اکنون روزانه ۵۶ میلیون متر مکعب گاز غنی از فاز ۱۴ برداشت می‌شود و بیش از ۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین تولید و فرآورش و به شبکه سراسری ارسال می‌شود.

وی اضافه کرد: تولید میعانات گازی در فاز ۱۴ پارس جنوبی و سایر پالایشگاه‌ها با شتاب خوبی انجام می‌شود و روزانه ۷۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در این مجموعه تولید می‌کنیم.

توسلی‌پور ابراز داشت: میعانات گازی در واقع خوراک تولید بنزین به شمار می‌رود و بر اساس آمار موجود، خوراک مورد نیاز برای تولید ۴۱ درصد بنزین کشور توسط پالایشگاه های پارس جنوبی تامین می‌شود.

وی بیان کرد: استفاده از شرکت‌های دانش بنیان و فناور در فاز ۱۴ پارس جنوبی موجبات موفقیت ارزشمندی شده و صرفه‌جویی ارزی بالایی نیز برای این پالایشگاه در بر داشته است.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید