Performancing Metrics

سیاست‌گذاری اشتباه در بورس با وجود ارزندگی سهام | اتاق خبر
کد خبر: 458604
تاریخ انتشار: 30 مهر 1402 - 18:19
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، به دلیل سیاست‌گذرای اشتباه در بورس، ارزندگی سهام نتوانسته منجر به جذب متقاضی حقیقی و رشد این بازار شود.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس اوراق بهادار تهران در روز پایانی اولین ماه پاییز توانست روند صعودی به خود بگیرد و تحت تاثیر آمارها و صورت‌های مالی ۶ ماهه با رنگ سبز همراه شود. امروز گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات سبزترین گروه بازار بود. این گروه بیشترین ورود پول حقیقی را نیز ثبت کرد.

در معاملات امروز بازار سهام تقاضای نه چندان سنگین خریداران تا انتهای معاملات ادامه یافت و شاخص‌های بورسی مثبت بسته شدند. با این همه با بهبود تقاضا شاخص‌ها رشد کردند. به نظر می‌رسد، لیدری نمادهای ریالی بازار نشانه مثبتی برای بورس تهران است و می‌توان در انتظار رشد ریالی‌های بازار در معاملات امروز نیز بود.

* سیاست گذاری اشتباه در بورس با وجود ارزندگی سهام

راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: وجود برخی چالش‌ها همچون سیاستگذاری‌های اقتصادی و همچنین ریسک ‌های سیاسی ناشی از جنگ، بازار سهام برخلاف دیگر بازارها روندی کم‌نوسان و اغلب منفی را سپری می‌کند.

این کارشناس بازار سرمایه در بخشی از سخنان خود به عوامل متعدد اثرگذار بر بورس اشاره کرد و ادامه داد: نبود سیاستگذاری مشخص در زمینه اقتصادی و بازار سرمایه، باعث شده است که با وجود ارزندگی بالایی که قیمت سهام دارند، بورس به جایگاه خود نرسد.

وی افزود: نگرانی از مسائل متعددی به خصوص دخالت‌های دولتی، باعث شده است که مسیر بورس همگام با ارزندگی‌ها پیش نرود و از همین رو شاهد روزهای کم‌رمقی در کلیت بازار سرمایه باشیم.

* بورس بالاخره سبزپوش شد

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس 7 هزار و 239 واحد نسبت به روز کاری گذشته بالاتر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 32 هزار و 212 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 36 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با افزایش 3 هزار و 908 واحد در رقم 690 هزار و 153 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت 57 صدم درصد بوده است.

شاخص کل فرابورس با افت 60 واحدی به رقم 25 هزار و 31 واحد رسید. همچنین شاخص هم وزن فرابورس با صعود 786 واحد به سطح 123 هزار و 493 واحد رسید.

* کاهش خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

روز یکشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای چهارمین روز متوالی منفی شد و 77 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد که نسبت به دیروز 49 درصد کمتر شده است.

امروز نماد وبملت (بانک ملت)، خاور (ایران خودرو دیزل) و وآیند (بانک آینده) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای ثشاهد (سرمایه‌ گذاری‌ شاهد)، چدن (تولیدی چدن سازان) و سامان (بانک سامان) تعلق داشت.

* افزایش ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 13 هزار و 408 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 5 هزار و 655 میلیارد تومان بود که 42 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد نیز با افزایش 7 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 423 میلیارد تومان رسید.

* کاهش ارزش صف‌های خرید بورس 

تعداد نماد های مثبت ۳۶۷ نماد و تعداد نماد های منفی ۴۱۸ نماد بوده است.۵۳ درصد نمادها سرخ پوش شدند.

در معاملات یکشنبه، 61 نماد صف خرید داشتند و 62 نماد با صف‌ فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 38 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 146 میلیارد تومان کاهش یافت و مجموع ارزش صف‌های فروش نیز با کاهش 39 درصدی به 174 میلیارد تومان رسید.

سرانه خرید اشخاص حقیقی نیز در پایان معاملات به ۲۶.۹ میلیون تومان و سرانه فروش آن‌ها به ۲۳.۶ میلیون رسید.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید