Performancing Metrics

آغاز نوزدهمین کنفرانس وزرای خارجه کشورهای مجمع گفتگوی آسیایی | اتاق خبر
کد خبر: 460983
تاریخ انتشار: 5 تیر 1403 - 00:14
کنفرانس وزرای خارجه کشورهای مجمع گفتگوی آسیایی (ACD) از صبح امروز دوشنبه 4 تیرماه با حضور 41 هیات دیپلماتیک رسمی و پیام محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری در محل هتل پارسیان آزادی، آغاز به کار کرد.

نورنیوز-گروه سیاسی:  کنفرانس وزرای خارجه کشورهای مجمع گفتگوی آسیایی (ACD) از صبح امروز دوشنبه 4 تیرماه با حضور 41 هیات دیپلماتیک رسمی  و پیام محمد مخبر  سرپرست ریاست جمهوری در محل هتل پارسیان آزادی، آغاز بکا ر کرد.

یک دقیقه سکوت به احترام شهیدان خدمت

علی باقری سرپرست وزارت امورخارجه در آغاز  نوزدهمین‌ نشست وزاری خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا، یاد شهیدان رئیسی و امیر عبداللهیان را گرامی داشت و از شرکت کنندگان در این مراسم خواست که به یاد این شهیدان یک دقیقه سکوت کنند و فاتحه بخوانند

دیدار و گفت وگوی باقری با روسای 6 هیات اعزامی

سرپرست وزارت امورخارجه ایران، در یادداشتی در فضای مجازی عنوان داشت: رویکرد آسیایی به چندجانبه‌گرایی، زمینه‌های همکاری‌، مقابله با یکجانبه‌گرایی، روابط دوجانبه، لزوم توقف جنایات رژیم اشغالگر در غزه در ملاقات با روسای هیات‌های قزاقستان، سنگاپور، بحرین، عمان، نپال و دبیرکل D۸ مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

علی باقری کنی در پیامی در حساب رسمی خود در فضای مجازی نوشت: در برنامه‌های مقدماتی نشست وزرای مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا، با روسای هیات‌های قزاقستان، سنگاپور، بحرین، عمان، نپال و دبیرکل D۸ ملاقات و گفت‌وگو کردم.

 وی افزود: در این ملاقات‌ها، رویکرد آسیایی به چندجانبه‌گرایی، زمینه‌های همکاری‌، مقابله با یکجانبه‌گرایی، روابط دوجانبه، لزوم توقف جنایات رژیم اشغالگر در غزه و سایر موضوعات مورد علاقه طرفین مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

هم افزایی تجارت از چین تا اروپا ره آورد مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: در نشست وزرای امور خارجه و حاشیه آن موضوعات سیاسی، اقتصادی و نظامی منطقه خاورمیانه نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 مهدی صفری در حاشیه نشست وزرای امور خارجه مجمع گفت و گوی همکاری آسیا در جمع خبرنگاران اظهارداشت: این نشست می تواند در جهت هم افزایی تجارت و نوآوری های صنعتی و به خصوص ترانزیت از چین تا اروپا نقش داشته باشد.

 وی گفت: در سال ۲۰۲۳ که جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره‌ای این نشست انتخاب شد، شهید امیرعبداللهیان در سازمان ملل از فرصت طلایی استفاده کرد و اولین اجلاس را برگزار کرد. اجلاس دوم هم اکنون در حال برگزاری است و همان طور که می بینید استقبال بسیار خوبی شده است، ۲۵ کشور در این اجلاس حضور دارند و در مجموع ۴۱ هیات حاضر هستند.

 معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه تصریح کرد: هیات های خارجی تا کنون ملاقات های دو جانبه متعددی با سرپرست وزارت امور خارجه داشتند که در هم افزایی با ایران بسیار موثر است، همچنین کشورهایی در این نشست حضور دارند که عضو اس ان، بریکس، شانگهای و اوراسیا هستند.

 صفری بیان کرد: در این نشست و حاشیه آن موضوعات سیاسی، اقتصادی و نظامی منطقه خاورمیانه نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت. هدف این نوع گفت‌وگوها ایجاد صلح و جلوگیری از بحران های احتمالی در منطقه است.

پیام مخبر به نوزدهمین نشست مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا

سرپرست ریاست جمهوری ایران پیامی به مناسبت آغاز نوزدهمین نشست وزرای امور خارجه مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا در تهران ارسال کرد. سرپرست ریاست جمهوری با بیان اینکه مجمع گفت‌وگوهای همکاری آسیا می‌تواند نقش مهمی در ایجاد آسیایی متحدتر، قدرتمندتر و نقش آفرین‌تر ایفا کند، گفت: آسیا می‌تواند موتور تغییراتی مثبت در روندهای جهانی و محرکی قوی برای همگرایی بین‌المللی باشد.

متن قرائت شده سخنرانی محمد مخبر سرپرست ریاست جمهوری اسلامی ایران در مراسم افتتاحیه نوزدهمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) توسط علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وزرای محترم جناب آقای دبیرکل

روسای محترم هیات‌های کشورهای عضو

روسای محترم سازمان‌های بین‌المللی

مهمانان گرامی خانم ها و آقایان

حضور وزرای گرامی هیات‌های محترم و میهمانان عزیز به جمهوری اسلامی ایران را خوش آمد می‌گویم و از دست اندرکاران برگزاری این نشست مهم سپاسگزاری می‌نمایم. امیدوارم با برگزاری موفق این نشست گام دیگری در راستای انسجام هر چه بیشتر قاره کهن آسیا، ناظر بر اعتلای ارزش‌های آسیایی و ایجاد شبکه‌ای منسجم از همکاری‌های سازنده و تحکیم پیوندهای دوستی در این پهنه مهم جغرافیایی برداشته شود.

در ابتدای سخن یاد و خاطره رئیس جمهور ،شهید حضرت آیت الله جناب آقای دکتر سید

ابراهیم رئیسی و وزیر امور خارجه شهید دکتر جناب آقای حسین امیر عبداللهیان و زحمات و نقش موثر آنها در پیشبرد دیپلماسی چند جانبه جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته و توجه ویژه به چند جانبه گرایی و آسیامحوری را گرامی می‌دارم.

 همچنین با اغتنام فرصت به مردم شجاع و بی دفاع غزه درود می فرستم و ادامه جنایات و نسل کشی رژیم صهیونیستی که در هشت ماه گذشته جامعه بشری را در بهت و حیرت و البته بی عملی، فرو برده است را شدیداً محکوم ‌می‌کنم. رژیم صهیونیستی با در پیش گرفتن سیاست آپارتاید هر روز بر دامنه تهدید و تجاوز خود بر علیه ملت فلسطین می‌افزود اما این بار گروه‌های مردمی مقاومت حرکت جدیدی را برای کسب آزادی و احقاق حقوق از دست رفته خود آغاز کرده‌اند. تاریخ گواه این موضوع است که ظلم بر بیگناه هرگز بی پاسخ نخواهد ماند و دست عدالت گریبان متجاوزان و ظالمان را خواهد گرفت. ما فلسطین را بخشی جدایی‌ناپذیر از جهان اسلام می‌دانیم و برای حمایت از برادران فلسطینی خود با تمام قوا ایستاده‌ایم.

 جمهوری اسلامی ایران از هر فرصتی از جمله سازوکارهای چند جانبه برای کمک به توقف این جنایات بی سابقه و استقرار آتش بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه برای مردم شریف و مظلوم نوار غزه استفاده کرده است و با قوت به آن ادامه می‌دهد.

حضار محترم

استفاده از سازوکارهای موثر چندجانبه و حرکت در مسیر تقویت مناسبات درون گروهی برای پیگیری یک هدف مشخص و آن هم توسعه آسیا از اهمیت شایان و ابعاد راهبردی متنوعی برخوردار است.

ما همه متعلق به یک حوزه جغرافیایی و برخوردار از غنای فرهنگی، تاریخی و تمدنی شگرفی هستیم؛ گنجینه‌ای متعلق به خانواده آسیا که درخشش و دامنه تاثیر آن جهانیان را مجذوب و مبهوت شکوه و وسعت حضور خود کرده است از شرق تا غرب این گستره عظیم جغرافیایی و تمدنی مملو از آثار ملموس بصری و جلوه‌های معنوی اعجاز گونه ای برای پی ریزی و

تکوین مولفه‌های اخلاقی و پرورش روح انسان در کنار رشد بعد جسمانی است ؛ آسیا معرف بزرگان بسیاری در عرصه علم و اندیشه و مهد ادیان بزرگ الهی برای هدایت بشر و تعمیق گفتمان عدالت بوده است. اینک ما میراث دار ارزش‌های کهن و والایی هستیم که لازم است برای حفظ و گسترش آن تلاش کنیم.

نگاه به آسیا همواره مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است و در کنار حفظ روابط متوازن با کشورهای‌، جهان قاره آسیا از جایگاه ویژه و ممتازی در سیاست خارجی ما برخوردار می‌باشد. مجمع گفتگوی همکاری آسیا نیز به عنوان یک سازوکار همکاری فراگیر در آسیا مورد توجه و علاقه جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

آسیا با برخورداری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های شایانی همچون جمعیت و ثروت‌های طبیعی و خداداد بستر مناسبی برای دستیابی به منافع جمعی و تحقق جهانی بهتر و انسانی‌تر فراهم کرده است. فرهنگ‌ها، ادیان و آئین‌های ملل آسیایی که اشتراکات عمیقی را در بر می‌گیرند نیز تسهیل کننده و سرعت بخش تقویت همکاری‌ها و بستر ساز رونق هم اندیشی میان جوامع هستند. مجمع گفتگوی همکاری آسیا بضاعتی مهم و ارزشمند در این راستاست. این مجمع می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد آسیایی متحدتر، قدرتمندتر و نقش آفرین‌تر ایفا کند.

بر این باوریم که اکنون مناسب‌ترین زمان جهت گسترش همه جانبه همکاری‌ها در آسیاست که می‌تواند ضمن تضمین صلح و رفاه قاره، امنیت، رشد و اقتصاد جهانی را نیز بهبود بخشد. مطابق پیش‌بینی‌ها رشد تولید ناخالص داخلی آسیا در سال جاری بسیار بالاتر از رشد جهانی خواهد بود.

این در حالی است که آسیا در تولید ناخالص جهانی حدود ۴۵ درصد می‌باشد که به وضوح، اهمیت همگرایی و هم افزایی بیشتر میان کشورهای آسیایی را نشان می‌دهد. فرصت‌ها، چالش‌ها و تهدیداتی که آسیا و جهان در برخی حوزه ها با آن روبرو هستند نیز ضرورت تقویت سازوکارهای چند جانبه‌ای همچون مجمع گفتگوی همکاری آسیا را دو چندان کرده است. موضوعاتی همچون ناکارآمدی برخی نظامات بین‌المللی، یکجانبه گرایی مخرب و هزینه آفرین برخی قدرت‌های جهانی، فقر و بی عدالتی تغییرات آب و هوایی، امنیت غذایی، امنیت انرژی، بلایای طبیعی و همه گیری‌هایی همچون کرونا و مسائلی نظیر اینها ضرورت تدوین رویکردهای جدید آسیایی را گوشزد می‌کند.

فناوری‌های نوین و هوش مصنوعی نیز در عین اینکه فرصت‌های غیرمنتظره‌ای را ایجاد می‌کنند می‌توانند به بزرگترین چالش‌ها و تهدیدها در آسیا و جهان تبدیل شوند. به همین جهت جمهوری اسلامی ایران به عنوان رئیس دوره ای مجمع شعار آسیایی قدرتمندتر و منسجم‌تر از طریق فناوری‌های نوین و نوظهور را به عنوان محور فعالیت خود در این دوره برگزیده است.

در دو دهه ی گذشته سران کشورهای عضو مجمع گفتگوی آسیا در نشست‌های اولیه خود، به درستی ضرورت شکل دهی به یک جامعه آسیایی را مدنظر قرار داده‌اند. قاره کهن آسیا در سالیان متمادی از گذشته تا به امروز با خلاء یک سازوکار فراگیر و قاره شمول بین الدولی نیز روبرو بوده است. شاید امروز، دستورالعمل سران مجمع موضوعیت و اولویت بیشتری یافته است و تحقق "جامعه آسیایی" و ایجاد اتحادیه آسیایی می‌تواند در اولویت قرار گیرد.

به همین جهت جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دولت پیشرو در مجمع گفتگوی همکاری آسیا، همواره در تلاش برای تقویت تعاملات سازنده دو و چندجانبه در آسیاست. این رویکرد را در دوره ریاست بر مجمع گفتگوی همکاری آسیا دنبال کرده‌ایم و مطمئنم که کشورهای عضو مجمع نیز به روشنی شاهد این اهتمام از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند. خوشبختانه این رویکرد با استقبال کشورهای عضو روبرو شده و نویدبخش روزهای پرکار و پرانگیزه‌ای در پیشبرد اهداف و برنامه‌های این مجمع در آینده می‌باشد.

مهمانان محترم

توسعه یافتگی و رونق اقتصادی جهان جنوب مرزهای انحصار و استیلای غرب را به عقب رانده است. چینش جدیدی از توازن معطوف به منطقه گرایی و تشکیل ائتلاف‌های جدید برای عبور از استیلای یکجانبه گرایی در حال شکل گیری است؛ بخش مهمی از این روند، برگرفته از قدرت آسیای جدید و تقویت بنیان‌های اقتصادی و فناوری در این قاره است. در این مصاف، جهان در یک دوره گذار تاریخی به نظم جدید بین‌المللی و ظهور حکمرانی جهانی چند قطبی قرار دارد. این مسیر غیر قابل بازگشت به شدت تحت تاثیر روندها و قدرت‌های نوظهور آسیایی است. این روزها، منافع و نتایج ثمربخش چند جانبه گرایی در اتحادیه‌ها و سازمان‌های منطقه ای مشهود است.

ما بر این باوریم در شرایط موجود نظام بین‌الملل آسیا قادر است الگوی جدیدی مبتنی بر عدالت، کرامت انسانی، گفتگو، دوستی و چند جانبه گرایی را در عرصه مناسبات متغیر جهانی شکل دهد. چند جانبه گرایی پاسخی موثر در عقیم کردن این تلاش‌ها و بهره‌مندی از فرصت حضور در ترتیبات چندجانبه، حاکی از اتحاد علیه یک جانبه گرایی و رویه‌های منشعب از آن است.

نگاه جمهوری اسلامی ایران به آسیا علاوه بر یک نگاه و چشم انداز درون آسیایی براین اساس نیز استوار است که آسیا می‌تواند موتور تغییراتی مثبت در روندهای جهانی و محرکی قوی برای همگرایی بین‌المللی باشد.

اگر چه اقتصادهای نوظهور آسیایی و قدرت‌های منطقه ای در آسیا در مناسبات جهانی حضور فعال دارند، ولی به نظر می رسد کماکان از اثر گذاری در نظامات جهانی بازداشته می‌شوند. الگوی جدیدی که به آن اشاره شد قطعا می‌تواند به هم افزایی آسیایی منجر شود و در خدمت اصلاحات در ساختارهای جهانی در آید. آنچه برای نظم بین‌المللی جدید حیاتی است، پایان دادن به سلطه گری انحصارطلبانه غرب در نظامات، سیاسی، اقتصادی، پولی و مالی بین‌المللی است. همگرایی ها و در هم تنیدگی‌های هر چه بیشتر اقتصادی و تجاری کشورهای آسیایی در قالب ترتیبات اقتصادی و تجاری و نیز با سایر اقتصادهای نوظهور در جهان جنوب مسیری است که دستیابی به هدف فوق را تسهیل و تسریع خواهد کرد.

جمهوری اسلامی ایران نیز با توانمندی‌ها و منابع وسیع خود آماده ی مشارکت در این مسیر است. ما به موازات تحمل صدمات و لطمات شدید تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه در چهار دهه گذشته توانسته‌ایم با بسیج کلیه امکانات و فرصت‌ها و با تکیه بر منابع داخلی و دیپلماسی فعال قدرت بازیگری خود در عرصه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای را افزایش دهیم و این توانمندی‌ها را در خدمت سازوکارهای چند جانبه بین‌المللی که در آنها حضور داریم نیز قرار می‌دهیم.

وزرای محترم، خانم‌ها و آقایان

در پایان حضور حداکثری و فعال همه کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا در این نشست مهم در تهران را به فال نیک می‌گیرم و مطمئن هستم نشست امروز و در ادامه با برگزاری نشست سران در دوحه می‌تواند به نقاط عطفی برای مجمع و آسیا تبدیل شود. نشستی موفق و اقامتی خوش را برای همه میهمانان عزیز در جمهوری اسلامی ایران آرزومندم.

از توجه شما متشکرم.

گفتنی است ریاست نشست وزرای خارجه کشورهای عضو مجمع گفت‌وگوی آسیایی (ACD) از مهرماه سال ۱۴۰۲ برعهده جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است.

 بیشتر از ۳۰ کشور در سطح وزیر، قائم مقام یا معاونین ذیربط وزرای خارجه و فرستادگان ویژه کشورهای عضو در این نشست که به میزبانی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود مشارکت خواهند داشت.

لازم به ذکر است مجمع گفت‌وگوی همکاری آسیا (ACD) در سال ۲۰۰۲ تشکیل شد و دبیرخانه آن در کویت قرار دارد، ۳۵ کشور آسیایی شامل ایران، تایلند، اندونزی، مالزی، فیلیپین، برونئی، سنگاپور، کامبوج، ویتنام، میانمار، لائوس، نپال، روسیه، ترکیه، ژاپن، چین، مغولستان، کره جنوبی، هند، افغانستان، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، بوتان، کویت، بحرین، عربستان، قطر، امارات، عمان، فلسطین، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان و تاجیکستان عضو این مجمع هستند.

۲۵ هیات در سطح وزیر خارجه، قائم مقام وزیر خارجه و معاون وزیر خارجه در این نشست شرکت می‌‌‌کنند. ۱۱ تا ۱۲ وزیر خارجه، ۵ تا ۶ قائم مقام وزیر خارجه و بقیه معاون وزیر خارجه در این نشست شرکت می‌‌‌کنند

جمهوری اسلامی ایران از مهرماه ١۴٠٢ به مدت یکسال ریاست این مجمع را برعهده گرفته است، برنامه های متعددی از جمله نشست وزرای امور خارجه در تهران، نشست روسای اتاق های بازرگانی در اصفهان، کنفرانس وزرای گردشگری در یزد از جمله برنامه های دوران ریاست ایران بر این مجمع مهم آسیایی بوده است.

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید