Performancing Metrics

خاتمی: در مجلس بعدی با اعصاب مردم بازی نکنند / بجای شنبه، پنجشنبه را تعطیل کنید | اتاق خبر
کد خبر: 460317
تاریخ انتشار: 4 خرداد 1403 - 16:19
خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تأکید بر اینکه رئیسی روز تعطیلی و پنجشنبه و جمعه نداشت، اظهار کرد: شهید رئیسی، هر جا مشکلی پیش می‌آمد، برای حل مشکلات مردم به سرعت خود را به آنجا می‌رساند.

 

به گزارش اتاق خبر به نقل از آفتاب نیوز،سیداحمد خاتمی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران به شهادت رئیس‌جمهور شهید و همراهان ایشان اشاره کرد و گفت: آقای رئیسی عاشق امام رضا (ع) بود و یا ذکر می‌گفت یا کار می‌کرد، لذا برای همین، خداوند محبت او را در دل‌ها قرار داد و این تشییع که در تبریز، قم، تهران و مشهد انجام شد، بخشی از محبت مردم به او بود.

وی با تأکید بر اینکه رئیسی روز تعطیلی و پنجشنبه و جمعه نداشت، اظهار کرد: شهید رئیسی، هر جا مشکلی پیش می‌آمد، برای حل مشکلات مردم به سرعت خود را به آنجا می‌رساند، بر این اساس به خادمان ملت می‌گویم که به دنبال این اعمال صالح باشند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین تصریح کرد: آقای رئیسی در این ۳۳ ماه، شبانه‌روز و آرام نداشت.

 
خاتمی ادامه داد: ایشان (شهید رئیسی) گفته بودند که دل من پیش امام رضاست، اما برای خدمت باید بروم و خدا هم محبوبیت او را در دل مردم قرار داد، بنابراین در این ماجرا نباید مادی تحلیل شود. یک خبرگزاری خارجی که میانه آن با ایران هم خوب نیست، تعبیر کرد ایران یکپارچه رئیسی را تشییع کرد؛ لذا کسی که دل به خدا ببندد، اینگونه می‌شود و کوله‌بار آقای رئیسی، کوله‌باری بسیار پر از خدمت است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با به حضور پرشور و انبوه مردم در مراسم تشییع اشاره و تأکید کرد:فضای دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف پر از مردم بود و زمانی که حضرت آقا نماز می‌خواندند، در میانه نماز صدای ضجه‌های مردم بلند شد. باید گفت آن کس که از خدمتگزاران تجلیل نکند، در حقیقت از ذات مقدس ربوبی تجلیل نکرده است و امید داریم که شما مردم خوب با این تجلیلتان از آیت الله رئیسی از خدا سپاسگزاری کرده باشید. در رابطه با شهدای خدمت وظیفه می‌دانم که آن‌ها خدمت تکریم کنم و بگویم همه آن‌ها نور چشم ما بودند و از ناحیه شما مردم تسلیت خود را محضر بازماندگان ابلاغ می‌کنم. پرسنل گرامی بالگرد که در این حادثه به شهادت رسیدند.

 

خطیب نماز جمعه این هفته تهران به شهادت آیت‌الله آل هاشم نیز اشاره و اظهار کرد: آیت‌الله سید محمدعلی آل هاشم که در زمان حیاتشان می‌گفتم ایشان افتخار ائمه جمعه بودند، به جد محور وحدت بود و همانگونه که در رابطه با پیغمبر اکرم (ص) داریم که پیغمبر دل‌ها را به هم نزدیک می‌کرد و آقای آل هاشم هم این چنین بودند و خیلی از دل‌ها را به هم نزدیک کرد، برای همین ۸۰۰ هزار نفر در آذربایجان شرقی در انتخابات خبرگان به ایشان رأی دادند، که این نشان قدرشناسی مردم آن دیار است.

خاتمی تأکید مرد: وزیر خارجه مجاهد فعال امیرعبداللهیان که انصافاً او وزیر خارجه در تراز جمهوری اسلامی ایران بود؛ در این حدود بیش از ۷ ماه جنایات رژیم صهیونیستی غاصب به غزه گویا او وزیر خارجه مردم فلسطین بود، به گونه‌ای که در هر یک از مجامع بین‌المللی که می‌رفت از مظلومیت مردم غزه می‌گفت. مدت مسئولیت استاندار انقلابی آذربایجان‌شرقی چند ماهی بیشتر نبود که در این حادثه به دیدار خدا رفت، او در مراسم معارفه خود به عنوان استاندار گفته بود، من افتخار می‌کنم فرزند یک کارگر در این دیارم، لذا باید گفت همه این شهدا روحشان بلند است و ان‌شاالله با اولیا و اهل بیت محشور شوند.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: در رابطه با سیدالشهدا این حادثه برادر گرامی آیت الله رئیسی باید بگویم که بنده از سال ۱۳۵۴ دوست آقای رئیسی بودم. این دوستی تا امروز ادامه یافت. من یک تعبیری را که در زمان شهادت حاج قاسم عرض کردم را لازم می‌دانم که در خصوص آقای رئیسی نیز از مالک اشتر بگویم که مالک چه مالکی بود، اگر کوه بود کوه یکتا بود؛ اگر سنگ بود سرسخت و محکم بود؛ هیچ پرنده‌ای به اوج او راه نمی‌یافت؛ لذا باید بگویم که داغ، داغ سنگینی بود و بهترین تعبیر هم تعبیر مقام معظم رهبری بود که در حوادث، بنده عنایت خاص به بیانات ایشان دارم. آقا با ۹ صفت آقای رئیسی را ستودند که عبارت بودند از، «خادم الرضا» بودن که بالاترین مقام است، «عالم»، «مجاهد»، «کفایت»، «انسان بزرگوار»، «فداکار»، «رئیس جمهور مردمی»، «پرتلاش» و «بی‌وقفه در خدمت مردم»، که فلاح و رضایت مردم خاکی از رضایت خداوند است، آن را به همه چیز ترجیح می‌داد.

خاتمی در توصیف صفات رئیس‌جمهور فقید، گفت: رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت، او خستگی را خسته کرد؛ آزردگی‌هایش از ناسپاسی و طعنه برخی بدخواهان مانع تلاش شبانه‌روزی‌اش برای پیشرفت و صلاح امور نشد. شهید آیت‌الله رئیسی ۳۳ ماه رئیس جمهور بود و بدخواهان هرچه می‌خواستند، در فضای مجازی می‌گفتند، اما او تنها شنید و خم به ابرو نیاورد و به ادامه خدمت پرداخت.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با تأکید بر اینکه بدخواهان نظام این حقیقت را بپذیرند و بدانند که چه بخواهند و چه نخواهند این نظام محبوب دل‌ها است و خواهد ماند، اظهار کرد: این تجلیل عظیم و گسترده پیام‌های فراوانی داشت، به‌گونه‌ای که تبریز، قم، تهران و مشهد تشییع داشتیم و فقط ۳ میلیون نفر در مشهد پیکر فرزند دیار خود را بدرقه کردند.

خاتمی خاطرنشان کرد: این تشییع با شکوه (پیکر آیت‌الله رئیسی و همراهان)، پیام بیعت با نظام اسلامی را داشت، در حالی که آقای رئیسی عالم معمولی و کناره‌گیر نبود، بلکه شخصیت اجرایی اول کشور بود و این شخصیت اول را به پرچم مقدس جمهوری اسلامی پیچیدند.

وی ادامه داد: پیام سپاس از خدمتگزاران و نه تنها آیت‌الله رئیسی که برای دیگر شهدای خدمت در جا‌های مختلف را شاهد بودیم، به‌گونه‌ای که در شهر ری تجلیل از شهید امیرعبداللهیان کم سابقه بود و شهر یکپارچه حرکت کرد.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران همچنین، گفت: مردم در تکریم آیت‌الله آل هاشم و استاندار انقلابی تبریز و آذربایجان‌شرقی در مراغه همه جا مردم سنگ تمام گذاشتند و پیام وحدت و همدلی انصافاً موج می‌زد.

خاتمی ادامه داد: بی‌تأثیر بودن طعنه بدخواهان را به مسئولین امروز و فردا و فردا‌ها گوشزد می‌کنم، به مسئولین می‌گویم شما وظیفه و کار خود را انجام دهید و خداوند شما را تنها نخواهد گذاشت.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران به دیپلماسی در دولت رئیسی اشاره کرد و گفت: نشانه موفق بودن دیپلماسی خارجی آقای رئیسی آن بود که ۹ کشور جهان با مردم ایران همدردی کرده و اعلام عزای عمومی کردند و این یعنی موفقیت دیپلماسی خارجی کشور است. همچنین ۹۰ کشور جهان برای همبستگی با شما مردم در این داغ، مسئولین عالی‌رتبه خود را برای تسلیت به تهران فرستادند و پیامش این بود که در عرصه سیاست خارجی این راه درست است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران افزود: دیدید که برخلاف برخی که می‌گفتند حضور آقای رئیسی و سفرهایش و پیگیری‌های امور دولت او چالش ایجاد می‌کند، اینگونه نشد و حتی کار‌هایی که باید به موقع و سر زمان انجام شود، انجام شد که از جمله مجلس خبرگان ششم بود که افتتاح شد و ان‌شاالله هفته آینده نیز مجلس دوازدهم هم شکل خواهد گرفت و این به دلیل آن بود که همانطور که امام فرموده بود، «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا مملکت دچار آسیب نشود. ضمن آنکه همه این موفقیت‌ها هم از مدیریت کلان مقام معظم رهبری است که خداوند سایه‌اش را بر سر ما مستدام بدارد. این شهدای عزیز فدای نظام شدند و تکلیف ما این است که راه این‌ها را با حضور مداوم در صحنه دنبال کنیم و نگذاریم راه مقدسشان کم رهرو شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در بخش دیگری از سخنانش به انتخابات ریاست‌جمهوری در روز هشتم تیرماه اشاره کرد و گفت: طبق قانون اعلام شده است که در روز هشتم تیر رئیس جمهور آینده انتخاب خواهد شد، لذا بدرقه‌کنندگان شهدای خدمت، خودشان را برای آفریدن حماسه دیگر آماده کنند و کوشش کنند، رئیس‌جمهور تراز، رئیسی‌وار، خستگی‌ناپذیر، مردمی، ولایت‌مدار و امیدآفرین را ان‌شاءالله برگزینند.

خاتمی همچنین به حماسه آزادسازی خرمشهر نیز اشاره کرد و گفت: حماسه سوم خرداد را از یاد نبریم، حماسه فتح خرمشهر فراموش شدنی نیست، زیرا دروازه فتوحات دیگر بود؛ در واقع عملیات فتح خرمشهر کمر صدام را شکست و بعد از آن ادامه جنگ برای او شکست بود، ضمن آنکه امام فرمود، «خرمشهر را خدا آزاد کرد».

وی به چهارم خرداد، به روز مقاومت اشاره کرد و گفت: چهارم خرداد، روز مقاومت و پاسداشت قهرمانی‌های مردم دزفول است که روز دزفول نام گرفته است.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران ادامه داد: دزفول از آغاز جنگ تا پایان آن قهرمان مقاومت بود و در برابر دنیای وحشی‌گری‌های صدام ایستاد، به گونه‌ای که ۱۷۶ موشک به این شهر زده شد. ۴۸۹ با بمب راکت مورد حمله قرار گرفت و ۵۸۳۱ گلوله توپ به نقاط مختلف دزفول اصابت کرد. ۲۶۰۰ شهید ۴۰۰ جانباز ۴۵۲ آزاده و ۱۴۷ شهید جاوید الاثر توسط مردم دزفول تقدیم میهن اسلامی شد، لذا باید گفت سلام بر دزفول قهرمان.

خاتمی همچنین به مصوبه مجلس مبنی بر تعطیلی روز‌های شنبه اشاره کرد و گفت: در قصه تعطیلی شنبه مانند ادبیات امام جمعه محترم هفته قبل می‌گویم و از نمایندگان مجلس گله می‌کنم که این چه مصوبه‌ای بود که در اوج بمباران غزه این تعطیلی را شما تصویب کردید؟ در حالی که می‌گویند به خاطر مشکلات اقتصادی و امثال آن این مصوبه مطرح شده است، اما اتفاقاً این تخریب اقتصادی بود، زیرا در سال جهش تولید شنبه را تعطیل می‌کنید، در حالی که پنجشنبه که نیمه‌تعطیل است و نیز جمعه تعطیل است و این جهش تولیدی است که شما تصویب کردید!

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در همین زمینه افزود: این تخریب فرهنگی است که صورت گرفته است، زیرا این تشبّه با کفار نیست، بلکه این استیلای دشمن است و دشمن از خدایش است که کار ما تعطیل شود که و به فضل خداوند چنین نخواهد شد.

خاتمی خاطرنشان کرد: آیت‌الله‌العظمی سبحانی بیانیه خوبی در این رابطه (تعطیلی شنبه) دادند و آیت‌الله العظمی نوری فرمودند: «اگر قرار است تعطیل شود، من با تعطیلی پنجشنبه موافقم»، لذا امیدوارم در مجلس بعدی با اعصاب مردم بازی نکنند و روی اعصاب مردم راه نروند، زیرا این کار، کار شایسته‌ای نبود.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید