Performancing Metrics

توسعه زیرساخت‌های مرزی از برنامه‌های جدی دولت برای ارتقای تجارت با کشورهای همسایه است | اتاق خبر
کد خبر: 457337
تاریخ انتشار: 31 خرداد 1402 - 14:04
استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه مرز یکی از مهمترین فرصت‌های استان برای پیشرفت به شمار می‌رود که باید از آن به صورت حداکثری استفاده کرد، گفت: توسعه زیرساخت‌ها از برنامه‌های جدی دولت در مسیر ارتقای تجارت با کشورهای همسایه است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرنگار ایرنا، محمدصادق معتمدیان سه‌شنبه شب در جلسه‌ای که با حضور مدیران استانی حوزه‌های مرتبط با تجارت مرزی و مدیرکل مدیترانه و اروپای شرقی وزارت امور خارجه برگزار شد، افزود: آذربایجان غربی تنها استان مرزی کشورمان با ترکیه است که با استفاده از این ظرفیت، دنبال توسعه بیش از پیش روابط و تقویت تجارت مرزی هستیم.

وی با اشاره به هدف‌گذاری پیش بینی شده ۳۰‌ میلیارد دلاری تجارت با ترکیه اضافه کرد: این کشور جزء پنج شریک تجاری مهم کشورمان بوده و ارتقای روزافزون شاخص‌های تجاری با آن در دستور کار است.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه ما صدها کیلومتر مرز با ترکیه داریم که ظرفیتی بسیار مهم به شمار می‌رود، ادامه داد: در صدد هستیم که زیرساخت‌های مرزهای سه گانه با این کشور را ارتقا دهیم که چهاربانده کردن جاده‌های منتهی به پایانه‌های مرزی از جمله برنامه‌های مهم در این بخش است.

معتمدیان اتمام جاده ارومیه - سرو بعد از ۳۰ سال در دولت مردمی سیزدهم را در همین راستا عنوان کرد و گفت: در مسیر مرزی خوی - رازی هم اعتبار ویژه از سفر رییس جمهور گذاشتیم البته دنبال تجاری سازی این محور هستیم که نزدیک ترین‌مسیر به استان وان در شرق ترکیه است.

توسعه زیرساخت‌های مرزی از برنامه‌های جدی دولت برای ارتقای تجارت با کشورهای همسایه است

مدیرکل مدیترانه و اروپای شرقی وزارت امور خارجه هم در این جلسه اظهار کرد: ترکیه سومین شریک‌ تجاری کشورمان بوده و همواره ارتقای روابط اقتصادی با این کشور در دستور کار بوده است.

محمدحسن حبیب الله زاده ادامه داد: توسعه تجارت مرزی و البته سرمایه گذاری مشترک در مناطق مرزی در حوزه تجارت با این کشور همواره مورد توجه است که امیدواریم با همراهی بخش خصوصی و دولتی دو طرف بتوانیم به اهداف تعیین شده، دست یابیم.

در این جلسه مشکلات و ظرفیت‌های توسعه تجارت با ترکیه در مرزهای کشورمان بحث و تبادل نظر شد.

آذربایجان غربی تنها استان مرزی کشورمان با ترکیه بوده و ۵۵۰ کیلومتر مرز با این کشور دارد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید