Performancing Metrics

جریمه ۱۵۰ همتی بانک‌های متخلف در طرح مسکن ملی | اتاق خبر
کد خبر: 458759
تاریخ انتشار: 14 آبان 1402 - 10:34
مدیرعامل صندوق ملی مسکن با اعلام این‌که ۳۰۰۰ هزار میلیارد برای ساخت ۴ میلیون مسکن نیاز است، گفت: بانک اقتصاد نوین و پاسارگاد به ترتیب به ۱ دهم و ۷ دهم تکلیف قانونی پرداخت وام نهضت ملی مسکن عمل کرده‌اند.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  جهان صنعت نیوز، مهدیار اسماعیلی با اشاره به بررسی موضوع  تأمین منابع  نهضت مسکن ملی در جلسه دیروز شورای عالی مسکن اظهار کرد:‌ عدم پرداخت کافی تسهیلات یا استنکاف برخی بانک‌ها از پرداخت مالیات عدم پرداخت وام (جریمه مالیاتی) در جلسه دیروز این ۲ موضوع به‌شدت توسط رئیس‌جمهوری مورد تاکید قرار گرفت که بانک‌ها متعهد باشند یا به تسهیلاتی که باید بدهند پایبند باشند و یا اینکه به موجب قانون به میزانی که تسهیلات ندادند، مالیات آن را مثل همه مالیات بپردازند.

وی با بیان این‌که با احتساب کمترین اعداد ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت ۴ میلیون واحد نهضت ملی مسکن نیاز است، افزود: مسکن یک کار اقتصادی است و تمام منابع مالی موردنیاز نهضت ملی مسکن نمی‌تواند توسط از منابع دولتی یا درآمد‌های صندوق ملی تأمین شود. بخشی را مردم و  بخشی را هم بانک‌ها باید در قالب تسهیلات تامین کنند.

 

وی با اشاره به این‌که امسال از بودجه عمومی ۲۸.۵ هزار میلیارد تومانی برای نهضت ملی مسکن ابلاغ شده که بخشی از آن تخصیص یافته است، تصریح کرد: از وصولی خط اعتباری مسکن مهر نیز ۵ هزار میلیارد تومان توسط بانک مسکن پرداخت می‌شود، ضمن این‌که ۲۰ هزار میلیارد تومان از مسیر فروش نفت مطابق مصوبه شورای عالی سران قوا به سال ۱۴۰۲ موکول و منتقل شد که از سال گذشته که به این عدد اضافه می‌شود و آن عددی که قدری ما را امیدوار می‌کند آن ۲ میلیارد دلاری است رهبر معظم انقلاب مجوز آنرا صادر کردند.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن با بیان این‌که مطابق قانون بانک‌ها باید بابت عدم پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن ۱۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات پرداخت کنند، اضافه کرد: از ۸۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات سال اول و دوم که باید برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن پرداخت می شد بر اساس یک روایت تاکنون ۱۷۵ و مطابق روایت دیگر ۲۲۵ هزار میلیارد پرداخت شده است.روایت دوم حالت خوش بینانه‌تر پروژه‌هایی است که قرارداد آنها امضا شده، اما وام آنها هنوز پرداخت نشده است.

اسماعیلی تاکید کرد: رئیس‌جمهوری در جلسه شورای عالی مسکن تاکید داشت که باید جریمه‌های مالیاتی از بانک‌ها اخذ شود نه این‌که دریافت شود.

وی درباره عملکرد بانک‌ها نیز گفت: از ۲۰ درصد تکلیف قانونی تا امروز بانک مسکن به ۷۴ درصد، بانک پاسارگاد ۷ دهم درصد،‌بانک شهر ۴ درصد، موسسه ملل ۵ درصد، کارآفرین ۶ دهم درصد، بانک گردشگری نیم درصد و بانک اقتصاد نوین ۱ دهم درصد عمل کرده‌اند.

وی در رابطه با چگونگی اخذ جریمه مالیاتی از بانک‌ها افزود: سازمان امور مالیاتی براساس قانون می‌تواند جریمه‌ها از دارایی‌های بانک‌ها اخذ کنند. صحبتی بانک‌ها دارند می‌گویند پول‌های در حساب ما پول‌های مردم است و نمی‌شود سازمان مالیاتی تصرف کند که بنده در مورد آن بحثی نمی‌کنم.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید