Performancing Metrics

مجوز فروش گاز مایع به پالایشگاه‌ها داده شد/ ناترازی بنزین به روزانه ۱۰ تا ۱۵ میلیون لیتر رسید | اتاق خبر
کد خبر: 457838
تاریخ انتشار: 17 مرداد 1402 - 10:53
دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت از صدور مجوز فروش گاز مایع به پالایشگاه‌ها خبر داد و گفت: پالایشگاه‌های کشور ۱۵۷ هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند که بیشتر این مطالبات، مربوط به سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ است.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، ناصر عاشوری، دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مالیات مستقیم پالایشگاه‌های نفتی در سال گذشته به 48 هزار میلیارد تومان رسید که رقم بسیار بالایی است.

وی افزود: از سوی دیگر، پالایشگاه‌های کشور 157 هزار میلیارد تومان از دولت طلب دارند که بیشتر این مطالبات، مربوط به سال‌های 1400 و 1401 است.

عاشوری با بیان اینکه "تولید روزانه بنزین کشور بین 110 تا 115 میلیون لیتر متغیر است"، گفت: برآورد می‌شود که میزان ناترازی بنزین، روزانه 10 تا 15 میلیون لیتر است که رقم بالایی است و مسئولان باید برای کنترل مصرف فکری کنند، از جمله روند مصرف خودروهای تولیدی که بسیار پرمصرف هستند، اصلاح شود.

وی ادامه داد: پالایشگاه مهر خلیج فارس که با خوراک 130 هزار بشکه میعانات گازی در حال احداث است، به پیشرفت 43 درصدی رسیده و با به مدار بهره‌برداری وارد شدن این پالایشگاه، مسئله ناترازی بنزین رفع شده و به هم‌ترازی تولید و مصرف بنزین خواهیم رسید.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پالایش نفت تصریح کرد: اگر تأمین مالی این پالایشگاه به‌موقع انجام شود، سال آینده شاهد بهره‌برداری از آن خواهیم بود اما متأسفانه از مصوبه تخصیص 500 میلیون دلاری به این پالایشگاه، تا امروز هیچ پرداختی صورت نگرفته است.

عاشوری با بیان اینکه "برای مسئله بدهی‌های انباشته و قابل توجه دولت به پالایشگاه‌ها، 3 راهکار به دولت ارائه داده‌ایم"، گفت: یکی از راهکارها، صدور مجوز فروش برخی از فرآورده‌های نفتی مثل گازمایع، نفت سفید و نفت کوره به پالایشگاه‌ها بوده که طی هفته‌های اخیر، مجوز فروش گاز مایع مازاد بر نیاز داخلی را به پالایشگاه‌ها داده‌اند.

وی افزود: صدور مجوز دریافت نفت‌خام و میعانات برای فروش از سوی پالایشگاه‌ها، مازاد بر 2.2 میلیون بشکه‌ای که هم‌اکنون به پالایشگاه‌ها تحویل می‌شود، راهکار دیگری بوده که مطرح شده و همچنین، تهاتر بدهی‌های مالیاتی با مطالبات از دولت، راهکار دیگری است که منتظریم مجوز آن صادر شود.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید