Performancing Metrics

اجرای بزرگترین کاروان ترویج بهره‌وری ویژه الگوی کشت ملی پاییزه از فردا | اتاق خبر
کد خبر: 458624
تاریخ انتشار: 30 مهر 1402 - 18:58
معاون سازمان تحقیقات کشاورزی گفت: بزرگترین کاروان ترویج بهره‌وری الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه سال ۱۴۰۳-۱۴۰۲، با محوریت کشاورزان خبره در بیش از ۲۰۵۰ سازه ترویجی سراسر کشور فردا برگزار خواهد شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  بازار، محمدمهدی قاسمی در گفت‌وگویی درباره اهمیت نقش کاروان‌های ترویج بهره‌وری افزود: الگوی کشت مهمترین اقدام در عرصه کشاورزی برای دستیابی به امنیت غذایی و بالاتر از آن اقتدار غذایی است.

وی بیان کرد: برگزاری کاروان‌های ترویج بهره‌وری در واقع یک بسیج همگانی برای استفاده از ظرفیت محققان، مروجان، کشاورزان پیشرو، مددکاران ترویجی و همه دستگاه‌ها و ارگان‌هایی است که در این زمینه می‌توانند کمک‌رسان باشند.

رییس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی اظهار داشت: در کاروان‌های ترویج بهره‌وری ویژه الگوی کشت ملی، ابتدا افق نیازمندی‌ها و چگونگی اجرای الگوی کشت و نحوه افزایش عملکرد مورد بررسی قرار گرفته و به شیوه‌ها و طرق مختلف به اجرا گذاشته می‌شود.

وی تصریح‌ کرد: بخشی از خلا عملکرد در تولید محصولات کشاورزی با ترویج دانش و فناوری قابل پوشش است، بنابراین کاروان‌های ترویج بهره‌وری در سرعت بخشیدن به اشاعه دانش و فناوری‌های روز بسیار اثرگذار خواهند بود.

قاسمی گفت: فعالیت‌های بخش آموزش و ترویج در واقع یک فعالیت اجتماعی و فرهنگی است؛ به‌ طور مثال تسهیل‌گری در بخش کشاورزی یکی از این رهیافت‌هاست که در آن می‌توان از الگوی مشارکتی استفاده کرد تا از طریق پیاده‌سازی این قبیل الگوها و برنامه‌ها، سرمایه‌های اجتماعی بخش کشاورزی را توسعه داد.

وی افزود: راه‌اندازی این کاروان بزرگ با همکاری معاونت زراعت، سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، دبیرخانه الگوی کشت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی، بنیاد ملی برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی، مجمع ملی خبرگان کشاورزی کشور و مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان‌ها انجام می‌شود.

معاون آموزش و ترویج سازمان تات اظهار داشت: اطلاع‌رسانی، دانش‌افزایی و آگاهی‌بخشی درباره برنامه الگوی کشت ملی، کشت قراردادی محصولات زراعی و جهش تولید در دیمزارها، برقراری ارتباط با کشاورزان و پاسخ‌گویی به سؤالات و ابهامات آنان و ارائه راهکارهای علمی و انتقال دانش و فناوری‌ های نوین برای افزایش بهره‌ وری مصرف آب، کاهش ضایعات، بیمه، مدیریت مخاطرات و تاب‌آوری از اهداف این کاروان ترویجی است.

قاسمی از رویکردهای این کاروان ترویجی می‌توان به توسعه کشت قراردادی محصولات کشاورزی، افزایش بهره‌وری مصرف آب، کاهش سطح زیر کشت محصولات آبی و استفاده از آب سبز در دیم‌زارها، جهش تولید در دیم‌زارها، کاهش ضایعات، بیمه، مدیریت مخاطرات و تاب‌آوری، انتقال و نشر دانش و فناوری‌های نوین اشاره کرد و افزود: کشاورزان تولیدکننده محصولات زراعی کشت آبی و دیم پاییزه گندم، جو، چغندرقند پاییزه، کلزا، گلرنگ، کاملینا، نخود، عدس سبزی و صیفی برداشت پاییزه، مددکاران ترویجی و مدیران عامل تشکل‌های بخش کشاورزی از مخاطبان این برنامه ترویجی هستند.

بنابر این گزارش، پنجمین کاروان ترویج بهره‌وری ویژه الگوی کشت ملی محصولات زراعی پاییزه ۱۴۰۳ - ۱۴۰۲ تحت عنوان «پویش ملی ایرانیان برای امنیت و اقتدار غذایی» ساعت ۹ صبح یکم و دوم آبان ۱۴۰۲ با محوریت کشاورزان خبره در ۲۰۵۰ سازه ترویجی سراسر کشور، به منظور اطلاع‌رسانی، دانش‌افزایی و آگاهی‌بخشی درباره برنامه الگوی کشت ملی، کشت قراردادی محصولات زراعی و جهش تولید در دیمزارها و برقراری ارتباط با کشاورزان و پاسخگویی به سوالات و ابهامات آنان و ارائه راهکارهای علمی و انتقال دانش و فناوری‌های نوین برای افزایش بهره‌وری مصرف آب، کاهش ضایعات بیمه مدیریت مخاطرات و تاب‌آوری برگزار می‌شود و به طور مستقیم از شبکه‌های ملی و استانی برکت (tv.iate.ir) برای سایر کشاورزان پخش خواهد شد.

گفتنی است؛ چهارمین کاروان ترویج الگوی کشت محصولات زراعی ویژه کشت بهاره ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت سال ۱۴۰۲ در ۱۵ استان اولویت‌دار کشور از جمله استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گلستان، مازندران، هرمزگان، تهران و همدان اجرایی شده بود.

 

 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید