Performancing Metrics

پیش نویس قطعنامه آتش بس در غزه تصویب نشد | اتاق خبر
کد خبر: 458549
تاریخ انتشار: 25 مهر 1402 - 10:26
شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه آتش بس در غزه را تصویب نکرد.

 

به گزارش  اتاق خبر به نقل از تجارت‌نیوز، شورای امنیت سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده توسط نماینده دائم روسیه مبنی بر آتش‌بس فوری و بشردوستانه در نوار غزه را رد کرد، زیرا این قطعنامه ۹ رای لازم را کسب نکرد، بنابراین پنج کشور به آن رای مثبت و چهار کشور مخالف آن بودند. در حالی که شش کشور از رای دادن خودداری کردند.

کدام کشورها به پیش نویس قطعنامه آتش بس در غزه رای منفی دادند؟

به این ترتیب روسیه، امارات متحده عربی، گابن و موزامبیک به این قطعنامه رای مثبت دادند و آمریکا، انگلیس، فرانسه و ژاپن به آن رای منفی دادند.

پیش‌نویس قطعنامه روسیه از شورای امنیت سازمان ملل خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه شده بود که پایدار و کاملاً رعایت شود.

به نقل از روسیا الیوم، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در شورای امنیت سازمان ملل اظهار داشت که رای گیری در مورد پیش‌نویس قطعنامه بشردوستانه روسیه نشان داد که چه کسانی در واقع از آتش‌بس و توقف بمباران غزه حمایت می‌کنند و چه کسانی رویکرد خودخواهانه دارند.

نماینده دائم روسیه تاکید کرد که روسیه نمی‌تواند موضع هیچ یک از اعضای شورای امنیت سازمان ملل را که از پیش‌نویس قطعنامه بشردوستانه روسیه حمایت نکردند، درک کند.

وی گفت: ما معتقدیم که رای اعضای شورای امنیت امروز بسیار مهم است و به وضوح نشان داد که چه کسی در واقع خواستار آتش‌بس فوری و پایان دادن به بمباران بی‌رویه نوار غزه و ارائه کمک‌های بشردوستانه بی‌قید و شرط است و چه کسی سرسختانه به مانع تراشی پیام وحدت‌بخش شورا و دنبال کردن اهداف سیاسی خودخواهانه ادامه می‌دهد.

 

نبنزیا با ابراز تأسف از اینکه شورا بار دیگر خود را گروگان آرمان‌های خودخواهانه بلوکی از هیئت‌های غربی می‌بیند، گفت: این تنها دلیلی است که نتوانست پیام جمعی واضح و قوی برای توقف تشدید تنش که دلیل بزرگترین شیوع خشونت در دهه‌های اخیر در خاورمیانه است، ارسال کند.

وی خاطرنشان کرد: نمایندگان کشورهای غربی به این توقع همه دنیا پایان دادند که شورای امنیت سازمان ملل متحد خونریزی را متوقف کند.

واسیلی نبنزیا، مرگ شهروندان اسرائیلی و شهروندان صلح طلب در نوار غزه را محکوم کرد.

 

لیندا توماس-گرینفیلد، نماینده آمریکا در شورای امنیت گفت که رد پیش‌نویس قطعنامه روسیه در شورای امنیت در مورد آتش‌بس در غزه به این دلیل است که به حماس اشاره ندارد.

این نماینده آمریکایی با نادیده گرفتن تجاوزات هر روزه صهیونیست‌ها در حق فلسطینی‌های بی‌دفاع مدعی شد: «حماس رعب و وحشت در اسرائیل را به راه انداخت و باعث بحران انسانی در غزه شد.»

وی در ادامه اظهارات بی‌اساس خود و ادعاهایش افزود: «حماس از حق فلسطینیان برای تعیین سرنوشت حمایت نمی‌کند! ما باید برای مجازات حماس در خصوص اقداماتش علیه اسرائیل باید با هم تلاش کنیم.»

گرینفیلد گفت: «آمریکا به اسرائیل بر ضرورت حفاظت از جان افراد مطابق با قوانین بین‌المللی تاکید کرده است.»

باربارا وودوارد، نماینده بریتانیا در شورای امنیت نیز ادعا کرد: «ما برای مقابله با وخامت شرایط انسانی در غزه تلاش می‌کنیم.»

وی به عنوان بخشی از صحبت‌های خود درباره پیش‌نویس قطعنامه روسیه برای آتش‌بس در نوار غزه افزود: ما نمی‌توانیم از قطعنامه‌ای حمایت کنیم که اقدامات جنبش حماس را محکوم نکند.

همچنین گلعاد آردان، نماینده اسرائیل در سازمان ملل مدعی شد: «حماس دنبال نابودی یهود است و اسرائیل باید برای حفاظت از خود نه برای انتقام آن را محو کند.»

وی افزود: جنگ به محض اینکه حماس سلاحش را زمین بگذارد و همه گروگان‌ها را آزاد کند، خاتمه خواهد یافت.

این نماینده اسرائیلی ادامه داد: «قبل از هرگونه دعوت به کمک، آرامش و حفظ خویشتنداری حماس را باید در لیست ترور قرار داد و از حق اسرائیل برای دفاع از خود حمایت کرد!»

این در حالی است که نماینده چین نیز با ابراز نگرانی از تصمیم اسرائیل برای محاصره نوار غزه، خواستار توقف مجازات‌های جمعی علیه ساکنان غزه شد و همچنین خواستار آن شد که حفاظت از غیرنظامیان در اولویت همه طرف‌ها باشد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید