Performancing Metrics

برای کاهش فقر باید از شیوه کمک‌ نقدی عبور کنیم | اتاق خبر
کد خبر: 458796
تاریخ انتشار: 17 آبان 1402 - 10:02
مشاور رئیس‌جمهور گفت: در بحث سند جامع کاهش فقر رویکرد از حمایت‌های نقدی به حمایت‌های خدمات محور تغییر پیدا خواهد کرد.

به گزارش  اتاق خبر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، محمدهادی زاهدی وفا در سومین جلسه کارگروه تدوین سند جامع کاهش فقر در موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: دستگاه‌های مختلف در مورد اطلاعات خانواده‌ها و شناسایی درآمد افراد، فعالیت‌هایی داشته‌اند، اما این دستگاه‌ها باید کمک کنند تا یک سامانه کامل از تجمیع این اطلاعات تشکیل شود.

وی ادامه داد: در مقدمه این کار هر یک از دستگاه‌ها باید با مشخص کردن شرح کامل خدمات نیازهای اطلاعاتی خود را احصا و ارائه نمایند تا بعد از مشخص شدن نیازها، کمبودهای احتمالی در اطلاعات سامانه‌ها مشخص شود.

مشاور رئیس‌جمهور بابیان اینکه برای کاهش فقر باید از شیوه کمک‌های نقدی عبور کنیم، افزود: بعد از اجرای سیاست حمایت مستقیم و پرداخت نقدی یارانه‌ها چند بار تلاش شد، این پرداخت‌ها از طریق دهک بندی هدفمندتر شود، اما سامانه‌های اطلاعاتی دقت لازم را نداشتند.

زاهدی وفا اضافه کرد: در بحث کاهش فقر به‌جای پرداخت یارانه بر اساس دهک بندی باید به سراغ ارائه کمک خدمات محور حرکت کنیم، چون شیوه قبلی اگرچه در سیاست‌های رفاهی اثرگذار است، اما در بحث کاهش فقر کارآمدی لازم را ندارد.

رئیس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه‌ریزی با اشاره به خدماتی که برمبنای قانون اساسی باید به مردم ارائه شود، تأکید کرد: دستگاه‌ها باید در یک ارتباط نظام‌مند امکان ارائه این خدمات به اقشار محروم جامعه را فراهم کنند.

علی آقا محمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در این نشست با اشاره به مشکلات حمایت‌های فعلی و توزیع نامناسب یارانه کالاهای اساسی، گفت: نوع نگاه ما به مقوله مقابله با فقر باید عوض شود، نباید نوع حمایت‌های به‌گونه‌ای باشد که ما شاهد کاهش جمعیت فعال در کشور باشیم، چون این شیوه در نهایت به کاهش رشد اقتصادی و نقض حمایت از اقشار کم برخوردار منتهی می‌شود.

آقا محمدی افزود: در حال حاضر توجه زیادی به نیازهای بچه‌هایی که در خانواده‌های کم برخوردار نمی‌شود، در حالی‌که اگر از زمان بارداری مادر این حمایت‌ها انجام نشود و در ادامه مباحث تحصیلی و سلامت دنبال نشود، ما کاری برای خاتمه دادن به چرخه فقر در این خانواده نکرده‌ایم.

وی با اشاره به اهمیت بحث توانمندسازی در موضوع مقابله با فقر،تصریح کرد: بحث خانواده‌هایی که قدرت هیچ فعالیتی ندارند و باید مادام‌العمر تحت حمایت باشند، جدا است، اما این خانواده‌ها درصد بالایی نیستند و باید برای بقیه خانواده‌ها طرحی داشت تا با همت خودشان از ورطه فقر نجات پیدا کنند.

در این نشست سامانه «سخا» کمیته امداد امام خمینی(ره) توسط معاونان این مرکز ارائه و پیشنهادهای تکمیلی برای ارتقاء سامانه توسط اعضای کارگروه مطرح شد.

به گزارش فارس،‌ طرح کالابرگ الکترونیکی برای حمایت موثر از خانوارها در 7 دهک کم درآمد طراحی شده و نیز این قاعده برقرار شده است که اگر کسی به میزان 200 هزار تومان از یارانه معیشتی خود را صرف خرید 11 قلم کالای مد نظر سبد معیشت (شامل شیر،‌ پنیر، ماست،‌ برنج، روغن، مرغ، تخم مرغ، گوشت منجمد گوساله، قند و شکر، ماکارونی و حبوبات) کند،‌ 120 هزار تومان یارانه تشویقی برای فرد شارژ می‌شود که آن هم باید صرف خرید 11 قلم کالا از همان سبد شود.

هدف قانونگذار از طرح کالابرگ الکترونیکی تامین کالری و پروتئین مورد نیاز خانوار است و سبد معیشتی با همکاری انستیتوی تغذیه ایران طراحی شده تا نیاز اساسی خانوار را تامین کند. 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید