سنگ آهن صدرنشین صادرات غیر نفتی ایران شد | اتاق خبر
کد خبر: 57774
تاریخ انتشار: 20 فروردین 1393 - 14:11

اتاق نیوز - برای نخستین بار طی سال‌های گذشته یک کالای کاملا غیر نفتی یعنی سنگ آهن هماتیت دانه بندی در صدر کالاهای صادرات غیر نفتی کشور قرار گرفت.

براساس تازه ترین آمار گمرک ایران درسال 1392 سنگ آهن هماتیت دانه بندی با خلوص آهن کمتر از 40 درصد به میزان 23 میلیون و 593 هزار تن و ارزش یک میلیارد و 505 میلیون دلار از کشور صادر شد که با این حساب سنگ آهن در صدر کالاهای صادرات غیر نفتی قرار گرفت.
صادرات این محصول نسبت به سال 1391 از نظر وزنی 26.21 و از نظر ارزشی 76.44 درصد افزایش یافت.
رده‌های بعدی فهرست عمده ترین کالاهای صادرات غیر نفتی ایران نیز به ترتیب به پروپان مایع شده، قیر نفت، متانول، بوتان مایع شده، پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از 94 درصد به جز نوع پودری، اوره حتی به صورت محلول در آب، سیمان پورتلند، انواع پسته خندان در داخل پوسته تازه خشک و پلی اتیلن گرید فیلم به صورت غیر پودر با وزن مخصوص 94 درصد یا بیشتر اختصاص یافت.
10 کالای عمده صادرات غیر نفتی در مجموع حدود 34 درصد از کل ارزش صادرات غیر نفتی کشور را در سال قبل به خود اختصاص دادند.
سنگ آهن در حالی در سال گذشته در صدر فهرست کالاهای صادرات غیر نفتی قرار گرفت که دولت اعلام کرده از سال جاری عوارض 10 درصدی روی صادرات این محصول اعمال خواهد کرد که ظرف سه سال به 20 درصد خواهد رسید. البته اعمال این عوارض با فشارهای فعالان سنگ آهن به تعویق افتاده است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید