Performancing Metrics

درمان قطعی دیابت نوع دو با رعایت 4 قانون طلایی | اتاق خبر
کد خبر: 458343
تاریخ انتشار: 3 مهر 1402 - 11:22

دکتر جیسون فانگ ( Jason Fung ) در کتاب Diabetes code یا همان قانون دیابت، 4 قانون می­گوید برای درمان دیابت نوع دو؛ و تا الان صدها هزار نفر در سر تا سر دنیا توانسته­اند با استفاده از این 4 قانون دیابت نوع دوشان را به طور کامل درمان کنند.

قانون اول : خودداری از مصرف فروکتوز هست. چرا ؟

چون فروکتوز برعکس گلوکز، جذب سلول­های بدن ما نمی­شود. تمام فروکتوزی که ما مصرف می­کنیم، مستقیم باید برود در کبد تا تجزیه شود. در نتیجه مصرف زیاد فروکتوز، باعث ایجاد کبد چرب می­شود؛ و کبد چرب باعث ایجاد مقاومت به انسولین در بدن می­شود؛ و مقاومت به انسولین دلیل اصلی دیابت نوع دو است.

 فروکتوز در چه چیزهایی وجود دارد ؟

فروکتوز قند میوه است. اما به غیر از میوه، در چیزهای دیگری هم وجود دارد. مثلا :

شکر از 50 درصد فروکتوز و 50 درصد گلوکز تشکیل شده است.

عسل هم ترکیبی از فروکتوز و گلوکز است.

یا شربت­های ذرت با فروکتوز بالا که در تولید شیرینی­ها، بیسکوئیت­ها و دسرها از آنها استفاده می­شود، از 60 درصد فروکتوز و 40 درصد گلوکز تشکیل شده­اند.

حالا شاید با خودتان بگویید که باشه، من شکر و شیرینی و عسل مصرف نمی­کنم، اما آیا میوه هم نباید مصرف کنم ؟

حقیقت این است که از نظر شیمیایی، هیچ تفاوتی بین فروکتوزی که در میوه وجود دارد با فروکتوزی که در شکر وجود دارد، نیست. پس بهترین کار این است که از مصرف زیاد میوه خودداری کنید. از مصرف میوه­های خشک مثل توت خشک، انجیر خشک، کشمش، خرما خودداری کنید. از مصرف آب میوه­ها خودداری کنید و فقط میوه­های فصل را به مقدار خیلی کم مصرف کنید.

شاید بپرسید شیرین کننده­های مصنوعی و دیابتی و بدون کالری چطور ؟

از مصرف تمام شیرین کننده­ها خودداری کنید؛ چه با کالری و چه بی کالری.

اگر این شیرین کننده­ها مؤثر بودند، ما باید تا الان در دنیا کاهش چشمگیری در چاقی و دیابت نوع دو می­دیدیم ولی در صورتی که این طور نیست.

قانون دوم : کربوهیدرات­های تصفیه شده را کاهش بدهید و از چربی­های طبیعی لذت ببرید.

از آنجایی که کربوهیدرات­های تصفیه شده، باعث بالا رفتن انسولین در بدن می­شوند، خیلی منطقی است که مصرف آنها را کاهش بدهیم.

از مصرف نان، پاستا، رشته، دونات، وافل، کیک، بیسکوئیت، خودداری کنید.

از مصرف محصولات ذرت فرآوری شده خودداری کنید، مثل پاپ کورن، چیپس ذرت.

ار مصرف محصولات سیب زمینی فراوری شده خودداری کنید مثل سیب زمینی­های سرخ شده­ی رستوران­ها و چیپس.

اگر می­خواهید برنج سفید مصرف کنید، خیلی کم مصرف کنید؛ و به این توجه کنید :

اگر روی نانی نوشته code grain سبوس­دار یا نان جو، در همه­ی این­ها از کربوهیدرات­های تصفیه شده استفاده شده است.

شاید بپرسید؛ خب اگر من این­ها را نخورم، چه طور سیر شوم ؟

این کربوهیدرات­ها را با ماهی­ها، روغن زیتون، آووکادو و مغزها جایگزین کنید. و بدانید چربی­های اشباع شده­ای که در گوشت قرمز، کره حیوانی و روغن حیوانی وجود دارند، چربی­های خوب و سالمی هستند و تخم مرغ و غذاهای دریایی انتخاب خیلی خوبی برایتان هستند. اما دکتر فانگ (Fung ) می­گوید این نکته­ی خیلی مهم را بدانید که همه­ی چربی­ها بی خطر نیستند.

از مصرف روغن­های دانه­های فرآوری شده خودداری کنید. این روغن­ها امگا 6 بالایی دارند و باعث التهاب در بدنتان می­شوند و سلامتی شما را به شدت به خطر می­اندازند. منظورمان از روغن­های دانه­ها : روغن ذرت، روغن آفتاب گردان، روغن کانولا، روغن کلزا، روغن سویا و غیر هستند.

 

 

قانون سوم : غذای واقعی بخورید.

چطور غذای واقعی و مفید را از غذای بد تشخیص دهیم ؟

معیار تشخیصمان فرآوری شدن و تصفیه شدن می­باشد.

غذایی که می­خورید نباید از بیشتر از 1 یا 2 مرحله گذشته باشد تا از طبیعت به دست شما رسیده باشد؛ و باید به همان شکلی شبیه باشد که در طبیعت وجود دارد.

قانون چهارم : روزه­ی متناوب.

بیماری دیابت نوع دو، بیماری قند خون بالا و در پی آن انسولین بالاست.

ما هر بار که چیزی می­خوریم، صرف نظر از این که پروتئین یا کربوهیدرات باشد، انسولین در بدنمان ترشح می­شود تا قند خون را کاهش دهد. انسولین چگونه این کار را انجام می­دهد ؟

با بردن این گلوکزها یا قندهایی که در خون وجود دارد، به داخل سلول­های بدن.

همان شخصی که دیابت نوع دو دارد، تمام سلول­های بدنش از فندها اشباع شده­اند و کاملا از قندها پر شده­اند؛ در نتیجه نسبت به انسولین­ها مقاومت نشان می­دهند.

پس بهترین کار این است که بیمار دیابتی مدتی در طول روز را چیزی نخورد.

روزه­ی متناوب انواع مختلفی دارد، این روزه می­تواند از چند ساعت تا چند روز باشد. اما اگر بیمار دیابتی هستید که دارو مصرف می­کنید، بدون مشورت پزشک روزه­های طولانی مدت را امتحان نکنید. چون پزشک شما باید داروهای شما را تطبیق دهد، در غیر این صورت امکان افت قند وجود دارد که بسیار زیاد خطرناک است. اما کاری که می­توانید از همین لحظه انجام دهید، این است که از این به بعد 3 وعده غذای اصلی در طول روز مصرف کنید. غذایی که می­خورید باید شامل :

پروتئین، سبزیجات و چربی­های سالم باشد، و تا حد سیر شدن و رضایت غذا بخورید و دیگر بین این وعده­های غذایی، میان وعده و غذایی مصرف نکنید. اما همیشه با خودتان مغزهایی مثل بادام، پسته و فندق را همراه داشته باشید که در صورت احساس گرسنگی و ضعف بتوانید آنها را مصرف کنید.

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید