Performancing Metrics

امنیت وکلای مدافع و کادر درمان | اتاق خبر
کد خبر: 460517
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1403 - 16:41
هرساله موارد متعددی از بروز خشونت لفظی، فیزیکی و حتی وقوع قتل در جامعه پزشکی و بالاخص وکلای دادگستری گزارش می‌شود.

محمد مهدی ترحمی؛* متأسفانه برخی افراد بجای اقدام قانونی و مراجعه به مراجع ذی‌صلاح، اقدام به تعرض لفظی و بعضا فیزیکی می‌نمایند که در همین راستا برخی کارشناسان حوزه حقوقی و نظام سلامت، هشدار داده اند که مقررات جاری برای مقابله با خشونت به جامعه پزشکی یا وکلای مدافع کافی و بازدارنده نیست و بر لزوم تسهیل دسترسی و تجهیز به لوازم امنیتی، حفاظتی تاکید دارند.

در شرایط موصوف، تامین امنیت کادر درمان ضرورت داشته چه با توجه به شرایط روحی و روانی مراجعین مراکز درمانی، همچنین پایین بودن آستانه تحمل این بیماران و همراهان ایشان و شرایط اقتصادی و اجتماعی جامعه، باید تمهیداتی قانونی فراهم شود تا با تجهیزات حفاظتی، بتوان در برابر واکنش‌های ناشی از احساسات مهاجمان، از خود محاظت نمود.

 

جامعه پزشکی در دوران حساس شیوع ویروس کرونا نشان داد در مسیر درمان بیماران، سلامتی خود را در مسیر خدمت فدا م‌کند، که جان باختن ده‌ها نفر از عوامل جامعه پزشکی نیز مؤید صحت این امر است، لذا تامین امنیت کادر درمان باید در اولویت قانونی قرار گیرد.

از عوامل مهمی که در تعرضات لفظی و فیزیکی نقش موثر دارد، اظهارنظر‌ها و انعکاس اخبار به شیوه غیراصولی و بعضا غیرمنصفانه در برخی رسانه‌ها می‌باشد که سبب مخدوش شدن اذهان مردم به این اقشار می‌شود، بنابراین در انعکاس اخبار مرتبط با اینگونه حرف، باید دقت بیشتری نمود چه آنکه شرایط کاری پزشکی و وکالت و امثال آن پیچیده و فنی هستند و به راحتی نمی‌توان درخصوص عملکرد کادر درمان یا وکلای مدافع قضاوت کرد نتیجتا خبرنگاران و عوامل رسانه‌ها باید رسالت اصلی خود را ایفا نمایند و در انتشار اخبار در حوزه‌های تخصصی همانند پزشکی که دارای ظرافت‌هایی است دقت و تحقیق جامعتری داشته باشند، بعنوان مثال اتفاقاتی که در زمان عمل جراحی واقع می‌شود، نباید به نحوی منتشر گردد که کادر درمان اعم از پرستار، ماما، پزشک و ... نزد مردم، بی‌انضباط تلقی شوند و موجب تعمیم موضوع به کل جامعه پزشکی شود.

همچنین مورد دیگر اینکه متاسفانه رعایت اخلاق، در سطح جامعه دچار افول گردیده و با وجود اینکه قصد خدمت در هر صنف و قشری وجود دارد، لیکن همچنان تعرض، توهین و اهانت مشاهده می‌شود که ارتقای سطح اخلاق در جامعه و مهارت‌های ارتباطی نیز ضرورت دارد.

موضوع حفظ امنیت و مخاطرات پیش روی آن لازم است کالبد‌شکافی و به عنوان یک معضل اجتماعی به اطلاع مسئولین برسد، همچنین میتوان از طریق تقنین یا تشکیل کلاس‌های آموزشی یا با اخذ مجوز پلیس پیشگیری فراجا، تجهیزات امنیتی و حفاظت شخصی که شامل اسپری فلفل، شوکر و باتوم تلسکوپی می‌باشد را در اختیار افراد مزبور گذاشت تا سطح امنیت فعالان حوزه‌های درمانی و حقوقی در برابر خشونت‌ها؛ ارتقاع و آسیب و تهدید تنزل یابد.

*وکیل دادگستری

نظرات
ADS
ADS
پربازدید