Performancing Metrics

تقویت بازار سرمایه با تسهیل فرآیند پذیرش دانش‌بنیان‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 457376
تاریخ انتشار: 3 تیر 1402 - 13:18
خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: سازمان بورس می‌تواند با تغییر برخی مکانیزم‌ها روند ورود این شرکت‌ها حتی به سمت بازارپایه را تسهیل بخشد. این اقدام می‌تواند موجب رشد و تقویت بازارسرمایه شود.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار به نقل از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، رضا خانکی کارشناس بازار سرمایه در رابطه با مهم ترین اقدامات استراتژیک دولت و سازمان بورس به منظور افزایش سهم شرکت‌های دانش‌بنیان در بازارسهام، اظهار کرد: دولت و سازمان در حوزه دانش بنیان‌ها می‌بایست در ابتدا به سمت شرکت‌های آیتی محور همچون اسنپ، تپسی، دیجی کالا و ... حرکت کنند.

او افزود: از آنجایی که مبنای خلق ارزش شرکت‌های آیتی محور عموما نیروی خلاق و ماهر است به همین خاطر می‌بایست زیرساخت‌ ارزش‌گذاری‌های نامشهود اصلاح شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: الزامات مالی در راستای پذیرش شرکت‌های دانش بنیان در بازار فرابورس نیز باید تغییر کند زیرا صورت مالی این شرکت‌ها عموما زیان‌ده است، براساس تعاریف علم اقتصاد زیان‌دهی شرکت‌های دانش‌بنیان در مقایسه با سایر ناشران بورسی متفاوت است.

خانکی تاکید کرد:یکی از مجموع دلایل زیان‌سازی صورت‌های مالی شرکت‌های دانش بنیان این است که این شرکت‌ها بر خلاف شرکت‌های محصول محور، عموما از همان ابتدا در مسیر سودسازی قرار نمی‌گیرند.

این کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: با حضور شرکت‌های دانش بنیان در بازارسرمایه افزون بر تسهیل شدن روند جذب نقدینگی، مکانیزم افزایش سرمایه شرکت نیز آسان‌تر می‌شود.

خانکی گفت: سازمان بورس می‌تواند با تغییر برخی مکانیزم‌ها روند ورود این شرکت‌ها حتی به سمت بازارپایه را تسهیل بخشد، زیرا این اقدام می‌تواند موجب رشد و تقویت بازارسرمایه شود.

این کارشناس بازار سرمایه در پایان گفت: معاونت علمی و فن‌آوری به همراه وزارت صمت می‌توانند به منظور تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان اقدامات موثری را در راستای تسهیل در روند اعطای مجوز و سایر موارد انجام دهند.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید