Performancing Metrics

قیمت دلار 17 تیر 1402/ دلار تهران آماده صعود است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 457475
تاریخ انتشار: 17 تیر 1402 - 09:40
قیمت دلار هفته گذشته را در کریدور ۵۰ هزار تومانی آغاز کرد و در همین محدوده به پایان رساند. هفته گذشته معامله‌گران بازارهای مالی چشم‌انتظار نتایج نشست‌ شورای امنیت سازمان ملل بودند. این نشست روز پنجشنبه با بیانیه‌ای درباره اقدامات ایران به کار خود پایان دا

 

به گزارش  اتاق خبر به نقل از تجارت‌نیوز قیمت دلار در دومین هفته تیرماه نزدیک به هزار تومان افزایش داشت. این اسکناس پس از کش و قوس در کریدور ۴۰ و ۵۰ هزار تومانی در نهایت در منطقه بالاتر به کار خود پایان داد. معامله‌گران بازارهای مالی هفته گذشته را در انتظار نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران گذراندند.

به اعتقاد معامله‌گران بازارهای مالی، این نشست هر نتیجه‌ای که داشته باشد قیمت دلار در نوسان افزایشی و کاهشی قرار می‌گیرد.

واکنش بازار ارز به بیانیه شورای امنیت چیست؟

پنجشنبه ۱۵ تیرماه نشست شورای امنیت در مورد ایران برگزار شد. مطابق قطعنامه ۲۲۳۱، هر شش ماه یک بار گزارش دبیرکل سازمان ملل در نشست عادی شورای امنیت سازمان ملل ارائه می‌شود.

 

بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی پس از پایان نشست شورای امنیت برای بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ منتشر شد.‌ سه کشور اروپایی فرانسه، انگلیس و آلمان پس از پایان نشست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای مشترک مدعی شدند که ایران “هیچ توجیه غیرنظامی معتبری” برای غنی‌سازی‌های سطح بالای خود ندارد.

در بخشی از این بیانیه مشترک سه کشور مذکور مدعی شدند که ایران با ارائه سلاح به بازیکنان غیردولتی امنیت منطقه را به خطر می‌اندازد و این اقدام ایران، نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود. سه کشور اروپایی در ادامه “بی‌توجهی ایران به تعهدات ذیل این قطعنامه (2231) را محکوم کردند” و ایران خواستند تا فورا به این کار خود پایان دهد.

 

این سیگنال برای معامله‌گران کاهشی بازار که در طول هفته گذشته در انتظار نتیجه نشست شورای امنیت سازمان ملل بودند، پالس مساعدی نیست. به نظر می‌رسد خنثی‌سازی اخبار نامساعدی که این بیانیه به بازارهای مالی در ابتدای سومین هفته تیرماه خواهد داد، نیازمند سیگنالی قوی از سوی سیاستگذار است.

 

قیمت نرخ‌های مختلف

در حالی که هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد نزدیک به هزار تومان افزایش داشت اما هفته گذشته در سایت بازار متشکل ارزی اسکناس دلار تغییرات قیمتی چند تومانی داشت. روز پنجشنبه نیز اسکناس دلار با رقم ۴۱ هزار و ۲۵۹ تومان معامله شد و دو تومان کاهش داشت. دلار حواله نیز با رقم ۳۷ هزار و ۵۰۹ تومان عرضه شد و فقط دو تومان کاهش قیمت داشت.

همچنین قیمت دلار نیمایی مانند هفته‌های گذشته روی رقم ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت بود.

قیمت ارزهای موثر

در آخرین معامله یورو در بازار آزاد در هفته گذشته این اسکناس با قیمت ۵۵ هزار و ۶۴ تومان معامله شد. قیمت اسکناس یورو در سایت بازار متشکل ارزی با قیمت ۴۴ هزار و ۸۴۲ تومان رسید و کاهش ۲۰۰ تومانی داشت. یوروی حواله نیز با قیمت ۴۰ هزار و ۷۶۵ تومان عرضه شد.

گفتنی است درهم امارات در آخرین معامله هفته گذشته با رقم ۱۳ هزار و ۸۵۰ تومان معامله شد. در سایت بازار متشکل ارزی نیز قیمت درهم تغییری نداشت. حواله درهم با قیمت ۱۰ هزار و ۲۱۳ تومان مبادله شد. اسکناس درهم با یک تومان کاهش و با رقم ۱۱ هزار و ۲۳۴ تومان عرضه شد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید