Performancing Metrics

جوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده است/ دست از آزار مردم در موضوعات اقتصادی برداریم | اتاق خبر
کد خبر: 460784
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1403 - 22:58
قاضی‌زاده‌ هاشمی در اولین مناظره انتخاباتی:
نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: جوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده و به جای دیدن نقش خود فقط گذشته را نقد نکنیم، مردم از وعده خسته شدند باید و نباید گفتن ساده است باید بگوییم کار را چگونه و با چه تیمی می خواهیم انجام دهیم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایلنا، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در اولین مناظره چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: یاد رئیس جمهور شهید و شریف را پاس می داریم. بنده به عنوان یکی از اعضای تیم رئیس جمهور وظیفه خود دانستم که پرچمی که شهید رییسی در دست گرفته بود و مدل جدید حکمرانی را پیش گرفته بود را در دست بگیریم و جلو بروم.

وی افزود: چون چراغ اول به نام من روشن شده اجازه می گیرم در شروع بحث عرضی داشته باشم بنده جوان ترین نامزد هستم ۲۰ سال سابقه کار اجرایی داشتم همه رجلان سیاسی سابقه طولانی در خدمت دارند و همکار یک دولتی بوده‌اند جوری صحبت نکنیم که انگار دنیا از امروز شروع شده و به جای دیدن نقش خود فقط گذشته را نقد نکنیم، مردم از وعده خسته شدند باید و نباید گفتن ساده است باید بگوییم کار را چگونه و با چه تیمی می خواهیم انجام دهیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آیا در سابقه مان نشانه ای است برای این که چطور می‌خواهیم کار را انجام دهیم یا خیر؟، گفت: وقتی وعده به عمل نمی رسد ناامیدکننده است و مردم با صندوق قهر می کنند. وگرنه می‌گویند اینها هم مثل گذشته چیزی می گویند و عمل نمی‌کنند.  وقتی ببینید وعده و عملکرد یکی است امیدوار می شوند.

وی تاکید کرد: برای رشد اقتصادی هشت درصدی به سرمایه‌گذاری ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلاری نیاز داریم و این رقم با فرض کنترل ناترازی انرژی پیش‌بینی شده و این جدی‌ترین کاری که است که باید انجام دهیم. همچنین باید در قانون هدفمندی یارانه بازنگری داشته باشیم و به بخش خصوصی اعتماد کنیم تا کمک رسان دولت باید  و موضوعات سیاسی را از اقتصادی جدا کنیم.

هزینه تصمیمات اشتباه ما را مردم و خانواده‌ها می‌پردازند

قاضی زاده هاشمی در بخش دوم صحبت‌ها بر لزوم جایگاه خانواده در دولت خود اشاره کرد و گفت: یک دهه است که رشد اقتصادی منفی برای کشور ایجاد شده و هزینه تصمیمات اشتباه ما را مردم و خانواده‌ها می‌پردازند و تصمیمات ما به صورت عینی در سفره مردم تاثیر می‌گذارد به همین دلیل است که من اسم دولتم را دولت خانواده نامیده‌ام.

وی تصریح کرد: امروز بیش از ۱۱ میلیون نفر مجرد داریم و در همین حال بر شمار طلاق‌ها اضافه شده است.

قاضی‌زاده افزود: اقتصاد ما پیش‌بینی‌ناپذیر است و باید پیش‌بینی‌پذیر شود، همچنین بخش خصوصی را باید شریک خود کنیم و نباید از جیب صادرکننده بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: صادرکننده نباید در امور اقتصادی توقف ببیند، بنابراین باید دست از آزار مردم در موضوعات اقتصادی برداریم و چالش‌های گمرکی و مالیاتی را از بین ببریم.

این نامزد انتخاباتی تصریح کرد: برای جلب سرمایه گذاری باید از بسته‌های مشترک و شهرک صنعتی مشترک استفاده کنیم و از تولیدات آنها به طور ویژه حمایت کنیم.

وی یادآور شد: سیاست‌های ارزی و تجاری ما معکوس است و این سیاست‌ها باید به نفع رفاه خانوار و تولید کشور باشد؛ نفت را می‌فروشیم و با سه برابر قیمت، روغن خارجی وارد می‌کنیم در حالی که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند محصول باکیفیت‌تر تولید کنند، باید با ایجاد رقابت کاری کنیم که مردم فرصت انتخاب کالاهای با کیفیت داشته باشند.

مردم وقتی اعتماد خود را  از دست می‌دهند که سیاست‌گذاران اعتماد به نفس نداشته باشند

قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به پرسش‌هایی با موضوعات مردمی‌سازی اقتصاد، الزامات جهش تولید با مشارکت مردم، خصوصی‌سازی اقتصاد، واگذاری بنگاه‌های خصولتی و افزایش بهره‌وری آنها و چگونگی استفاده از منابع مردم در اقتصاد گفت: به عنوان یکی از اعضای کابینه دولت آقای رئیسی خود را به اجرای برنامه‌های ایشان و لایحه برنامه هفتم ملزم می دانم و تاکید داریم مردم وقتی اعتماد خود را  از دست می‌دهند که سیاستگذاران اعتماد به نفس نداشته باشند.

وی افزود: در خصوصی‌سازی اشتباهاتی داشتیم، سهام عدالت کار خوبی بود اما مدیریت آن باید به مردم واگذار می‌شد، همچنین خصوصی‌سازی باید شفاف باشد؛ باید بنگاه‌های غیرکارآمد را بهره‌ور کنیم و آنها را به بازار بورس وارد کنیم و سپس آنها را واگذار کنیم و این به آن معنا نیست که سهم دولت را از سرمایه‌گذاری کم کنیم، دولت نباید تصدی‌گری کند و به غیر از امور حاکمیتی در امور دیگر باید در جایگاه‌هایی باشد که مردم نمی‌خواهند در آن نقش داشته باشند.

قاضی‌زاده تصریح کرد: دولت نباید با بخش خصوصی رقابت کند، بخش خصوصی شریک راهبردی دولت است و دولت باید از توسعه بخش خصوصی لذت ببرد چون با این اتفاق درآمد مالیاتی دولت افزایش می‌یابد و علاوه بر این تقویت بخش خصوصی به افزایش اشتغال و کاهش بیکاری می‌انجامد.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید