Performancing Metrics

بازار کردستان اشباع از هندوانه‌های چابهار | اتاق خبر
کد خبر: 456987
تاریخ انتشار: 28 اردیبهشت 1402 - 09:37
هندوانه‌های صادراتی چابهار که به دلیل نبود تقاضا در عراق در مرز باشماق مریوان بدون مشتری مانده بود، باعث ارزان شدن قیمت این محصول در کردستان شد؛ به طوریکه قیمت هر کیلو هندوانه از حدود ۲۰ هزار تومان به پنج هزار تومان رسید.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایرنا، محصول هندوانه مناطق گرمسیری کشور که رسید محموله هایی از آن هم وارد بازار کردستان شد و در اوایل قیمت هر کیلوگرم از آن در این استان ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رفت ولی در عرض یکی، ۲ هفته این قیمت شکست و به حدود سه تا پنج هزار تومان کاهش یافت.

در هر گوشه‌ای از خیابان‌های اصلی و پرتردد شهر سنندج، جایی که وانت‌های میوه فروش مدت‌ها است در آن اطراق و آن را به محلی برای عرضه انواع میوه تبدیل کرده‌اند، کامیون‌هایی دیده می شوند که هندوانه می‌فروشند.

حرف و حدیث‌های زیادی در ارتباط با این هندوانه‌ها در بازار سنندج بین مردم پیچید که این هندوانه‌ها مشکل دارد و آلوده هستند؛ به عبارتی میزان باقی مانده سموم در آنها بیش از حد مجاز بوده و این دلیل برگشت آن از مرز باشماق مریوان است.

به دنبال این موارد مطرح شده از اداره کل استاندارد کردستان در این رابطه سوال کردیم که پاسخ آنها اینگونه بود که پروانه حد مجاز آلاینده در محصولات کشاورزی تشویقی است بنابراین این اداره کل در این رابطه هیچ نقش و اطلاعی ندارد.

بازار کردستان اشباع از هندوانه‌های چابهار

 

نبود مشتری عامل برگشت هندوانه‌های چابهار از مرز باشماق مریوان

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این محموله‌های هندوانه مربوط به تولیدات استان نیست و از سایر استان‌های کشور وارد شده است.

امیرعزیزیان ادامه داد: بعد از بررسی های که انجام دادیم مشخص شد هیچ محموله صادراتی امسال در مرزهای استان به دلیل باقی مانده سموم کشاورزی برگشت نخورده است و همه محموله‌ها دارای گواهی بهداشت بود.

براساس بررسی های انجام شده مشخص شد هیچ محموله صادراتی امسال در مرزهای استان به دلیل باقی مانده سموم کشاورزی برگشت نخورده استوی با اعلام اینکه تا ۲۰ اردیبهشت سال جاری هم هیچ گونه محدودیت صادراتی برای محصولات کشاورزی از سوی طرف عراقی اعمال نشده بود، افزود: هر محموله صادراتی محصولات کشاورزی در مرز باشماق در زمینه آفات قرنطینه‌ای مورد بررسی قرار می گیرد.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کردستان یادآور شد: آنچه در بررسی های ما مشخص شده این است که طرف‌های ایرانی با تجار عراقی در ارتباط با قیمت هندوانه در مرز باشماق به توافق نرسیدند به همین دلیل ترجیح دادند محصولشان در بازار کردستان عرضه شود.

مسئول روابط عمومی اداره کل گمرکات کردستان هم در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: به درخواست کتبی صاحب کالا، تعدادی از محموله های حامل هندوانه که از مرز باشماق مریوان وارد باشماق اقلیم کردستان عراق شده بود و مشتری نداشت، به داخل کشور برگشت داده شد.

حمید زاهدی با اعلام اینکه هنوز هم بخشنامه ای مبنی بر اعمال محدودیت واردات محصولات کشاورزی ایران از سوی طرف عراقی صادر نشده است، افزود: صادرات محصولات کشاورزی همچنان در گمرکات استان برقرار است و بدون هیچ مشکلی این رویه انجام می شود.

یکی از کامیونداران کردستانی که از سیستان و بلوچستان و سایر نقاط کشور محموله هایی را به سمت مرزهای استان می آورد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: شیوه خرید و حمل هندوانه در سیستان و بلوچستان بدین گونه است که دلالان چندین تن از کشاورز محصول را خریداری می‌کنند و سپس تحویل کامیونداران می‌دهند.

