Performancing Metrics

واکاوی باورهای غلط در مورد CNG/ واردات بنزین آسان‌تر از توسعه CNG | اتاق خبر
کد خبر: 457707
تاریخ انتشار: 4 مرداد 1402 - 12:59
توجه به سی.ان.جی به عنوان ابزار جایگزین بنزین یکی از راهکارهای کاهش مصرف بنزین است.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از خبرنگار نفت خبرگزاری برنا، به دلیل عدم آشنایی صحیح درخصوص سی.ان.جی، باورهای غلطی در این زمینه به وجود آمده که یکی از آن‌ها این است که استفاده‌ی طولانی مدت از سی.ان.جی به جای بنزین، به ماشین و موتور آسیب می‌زند در حالی که این یک باور غلط است و این گاز نه تنهابه موتور آسیب نمی‌رساند بلکه به جهت سالم بودن، مزایای بسیاری نیز نسبت به بنزین دارد.

سی.ان.جی  که معمولاً به دلیل ویژگی بدون سرب و گوگرد، سوخت سبز نامیده می‌شود، انتشارات مضر را کاهش می‌دهد و در نتیجه اثر گرمایش جهانی را کاهش می‌دهد. به دلیل عدم خورندگی، طول عمر شمع ها را افزایش می‌دهد. به دلیل عدم وجود محتوای سرب یا بنزن در CNG، رسوب سرب شمع ها و آلودگی سرب یا بنزن از بین می رود.

سی.ان.جی در سطوح داغ، احتمال اشتعال خودکار کمتری دارد، زیرا دمای خود اشتعال بالا (540 درجه سانتیگراد) و محدوده‌ی باریکی (5٪ -15٪) اشتعال پذیری دارد؛ یعنی اگر غلظت سی.ان.جی در هوا، زیر 5 درصد یا بالای 15 درصد باشد، نمی سوزد. این دمای اشتعال بالا و محدوده اشتعال محدود، احتراق یا احتراق تصادفی را بسیار بعید می‌کند.

سی ان جی

هزینه‌ی عملیاتی خودروهایی که با سوخت سی.ان.جی کار می‌کنند، در مقایسه با خودروهایی که با سوخت‌های دیگر کار می‌کنند، به طور قابل توجهی پایین است. با قیمت رایج سوخت در دهلی، هزینه عملیاتی خودروهای سی.ان.جی 66 درصد کمتر از بنزین و 28 درصد کمتر از گازوئیل است.

یکی دیگر از مزایای عملی مشاهده شده، افزایش عمر روغن‌های روان کننده است، زیرا سی.ان.جی روغن میل لنگ را آلوده و رقیق نمی‌کند.

سی.ان.جی به عنوان یک سوخت گازی به راحتی و به طور یکنواخت در هوا مخلوط می‌شود. همچنین این گاز طبیعی‌، عملکرد بالایی را با هزینه کم ارائه می‌دهد چرا که به وسیله‌ی نقلیه شما مسافت پیموده شده‌ی بهتری می‌دهد.

سی.ان.جی روغن محفظه لنگ را آلوده یا رقیق نمی‌کند و به موتور عمر طولانی می دهد. از سوی دیگر استفاده از سی.ان.جی به طور قابل توجهی انتشار گازهای خروجی مضر خودرو مانند دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و سایر ذرات معلق را کاهش می‌دهد.

استفاده از گاز طبیعی به جای بنزین، علاوه بر تأثیرات مثبتش روی موتور، بر کاهش آلودگی هوا نیز مؤثر است چرا که با کاهش اثرات گرمایش زمین از محیط زیست محافظت می‌کند.

سی ان جی

همچنین سی.ان.جی به دلیل غیرسمی بودن، غیرخورده بودن و غیر سرطان‌زا بودن، در سلامت عمومی جامعه تأثیر مثبت می‌گذارد.

مجموع همه‌ی این عوامل نشان می‌دهد که استفاده از سی.ان.جی تا چه میزان می‌تواند تأثیرات مثبت در پی داشته باشد در حالی که استفاده از بنزین، نه تنها هیچ یک از مزایای سی.ان.جی را ندارد بلکه بر آلودگی هوا می‌افزاید و سلامت عمومی را نیز در معرض تهدید قرار می‌دهد.

وقت آن رسیده که در خصوص مزایای سی.ان.جی آموزش‌های بیشتری داده شود تا باورهای غلط در مورد آن از بین برود و مردم با درک درست از این گاز طبیعی، به استفاده‌ از آن ترغیب شوند. این در حالی است که مصرف بنزین به 117 میلیون لیتر در روز رسیده و کشور عملا تبدیل به واردکننده بنزین شده است لذا توجه به سی.ان.جی به عنوان ابزار جایگزین یکی از نکاتی است که باید به آن توجه شود.

انتهای پیام/

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید