نتایج ویژه خواری یک شرکت خاص توسط کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام می شود | اتاق خبر
کد خبر: 54021
تاریخ انتشار: 23 بهمن 1392 - 17:18

نتایج ویژه خواری یک شرکت خاص توسط کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام می شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس،گفت: بعدازمطرح شدن ویژه‌ خواری ارزی یک شرکت خاص، کمیسیون اقتصادی کارگروه متشکل ازسه عضو این کمیسیون را برای بررسی این موضوع تشکیل دا ده است که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

به گزارش اتاق نیوز،رحیم زارع در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت درباره ضرورت وجود استقلال در عملکرد و مدیریت بانک مرکزی افزود: یکی از راهکارها برای رسیدن به اقتصاد پویا، فراهم آوردن زمینه استقلال بانک مرکزی است البته پرهیز از اقتصاد دستوری نیز نباید فراموش شود. نماینده مردم آباده، خرم بید و بوانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید پذیرفت بانک مرکزی در دولت گذشته از استقلال کافی برخوردار نبود و یکی از نتایج آن نرخ تورم بالا بود.

زارع تصریح کرد: عدم استقلال بانک مرکزی به اقتصاد دستوری منتهی خواهد شد که طبیعتا به دلیل تولید پول پرقدرت از سوی این بانک، ایجاد تورم اجتناب ناپذیر خواهد بود. وی با تاکید بر مستقل بودن بانک مرکزی ،گفت: تولید پول پرقدرت که از سوی بانک مرکزی معمولا با ضریب 5 بوده است می تواند برایجاد نقدینگی تاثیرگذار باشد که این نقدینگی نیز به تورم در جامعه منجر خواهد شد.

زارع افزود: اگر می خواهیم در اقتصاد به موفقیت دست پیدا کنیم باید از عملکرد دستوری در اقتصاد پرهیز کرد که یکی از اقدامات مفید در این زمینه استقلال بانک مرکزی است. وی ادامه داد: باید از موضوعاتی که در اقتصاد کشور رخ داده است درس گرفت بطور مثال حتی مصاحبه ها مسئولان اقتصادی نیز می تواند بر عملکرد اقتصادی موثر باشد بنابراین باید به نوعی هماهنگی در تصمیمات اقتصادی بوجود آید. این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: باید از تصمیم گیری های متنوع اقتصادی پرهیز کرد که یکی از لازمه های آن وجود بانک مرکزی مستقل است که بتواند تصمیم های قاطع، علمی و منطقی درچارچوب قانون اتخاذ کند.

زارع درباره تشکیل کارگروه کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی موضوع ویژه خواری در اقتصاد، گفت: بعدازمطرح شدن نامه احمدتوکلی مبنی بر ویژه‌ خواری ارزی یک شرکت خاص، کمیسیون اقتصادی کارگروه متشکل ازسه عضو این کمیسیون که شامل حسین زاده بحرینی، حسن نژاد و میرمحمدی را تشکیل داد و مقرر شد بعد از بررسی این موضوع نتایج آن بزودی اعلام شود. سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: امیدوارم نرخ ارز در سال 93 تثبیت شود و از بابت نوسانات شدید اقتصادی دیگر اقتصاد متضرر نشود.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید