Performancing Metrics

افزایش ۶ برابری تأمین آب از دریا در دستور کار وزارت نیرو | اتاق خبر
کد خبر: 458457
تاریخ انتشار: 18 مهر 1402 - 09:32
تأمین آب از منابع غیرمتعارف در دستور کار ویژه وزارت نیرو قرار گرفته و در این راستا برنامه‌ریزی شده تأمین آب از دریا رشدی ۶برابری نسبت به وضعیت فعلی داشته باشد.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در تمامی دنیا شهرهای ساحلی از ظرفیت شیرین‌سازی آب دریا برای تأمین نیاز مصارف مختلف خود استفاده می‌کنند که این مهم در ایران با سالها عقب‌ماندگی در توسعه مواجه بوده است.

هم‌اکنون از مجموع مصرف 9.2 میلیارد مترمکعب مصرف سالانه آب در بخش شرب، 100 میلیون مترمکعب از طریق شیرین‌سازی آب دریا تأمین می شود. همچنین از مصرف 2.7 میلیارد مترمکعبی مصرف سالانه آب در بخش صنعت، 600 میلیون مترمکعب از آب دریا تأمین می‌شود که تمامی این تأمین آب در سواحل جنوبی کشور است.

به‌عبارتی ایران در حال حاضر از مصرف سالانه 92 میلیارد مترمکعبی آب در کشور، حدود 700 میلیون مترمکعب را از دریا تأمین می‌کند.

برنامه ریزی شده این 700 میلیون مترمکعب به 4 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در سال برسد که از این رقم، 600 میلیون مترمکعب در بخش شرب و 3 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب در بخش صنعت استفاده شود.

طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این 4 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب تأمین آب از دریا، 50درصد برای مناطق ساحلی و 50درصد برای انتقال آب به استان‌های غیرساحلی خواهد بود.

با پروژه‌های متعددی که در این بخش در حال اجرا است، بخشی از این افزایش ظرفیت تا پایان دولت سیزدهم به مدار بهره‌برداری خواهد رسید.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید