Performancing Metrics

برنامه کشورها برای مقابله با بحران غذایی آینده | اتاق خبر
کد خبر: 457581
تاریخ انتشار: 26 تیر 1402 - 11:30
کشورها برای مقابله با بحران غذایی آینده و رشد قیمت‌ها، افزایش تولید محصولات اساسی در داخل کشور را به جای واردات برگزیده‌اند و در این مسیر سرمایه گذاری زیادی می‌کنند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، قیمت کالاهای اساسی در بازارهای جهانی برای چندمین روز متوالی افزایشی است و امروز نیز رقم های بزرگ افزایش را ثبت کرد و قیمت همه محصولات از گندم گرفته تا خوراک دام، دانه روغنی، کاکائو، برنج، شکر و دام رشد داشتند.

به گزارش بلومبرگ، امروز نیز قیمت گندم رشد 13 دلاری را ثبت کرد و هر بوشل از این محصول نسبت به قیمت 674 دلار و 50 سنت به فروش رفت. قیمت ذرت هم که به عنوان خوراک دام استفاده می شود امروز رشد 5.5 دلاری داشت و هر بوشل از این محصول  برای تحویل در ماه دسامبر به قیمت 519 دلار فروخته شد.

قیمت دانه های روغنی هم از این رشد قیمت ها عقب نماندند، دانه روغنی سویا 11.25 دلار رشد قیمت داشت و دانه روغنی کانولا هم افزایش 10 سنتی را ثبت کرد.

قیمت کاکائو در پی افزایش روزهای اخیر، امروز نیز 85 دلار معادل 2.6 درصد برای تحویل در ماه سپتامبر افزایش قیمت داشت، دام زنده و پرواری هم امروز افزایش‌هایی به ترتیب 2.53 دلار و 1.65 دلار را داشت.

رشد شدید قیمت کالاهای اساسی در زمان شیوع بیماری کرونا آغاز شد اما در دوران جنگ روسیه و اوکراین جهش بیشتری یافت، این دو کشور در مجموع 30 درصد تولید غلات جهان را به عهده دارند و جنگ تولید آنها را کاهش داده و مهمتر اینکه صادرات را با مشکلاتی مواجه کرده است. صادرات معمولا از بندر دریای سیاه انجام می شود، که کشتی ها به خاطر شرایط جنگی منطقه کرایه و حق بیمه بیشتری را می خواهند.

علاوه بر این توافق صادرات از بندر دریای سیاه که با میانجیگری ترکیه و در حضور  نمایندگان سازمان ملل انجام شده معمولا سه ماهه تمدید می شود و شرایط با ثباتی ندارد، روسیه در مواردی صادرات از این منطقه را تمدید نمی کند و یا مشروط به انجام تعهداتی می کند.

اخیرا روسیه اعلام کرده که اگر اروپایی ها می خواهند صادرات از بندر دریای سیاه تمدید شود، باید بانک کشاورزی روسیه را به سوئیفت وصل کنند.

سازمان خواروبار کشاورزی ملل متحد پیش بینی کرده است که امسال شاخص قیمت نسبت به سال گذشته کاهشی خواهد شد.

امنیت غذایی امروزه بیش از هر زمانی به سیاست کشورها گره خورده است و کشورهای سلطه گر از آن به عنوان ابزاری برای پیش بردن اهداف خود استفاده می کنند در واقع امروز غذا ابزار قدرت شده است. در چنین شرایطی کشورها برنامه خود را برای افزایش تولید محصولات اساسی در داخل متمرکز کرده اند و سرمایه گذاری در این بخش را افزایش داده اند.

در کشور نیز طرح الگوی کشت بشتر با این هدف دنبال می شود که از تولید محصولات آب بر و کم اهمیت کاسته شده و تمرکز تولید روی محصولات اساسی و با اهمیت در سبد امنیت غذایی کشور باشد.

هنوز وزارت جهاد کشاورزی گزارش جامعی از عملکرد طرح الگوی کشت امسال در نخستین سال اجرا نداده است.

قیمت محصولات کشاورزی در دوران کرونا و جنگ روسیه و اوکراین تا دو برابر افزایش یافت و شوک زیادی به بازار وارد کرد و انگار که دولت‌ها تازه از خواب بیدار شده باشند با سرعت بیشتری نسبت به قبل به فکر امنیت غذایی افتاده اند.

پایان پیام/

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید