Performancing Metrics

آرامکو در صدر فهرست فوربس از ۱۰۰ شرکت برتر خاورمیانه ایستاد | اتاق خبر
کد خبر: 457313
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1402 - 11:46
بر اساس جدیدترین فهرست فوربس از ۱۰۰ شرکت برتر خاورمیانه، آرامکو بزرگترین شرکت این منطقه از نظر فروش، درآمد و ارزش بازار است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از ایسنا، آرامکوی سعودی با ارزش بازار ۲.۱ تریلیون دلار و فروش ۶۰۴.۴ میلیارد دلار، در صدر فهرست فوربس از ۱۰۰ شرکت برتر خاورمیانه قرار گرفت. البته علاوه بر این غول نفتی، ۳۲ شرکت سعودی دیگر در این فهرست جای گرفتند و عربستان سعودی دارنده بیشترین تعداد نماینده در فهرست فوربس شد.

در میان این شرکت‌ها، غول صنعتی سابیک (SABIC) در رتبه دوم و شرکت معدنی دولتی عربستان سعودی "معادن" (Ma’aden) در رتبه ۱۳ این فهرست قرار گرفتند.

در پی نگرانی‌های اقتصاد کلان که باعث کاهش قیمت نفت در فاصله ژانویه تا مارس سال ۲۰۲۳ شد، آرامکو درآمد خالص ۳۱.۹ میلیارد دلار را برای سه ماهه اول امسال گزارش کرد که ۱۹ درصد کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۲۲ بود. با این حال، رقم درآمد این شرکت بهتر از ۳۰.۸ میلیارد دلار برآورد تحلیلگران در نظرسنجی رفینیتیو بود.

میانگین قیمت واقعی نفت آرامکو در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳، به ۸۱ دلار در هر بشکه، در مقایسه ۹۷ دلار و ۷۰ در مدت مشابه سال ۲۰۲۲، کاهش پیدا کرد.

طبق اعلام آرامکو، هزینه‌های سرمایه این شرکت، به دلیل هزینه‌های بیشتر برای افزایش حداکثر ظرفیت تولید پایدار عربستان سعودی به ۱۳ میلیون بشکه در روز و توسعه پروژه‌های گاز طبیعی، از ۷.۵۸۳ میلیارد دلار، به ۸.۷۴۶ میلیارد دلار افزایش یافت.

در همین حال، آرامکو با وعده شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برای کاهش داوطلبانه تولید نفت به میزان یک میلیون بشکه در روز در ژوئیه، تولید خود را کاهش خواهد داد. با این کاهش، تولید نفت عربستان سعودی به ۹ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، خبر این کاهش باعث این نگرانی در میان خریداران شد که سعودی‌ها نمی‌توانند حجم کامل قرارداد را تحویل دهند، اما این نگرانی با گزارش‌هایی مبنی بر این که آرامکو با وجود کاهش تولید در ژوئیه حجم کامل قراردادی را عرضه خواهد کرد، برطرف شد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید