Performancing Metrics

تولید عصاره گیاهان دارویی با بالاترین کیفیت با دستگاه دانش‌بنیان‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 457280
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1402 - 11:42
گروهی از فناوران یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش فنی ساخت دستگاه همگن‌ساز به منظور تولید مواد مؤثره دست یافتند.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از ایسنا :وحید فرتاشوند، مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در حاشیه نمایشگاه آبادیران در گفت‌وگو با ایسنا، دستگاه هموژتایزر را از دستاوردهای این شرکت نام برد و گفت: دستگاه طراحی شده با استفاده از یک فناوری جدید است که برای عصاره‌گیری از گیاهان کاربرد دارد.

وی ادامه داد: با استفاده از این فناوری می‌توانیم با جمع‌آوری گیاهانی مانند زعفران و یا گیاهان دارویی، با حفظ کیفیت گیاه به جای آنکه دما به آن داده شود، به صورت صنعتی مواد مؤثره و عصاره آنها را استخراج کنیم و به صورت عصاره ارائه دهیم.

به گفته وی، دما دهی به گیاهان برای عصاره‌گیری موجب کاهش کیفیت گیاهان خواهد شد.

مجری طرح با تاکید بر اینکه عصاره‌گیری با این دستگاه موجب حفظ کیفیت گیاه خواهد شد، گفت: این امر موجب شده است که تکنولوژی به‌روزی در طراحی این دستگاه به کار برده شود و قابلیت کاربرد در صنایع مختلف را یافته است.

فرتاشوند با تاکید بر اینکه در طراحی و ساخت این دستگاه از فناوری نوین اولتراسونیک توان بالا یا فراصوت استفاده شده است، خاطر نشان کرد: فراصوت به موجی گفته می‌شود که بالاتر از حد شنوایی انسان است و توان بالایی دارد.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به مکانیزم عملکردی این دستگاه، توضیح داد: زمانی که گیاهان مورد نظر در آب وارد می‌شوند، این امواج به آن‌ها تابانده می‌شود و به دلیل توان بالایی که دارد، به آب ضربه وارد می‌شود، به گونه‌ای که در هر ثانیه ۲۰ هزار بار به آب ضربه وارد می‌شود و از این طریق مواد مؤثره داخل گیاه استخراج خواهد شد.

وی با اشاره به تفاوت این دستگاه با آسیاب‌های گلوله‌ای، گفت: در آسیاب‌های گلوله‌ای با استفاده از روش بالمیل، مواد از یک طرف وارد دستگاه شده و با یکسری از گوی‌های فلزی مواد کوبیده و خرد می‌شوند؛ این روش فیزیکی و در مقیاس میکرون است، ولی دستگاه اولتراسونیک ما در مقیاس اتمی و مولکولی کار می‌کند.

فرتاشوند اضافه کرد: علاوه بر آن، این دستگاه بدون آسیب وارد کردن به بافت گیاه، مواد مؤثره را استخراج می‌کند و کیفیت و ماندگاری مواد استخراج شده ارتقاء یافته است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا خاطرنشان کرد: این دستگاه یک محصول عمومی است که در صنایع مختلف دارویی، شیمیایی و عصاره‌گیری کاربرد دارد.

به گزارش ایسنا، دستگاه هموژنایزر در مراسم افتتاحیه نمایشگاه آبادیران طی توافق‌نامه‌ای میان معاونت علمی ریاست‌جمهوری و کمیته امداد امام خمینی(ره) برای کاربرد در یکی از شرکت‌های خلاق فعال در حوزه عصاره‌گیری و فرآوری قارچ تجاری شد.

نمایشگاه فناوری‌ها و محصولات محرومیت‌زدا (آبادیران) توسط معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و با مشارکت "بنیاد مستضعان"، "کمیته امداد امام خمینی" و "ستاد اجرایی فرمان امام (ره)" با هدف کمک به توسعه مناطق محروم از ۲۳ خرداد ماه در محل مصلای امام خمینی (ره) آغاز به کار کرده و تا ۲۵ خردادماه ادامه دارد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید