Performancing Metrics

سقوط آزاد قیمت طلا امروز / قیمت هرگرم طلا ۳۱۸ هزارتومان ارزان شد | اتاق خبر
کد خبر: 460341
تاریخ انتشار: 5 خرداد 1403 - 23:11
قیمت طلا و سکه امروز ۳ خرداد کاهش پیدا کرد. جدیدترین قیمت طلای گرمی و سکه امامی را در ادامه بخوانید.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  اقتصاد آنلاین، قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۳ میلیون و ۲۵۷ هزارتومان شده است که نسبت به معاملات پایانی روز گذشته ۵۷ هزارتومان ارزان شده است. همچنین قیمت طلای ۲۴ عیار نیز ۴ میلیون ۳۴۲ هزارتومان است که ۸۶ هزارتومان طی روز گذشته کاهش پیدا کرده است. قیمت مثقال طلا نیز ۱۴ میلیون و۱۱۰ هزارتومان است که طی روز گذشته ۳۱۸ هزارتومان کاهش پیدا کرده است.

قیمت سکه طرح جدید نیز ۳۹میلیون و ۶۰۰هزارتومان شده است که طی یک روز ۶۰۰ هزارتومان ارزان شده است.

قیمت سکه طرح قدیم نیز۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است که ۲۰۰ هزارتومان ارزان شده است.

قیمت امروز طلا ۴ خرداد ۱۴۰۳ در بازار مثقال ۱۸ عیار، طلا گرم ۱۸ عیار

سقوط آزاد قیمت طلا امروز / قیمت هرگرم طلا ۳۱۸ هزارتومان ارزان شد

عیار طلا چیست؟

عیار واحد اندازه‌گیری خلوص آلیاژهای طلا و دیگر فلزات گران‌بها است. هر چند که برای سایر مواد هم به کار می‌رود. عیار طلا معمولاً از واحد کامل ۲۴ بیان می‌شود. برای مثال طلای ۲۴ عیار طلای خالص با حداقل ۹۹٬۹ درصد طلا، و طلای ۱۸ عیار از ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد فلز دیگر تشکیل شده‌است.

در ایران معمولاً از عیار ۱۸ استفاده می‌شود و عیارهای ۲۰ و ۲۲ هم به رسمیت شناخته می‌شوند اما تولید طلا با عیار پایین‌تر از ۱۸ فقط برای صادرات مجاز است و عرضه آن در بازار داخل ممنوع است. عیار سکه‌ها معمولاً بالاتر از عیار جواهرات است و گاهی از طلای خالص هم در سکه‌زنی استفاده می‌شود. در ایران تمام انواع سکه‌های بهار آزادی با عیار ۲۱٫۶ (۹۰٪) ضرب می‌شوند.

اونس چیست؟

اونس، واحد اندازه‌گیری وزن است که برای فلزات گرانبها و نیز برای سایر اجسام به کار می‌رود و آن را با نماد oz۱ نشان می‌دهند. اونس معمولی در اوزان بین الملی برابر است با یک شانزدهم پوند یا ۴۰۰ ارزن که در سیستم متریک مساوی می‌شود با ۲۸.۳۴۹۵۲۳۳۶۰۵ گرم. اونس در آمریکا بسیار رایج است به گونه‌ای که خرید و فروش طلا بین مردم معمولی جامعه براساس واحد وزن اونس صورت می‌گیرد. واحد اونس برای فلزات گران قیمتی مانند طلا ، نقره، پلاتین، رودیم و پالادیم نیز استفاده می‌شود. واحد اونس که برای طلا در معاملات استفاده می‌شود؛ معادل ۳۱.۹۲۹۶ گرم است.

اصطلاح اونس طلا

اصطلاح یک اونس طلا به‌ معنی قیمت دلاری یک تکه طلا (ساچمه مانند یا هر شکل دیگر) با وزن یک اونس و با خلوص ۹۹.۹۹٪ ( ۲۴ عیار ) می‌باشد. بنابراین اونس طلا شامل ۲ ویژگی شاخص است:

وزن آن برابر گرم ۳۱.۹۳۴۷۳۵ = oz۱ باشد. این وزن برای طلا در تمامی دستگاه‌ها یکسان هست.

عیار آن باید ۲۴ باشد. به عبارت دیگر خلوص آن ۹۹.۹ درصد می‌باشد.

 
 
نظرات
ADS
ADS
پربازدید