بهزاد رنجبر ادامه داد: خرید هندوانه از سوی دلالان به صورت کیلویی انجام نمی شود بلکه برای حجم زیادی از محصول تلنبار شده قیمتی را اعلام می کنند و کشاورز هم برای اینکه محصولش از بین نرود موافقت می کند.

وی اضافه کرد: دلالان محموله هندوانه های خریداری شده را برای تجار در مرزهای مختلف کشور از جمله باشماق مریوان ارسال می کنند که امسال به دلیل زیاد بودن محصول و نداشتن مشتری در آن سوی مرز بخشی از آن برگشت خورد.

دلالان محموله هندوانه های خریداری شده را برای تجار در مرزهای مختلف کشور از جمله باشماق مریوان ارسال می کنند که امسال به دلیل زیاد بودن محصول و نداشتن مشتری در آن سوی مرز بخشی از آن برگشت خورد.برداشت هندوانه در استان سیستان و بلوچستان از بهمن ماه آغاز می شود و تا اواخر خرداد هم ادامه دارد و سالانه افزون بر ۱۰۰ هزار تن در بیش از سه هزار هکتار از اراضی زیرکشت این محصول در این استان تولید و روانه بازار می شود.

بازار کردستان اشباع از هندوانه‌های چابهار

 

اواخر تابستان فصل رسیدن هندوانه در کردستان

سالانه ۳۰۰ تا ۳۲۰ هکتار از اراضی کشاورزی کردستان هم به زیرکشت هندوانه می رود که به گفته مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی کردستان میزان تولید هندوانه در استان ۴۰ تا ۴۵ تن در هکتار است.

فریدون حامدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه این میزان سطح زیرکشت هندوانه مربوط به شهرستان های قروه، کامیاران، دهگلان و بیجار است، اضافه کرد: از آنجا که هندوانه جزو محصولات آب بر است توسعه آن جزء سیاست های سازمان جهاد کشاورزی استان نیست بلکه به دنبال کاهش میزان سطح زیرکشت و جایگزین کردن آن با محصولات کم آب بر هستیم.

هندوانه جزو محصولات آب بر است لذا توسعه آن جزء سیاست های سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان نیست و این سازمان به دنبال کاهش میزان سطح زیرکشت و جایگزین کردن آن با محصولات کم آب بر است.هندوانه کردستان در شهریور ماه به مرحله برداشت می رسد و بیشتر اراضی زیرکشت این محصول در استان هم توسط کشاورزان غیربومی که اقدام به اجاره اراضی کشاورزی می کنند، تولید می شود.

یک میلیون و ۲۱۷ هزار و ۳۸ هکتار از مساحت کردستان به اراضی کشاورزی اختصاص دارد که این میزان حدود پنج درصد اراضی کشاورزی کشور را تشکیل داده است.

۹۶ درصد سطح اراضی کشاورزی استان به کشت سالانه محصولات زراعی و سطح آیش (بدون کشت) و چهار درصد به عبارتی ۵۲ هزار و ۶۷۰ هکتار آن هم به اراضی باغی اختصاص پیدا کرده است.

بر اساس آخرین گزارش عملکرد سالانه تولید محصولات زراعی و باغی استان که مربوط به سال ۱۴۰۰ است در ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار زیر کشت، یک میلیون و ۷۵۴ هزار تن محصول تولید شده و میزان برداشت محصولات باغی هم ۴۴۳ هزار تن بوده است.

از ۷۹۱ هزار و ۹۷۰ هکتار اراضی زیر کشت محصولات زراعی استان ۸۷ درصد دیم و فقط ۱۳ درصد آن آبی است. سالانه حدود ۲۱۱ هزار و ۲۶۸ هکتار از اراضی دیم به ویژه در شرق، شمال شرق و شمال استان به طور آیش در تناوب زراعی قرار می‌گیرد.

۷۹ درصد از سطح زیرکشت محصولات زراعی استان سالانه به غلات، ۱۳ درصد حبوبات، پنج درصد به علوفه و سه درصد دیگر به سایر محصولات زراعی اختصاص پیدا می کند.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید