Performancing Metrics

سازمان هواشناسی: از امروز تا سه‌شنبه منتظر تشدید بارندگی ها باشید | اتاق خبر
کد خبر: 457382
تاریخ انتشار: 3 تیر 1402 - 13:36
سازمان هواشناسی با اشاره به ابرناکی،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی طی امروز تا سه‌شنبه در برخی استان‌ها هشدار ناپایداری جوی برای برخی مناطق کشور صادر کرد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  جهان صنعت نیوز، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز با گذر موج میانی جو از نوار شمالی کشور در مناطقی از شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل و برخی مناطق واقع در سواحل دریای خزر ابرناکی، رگبار باران گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش بینی می‌شود.

فردا در دامنه‌های البرز شمالی واقع در استان‌های مازندران، گلستان، دامنه‌های البرز جنوبی در استان‌های قزوین، البرز و تهران افزایش ابر،‌ رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد. در ساعات بعدازظهر نیز در ارتفاعات جنوب کرمان و شرق هرمزگان ابرناکی و رگبار پراکنده روی می‌دهد.

دوشنبه بارش‌ها به‌صورت پراکنده فقط در مازندران ادامه دارد و در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی در جنوب سیستان و بلوچستان و کرمان روی می‌دهد. همچنین در شرق و جنوب شرق کشور کاهش نسبی دما رخ می‌دهد.

بعدازظهر سه‌شنبه در جنوب سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق هرمزگان افزایش ابر، رگبار و رعدوبرق ادامه دارد. روز چهارشنبه با نفوذ جریانات خنک شمالی به غرب سواحل دریای خزر در گیلان و شرق اردبیل ابرناکی و بارش روی می‌دهد و در سایر مناطق جو آرام و پایدار مستقر است.

در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر تا روز سه‌شنبه روند افزایش دما و چهارشنبه کاهش نسبی دما و در شرق سواحل دریای خزر و شمال شرق تا روز یکشنبه روند کاهش دما و طی روزهای دوشنبه تا چهارشنبه روند افزایش دما حاکم می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی ۳ روز آینده در شمال شرق، شرق، مرکز، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و در جنوب غرب کشور وزش باد شدید گاهی گردوخاک پیش‌بینی می‌شود. خلیج‌فارس طی ۳ روز‌ آینده و دریای خزر امروز مواج است.

 

توصیف سازمان هواشناسی از سامانه: ناپایداری محلی و رشد ابرهای همرفتی (به‌ویژه درساعات بعدازظهر و اوایل شب)

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۳

نوع مخاطره: رگبار و رعدو برق و وزش باد شدید و برخی نقاط تگرگ

منطقه اثر: شمال استان‌های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی.

اثر مخاطره: آب‌گرفتگی معابر عمومی و جاری شدن روان‌آب، بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها و در نواحی کوهستانی احتمال سقوط سنگ.

توصیه: اجتناب از هرگونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوهنوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، رعایت فاصله از ساختمان‌های در دست ساخت یا نیمه‌کاره، با توجه به احتمال رخداد تگرگ اتخاذ تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارت به بخش کشاورزی و پارک خودروها در مناطق مسقف.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: یکشنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۴

نوع مخاطره: وزش باد نسبتا شدید تا شدید، خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۳: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، شمال اصفهان.

یک‌شنبه ۱۴۰۲/۰۴/۰۴: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، شرق سمنان، قم، نیمه شمالی و شرقی اصفهان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه سازمان هواشناسی: اجتناب از تردد غیر‌ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید