Performancing Metrics

فروش بی دردسر ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق/ با قاچاق مبارزه نمی شود | اتاق خبر
کد خبر: 458956
تاریخ انتشار: 28 آبان 1402 - 13:53
رئیس انجمن دخانیات گفت: طبق برآوردهای ما سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در بازار توزیع می‌شود با این حال به هیچ عنوان برنامه خاصی برای مبارزه با قاچاق در این حوزه ندیده ایم.

 به گزارش اتاق خبر به نقل از خبرگزاری مهر :محمدرضا تاجدار رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد میزان قاچاق دخانیات اظهار کرد: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده قاچاق سیگار بین ۹ تا ۱۰ میلیارد نخ در سال است که به این ترتیب هفت تا ۱۰ درصد بازار سیگار در اختیار کالای قاچاق قرار دارد.

وی افزود: با این حال مشاهدات میدانی نشان می‌دهد سهم قاچاق در بازار سیگار ایران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است؛ یعنی طبق برآوردهای ما ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در بازار توزیع می‌شود.

تاجدار با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون نفر مصرف کننده دخانیات در کشور وجود دارد، گفت: کل تولید سیگار در ایران حدود ۷۰ میلیارد نخ در سال است اما میزان مصرف سیگار در کشور حدود ۸۰ میلیارد نخ برآورد می‌شود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی یادآور شد: طبق نامه رسمی ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز سال گذشته ۹ میلیارد نخ سیگار قاچاق به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دلار وارد کشور شده است. این در حالی است که کل صنعت دخانیات برای تولید ۷۰ میلیارد نخ سیگار در سال گذشته ۳۰۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است.

وی در مورد مبارزه با قاچاق تصریح کرد: به هیچ عنوان در حوزه قاچاق دخانیات برنامه خاصی برای مبارزه ندیدیم؛ به جز یک مورد که حدود دو ماه پیش اتفاق افتاد و وزارت اطلاعات با همکاری مجموعه ناجا سر شبکه‌های قاچاق محصولات دخانیات (سیگار و تنباکو) را شناسایی کردند که اقدام خوبی بود اما متأسفانه دیگر اقدام جدی پیرامون مبارزه با قاچاق را شاهد نبودیم و کماکان از مرزهای مختلف، دخانیات قاچاق وارد کشور می‌شود.

وی افزود: برنامه و قانون وجود دارد ولی در حوزه اجرا در بخش عمده فروشی و خرده فروشی اتفاق خاصی را ندیدیم. توجه کنید محصولی که به هیچ عنوان نظارتی روی آن نیست میزان زیانی که به مصرف کننده وارد می‌کند بیشتر از کالایی است که دائم مورد رصد قرار می‌گیرد بنابراین توزیع سیگار قاچاق سلامت مصرف کنندگان بیشتر مورد تهدید قرار می‌دهد.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید