Performancing Metrics

ورود پاکستان به بازار پوشاک قاچاق در ایران | اتاق خبر
کد خبر: 457688
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1402 - 11:50
عضو هیات مدیره اتحادیه تولید و صادرات پوشاک گفت: اخیرا پاکستان هم به بازار پوشاک قاچاق در ایران ورود کرده، این در حالی است که در گذشته پاکستان سهم زیاد از پوشاک قاچاق در بازار ایران نداشت.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از بازار، مجید افتخاری، اظهار کرد: سال ۱۴۰۰ لیستی از سوی ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز به عنوان پوشاک قاچاق محرز منتشر و مقرر شد تا تیر ماه همان سال، از فعالیت این برندها در مراکز تجاری جلوگیری شود. اخیرا همان لیست مجددا تحت عنوان برندهای پوشاک قاچاق منتشر شده است.

وی با بیان اینکه برخی از برندهای قاچاق محرز در این لیست دیده نمی‌شود، تصریح کرد: البته سال قبل هم از فعالیت این برندها در مراکز تجاری جلوگیری نشد و حالا قرار است دوباره از همین لیست برای برخورد با برندهای قاچاق استفاده شود.

افتخاری با بیان اینکه کالای قاچاق به شکل عجیب و غریبی بازار را احاطه کرده، گفت: این صحبت‌ها مربوط به کالای قاچاق محرز است. بخش دیگری از بازار هم دست محصولاد قاچاق غیرمحرز است. از سال ۱۳۹۷ واردات پوشاک ممنوع شده و ۱۳۹۹ مجوز شرکت‌های خارجی که در ایران فعالیت می‌کردند تمام شده، اما هنوز در حال فعالیت هستند و مشخص نیست کالای آن‌ها از کجا تامین می‌شود.

وی افزود: همچنین برخی از محموله‌های قاچاق با این ادعا که محصول آن‌ها داخلی بوده و برای فروش بیشتر، برند خارجی روی آن درج کرده‌اند، در حال تبرئه هستند.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه اخیرا پاکستان هم به بازار پوشاک قاچاق در ایران ورود کرده، تصریح کرد: در گذشته پاکستان سهم زیاد از پوشاک قاچاق در بازار ایران نداشت، اما الآن به شکل عجیب و غریبی در حال پیدا کردن سهم خود است. علت این وضعیت مزیت رقابتی پاکستان در پنبه و پارچه‌های کتان و سطح تولید معقول آن است که باعث شده در کنار بنگلادش از بازار ایران سهم بگیرد.

به گفته وی دروازه چین هم دوباره باز شده و این در حالی است که این کشور سهم خود را از بازار ایران از دست داده بود. ترکیه هم که به واسطه آنلاین شاپ‌ها در بازار ایران حضور دارند. بنابراین بازار داخل تبدیل به بازار استوک فعالان حوزه پوشاک شده است که عموما از رده خارج هستند و به شکل کیلویی به کشور وارد می‌شوند. به همین دلیل قیمت‌ آن‌ها نیز از یک پنجم تا یک دهم قیمت کالا در کشور مبدا است.

افتخاری در ادامه گفت: کالای قاچاقی که به کشور وارد می‌شود کالای روز نیست. در حال حاضر قیمت یک شلوار لی معقول در ترکیه ۱۴ تا ۱۵ دلار است که کالای داخل می‌تواند با آن رقابت کند. اما کالای قاچاق از رده خارج دو دلار قیمت دارد و تولیدکننده نمی‌تواند با آن رقابت کند.

افتخاری درباره وضعیت بازار پوشاک تابستانی نیز گفت: پیش از کرونا، بازار تابستان یکی از جذاب‌ترین بازارها بود اما در حال حاضر به دلیل برخی مشکلات از جمله مسکن برای مصرف کننده و اصناف، بازار مقطعی شده و افت تقاضا وجود دارد.

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید