تهاتر نفت بین ایران و روسیه صحت ندارد/ بابک زنجانی 2.7 میلیادر دلار بیت‌المال را خورد/ گازرسانی به 2.5 میلیون خانوار تا 3 سال | اتاق خبر
کد خبر: 71931
تاریخ انتشار: 21 مرداد 1393 - 08:51
     
وزیر نفت شب گذشته با حضور در برنامه پایش به سوالات مختلفی از صنعت نفت پاسخ داد و گفت: تهاتر نفت بین ایران و روسیه صحت ندارد.

خبرگزاری فارس- بیژن نامدار زنگنه با حضور در برنامه پایش با اشاره به اینکه دلیل رکود اقتصاد ایران نفت بوده است، گفت: تحریم نفت ایران، شرایط اقتصادی را فراهم کرد، بنابراین برای خروج از این وضعیت باید نفت پیشران باشد.

*افزایش خام فروشی برنامه اقتصادی دولت برای خروج از رکود

وزیر نفت ادامه داد: براساس برنامه اقتصادی دولت که در سال 93 و 94 اجرایی خواهد شد، قرار است صادرات نفت خام و میعانات گازی افزایش یابد، تا ارز مورد نیاز برای حرکت اقتصاد فراهم شود.

وی با اشاره به اینکه الان قوه عاقله در دولت کار می‌کند و رفتارها سلیقه‌ای نیست، تصریح کرد: وزارت نفت تمرکز خود را برروی افزایش تولید گاز در سال جاری و سال آینده قرار داده است و به دنبال افزایش تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی هستیم.

* افزایش تولید 200 میلیون متر مکعب گاز تا پایان سال 94

زنگنه با اشاره به اینکه در سال گذشته 27 میلیارد لیتر سوخت مایع در نیروگاه‌ها مصرف شد، تصریح کرد: ارزش واقعی این سوخت 18 میلیارد دلار بود که دود شد و به هوا رفت، بنابراین با افزایش تولید 100 میلیون متر مکعبی گاز در سال جاری و افزایش 100 میلیون متر مکعبی گاز در سال آتی می‌توانیم، تا حد بسیار زیادی از مصرف سوخت مایع در نیروگاه ها جلوگیری و آن سوخت را صادر کنیم.

وی با اشاره به حجم صادرا فرآورده نفتی در سال 93 گفت: براساس برنامه قصد داریم 5 میلیارد دلار فراورده نفتی در سال جاری و 10 میلیارد دلار صادرات فراروده نفتی تا پایان سال 94 داشته باشیم.

*رشد 12 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در سال جاری

وزیر نفت با اشاره به اینکه می توان با بهینه سازی مصرف خوراک مورد نیاز واحدهای پتروشیمی تامین شود، خاطرنشان کرد: در سال گذشته به دلیل کمبود خوراک واحدهای پتروشیمی تولید کاهش یافت، به طوری که تولید پتروشیمی در سال گذشته به 20 میلیارد دلار بود، اما امسال با افزایش 10 تا 12 درصدی تولید پتروشیمی به 22 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی با اشاره به 17 فاز گازی پارس جنوبی تصریح کرد: 7 فاز پارس جنوبی در اولویت است که با بهره‌برداری از این فازها طی سال 93 و 94 و تولید گاز از میدان گازی کیش می‌توانیم،‌ تا پایان سال 94 روزانه 200 میلیون متر مکعب گاز به تولیدات فعلی خود اضافه کنیم.

*گازرسانی به 2.5 میلیون خانواده تا 3 سال دیگر

زنگنه با اشاره به تفاوت 80 میلیارد دلاری قیمت سوخت داخل و فوب خلیج فارس گفت: در حال حاضر 3 میلیون خانوار در کشور گاز ندارند که قصد درایم تا 3 سال آینده 2.5 میلیون خانوار کشور را تحت پوشش شبکه گاز قرار دهیم که برای این کار کمتر از 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز است که از طریق صرفه جویی می توان این رقم را بدست آورد.

* ورود 140 هزار تاکسی جدید با کمک وزارت نفت

وی با اشاره به طرح های کنترل مصرف گفت: یکی از این طرح ها اصلاح سیستم موتورخانه ها است که می تواند بدون کاهش رفاه 30 درصد مصرف سوخت را کاهش دهد.

وزیر نفت ادامه داد: همچنین از صرفه جویی و اصلاح سوخت موتور چاه آب کشاورزی می توان در 3 سال 1000 دلار در ازای کاهش مصرف هر لیتر گازوئیل صرفه جویی کرد.

زنگنه با اشاره به ناوگان حمل و نقل عمومی گفت: 140 هزار تاکسی و اتوبوس نو می‌توان به شبکه حمل و نقل عمومی تحویل داد که این کار نیز بخش زیادی از اتلاف انرژی را جلوگیری خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه برای اجرای این کار ها پولی از دولت نمی‌خواهیم، اظهار داشت: تمام این کارها می‌تواند از قبال صرفه جویی در مصرف و بهبنه سازی مصرف سوخت انجام شود.

*فعالیت رانتی در برخی از شرکتهای پتروشیمی

وزیر نفت با اشاره به رانت های موجود در بخش پتروشیمی گفت: تا زمانی که مردم زحمت نکشند ثروت ایجاد نمی شود و ما باید فرهنگ کار خود را تغییر دهیم.

زنگنه با بیان اینکه برخی با رانت به دنبال کسب درآمد هستند ادامه داد: به عنوان مثال فردی را سراغ دارم که شرکتی را خریداری کرده و توانسته 3 ماهه اقساط این شرکت را پرداخت کند که باید پرسید، در کجای دنیا چنین چیزی امکان دارد.

*پیش فروش فراورده در بورس تا یک ماه دیگر

وی در ادامه با اشاره به تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی گفت: سرمایه مورد نیاز توسعه پارس جنوبی از صندوق ذخیره ارزی،و روش های مختلفی تامین خواهد شد که یکی از این روش ها پیش فروش فروارده از طریق بورس است که این روش تا یک ماه آینده اجرایی خواهد شد.

گزارش خبرنگار فارس اضافه می کند زنگنه در ادامه برنامه پایش به سوالات برخی از خبرنگاران و بینندگان برنامه به شرح زیر پاسخ داد:

* تهاتر نفت ایران و روسیه نداریم

یکی از بینندگان از وزیر نفت در خصوص تهاتر نفت ایران و روسیه سوال کرد که وی گفت: چیزی به عنوان تهاتر نفت ایران و روسیه نداریم.

* ظرفیت پالایش کشور  تا سال 95 به 3 میلیون بشکه می رسد

یکی دیگر از بینندگان با اشاره به تفکرات وزیر نفت مبنی بر عدم صرفه اقتصادی ساخت پالایشگاه در داخل کشور سوال کرد که وی پاسخ داد: اگر شاهد ساخت پالایشگاه در کشور هستیم، تمام این موارد در زمان مدیریت گذشته من پایه گذاری شده است اما الآن نیز معتقد هستم که ساخت پالایشگاه در داخل کشور به دلیل دادن خوراک ارزان به آنها صرفه اقتصادی ندارد.

وزیر نفت گفت: اما با این شرایط برنامه ریزی برای ساخت واحدهای پالایشی با خوراک نفت سبک و سنگین و میعانات گازی آغاز شده تا بتوانیم ظرفیت پالایش کشور را از 1.8 میلیون بشکه فعلی به 3 میلیون بشکه برسانیم که هدف از ساخت واحدهای پالایشی جدید صادرات فراورده های نفتی خواهد بود که این برنامه تا پایان سال 95 اجرایی خواهد شد.

* 8 سال گذشته پولی به صندوق توسعه تزریق نشد

وزیر نفت در ادامه برنامه در پاسخ به سوال مجری مبنی بر  تزریق منابع حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی به صندوق توسعه ملی گفت: در 8 سال دولت آقای احمدی نژاد پولی به صندوق توسعه واریز نشد که علت این امر را می توان در تعداد پروژه وام گرفته از صندوق توسعه ملی در این سالها جست وجو کرد اما از سال 92 تزریق منابع را به صندوق توسعه ملی آغاز کردیم.

* 50 هزار نفر نیروی مازاد در صنعت نفت

وی در پاسخ به سوال یکی از بینندگان با اشاره به علت عدم تعیین تکلیف پذیرفته شدگان در آزمون استخدامی صنعت نفت اظهار داشت: من افسوس می خورم که چرا تعداد جوانان بیکار در کشور زیاد است.

زنگنه گفت: در سال 84 وقتی من وزارت نفت را ترک کردم 80 هزار شاغل در صنعت نفت بود اما آلان 140 هزار شاغل داریم که نزدیک به 50 تا 60 هزار نفر از این افراد مازاد هستند.

وی گفت: در دولت قبل آزمون استخدامی بین 120 هزار نفر برگزار شد که 2000 نفر در این آزمون قبول شدند با این شرایط من از معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری درخواست کردم، تا این وضعیت استخدام این پذیرفته شدگان تعیین تکلیف شود که فکر می کنم نهایتا تا 10 روز آینده نتایجش مشخص خواهد شد.

* سابقه دارها جایگزین بی سوادان صنعت نفت شدند

زنگنه در ادامه در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که پرسید در طول یک سال وزارت شما روزانه یک نفر از مسئولان صنعت نفت اخراج شده اند و همچنین چرا صادرات نفت در این یک سال کاهش یافته است، گفت: یکسری افراد بدون بلیت سوار اتوبوس شده بودند که این افراد را پیاده کردیم.

وزیر نفت ادامه داد: این افراد بی سواد بودند و بدون تخصص در صنعت نفت مشغول به کار شده بودند که به جای اناها افراد متخصص و سابقه دار را جایگزین کردیم.

وی ادامه داد: چرا این سوال کننده از کاهش صادرات نفت ما خوشحل است، در واقع من چه کار باید می کردم که انجام ندادم با این حال تلاش می کنیم که صادرات نفت خام خود را افزایش دهیم.

*بابک زنجانی 2.7 میلیادر دلار بیت المال را خورد

وزیر نفت در ادامه با اشاره به پرونده بابک زنجانی خاطرنشان کرد:عده ای نفت ایران را فروختند اما قصد نداشتند پولش را پرداخت کنند.

زنگنه ادامه داد: دارایی بابک زنجانی کمتر از بدهی وی به وزارت نفت است اما با این شرایط برخی از وزیران سابق و مسئولان قبلی از زنجانی حمایت می کنند.

زنگنه با اشاره به تشکیل یک بانک صوری در تاجیکستان و مالزی گفت: در واقع پول فروش نفت ایران قرار بود به این بانک ها واریز شود که مشخص نشد، این 2.7 میلیادر دلار پول بیت المال به کجا رفت.

وی با اشاره به اینکه برخی از آقایان زبانشان دراز است تصریح کرد: برخی ها از نجابت من سواستفاده می کنند در صورتی که بابک زنجانی پول بیت المال را خورده است.

* قیمت جهانی نفت مناسب است

زنگنه در ادامه با اشاره به قیمت مناسب نفت در بازارهای جهانی گفت: برنامه ای که در صنعت نفت اجرایی می کنیم با شرایط فعلی است یعنی تحریم ها به همین صورت باقی بماند  اما سعی خواهیم کرد تا قدرت چانه زنی خود را با گروه 5+1 افزایش دهیم به طوری که ارزشهای خود را حفظ کنیم.

وی با اشاره به جداکردن بودجه جاری کشور از نفت گفت: این کار شدنی است اما مردم باید بخواهند و درواقع آنها نقش موثری در این زمینه دارند.

وزیر نفت ادامه داد: در شرایط فعلی درآمدهای نفتی کفاف مدیریت اقتصاد کشور را می‌دهد، بنابراین اگر روزی فروش نفت ایران افزایش یافت می‌توان آن را در مسیر توسعه خرج کرد.

زنگنه گفت: در 8 سال قبل به دنبال بزرگ کردن دولت از طریق درآمدهای نفتی بودند که در صورت بهبود شرایط فروش نفت نباید ان رویه تکرار شود.

*اسناد آلایندگی بنزین به کمیسیون های مربوطه داده شد

زنگنه در ادامه در پاسخ به سوال یکی از بینندگان مبنی بر علت عدم ارائه اسناد آلایندگی بنزین به دادسرا گفت: قرار نبود این اسناد به دادسرا تحویل داده شود.

وی ادامه داد: این اسناد به کمیسیون های مربوطه تحویل داده شده است.

وزیر نفت تصریح کرد: سازمان محیط زیست تشخیص داد که بنزین پتروشیمی ها سرطان زا بوده و چون با بنزین های دیگر ترکیب می شد در تهران هم توزیع شده است به همین دلیل تصمیم به واردات کمی بنزین با استاندارد یورو4 گرفتیم که هم اکنون این بنزین هم در برخی از شهرها توزیع می شود.

زنگنه خاطرنشان کرد: پس از آنکه پالایشگاه ستاره خلیج فارس به بهره برداری برسد دیگر نیازی به واردات بنزین نخواهد بود.

وی ادامه داد: فاز اول این پالایشگاه نیز در سال 94 به بهره برداری می رسد و تا پایان سال 95 نیز فازهای دیگر این مجموعه به تولید خواهند رسید.

*وعده حضور خارجی ها را به صنعت نفت ندادم

زنگنه در ادامه در واکنش به سوال یکی از بینندگان تصریح کرد: من هرگز وعده ای از حضور شرکت های اروپایی به صنعت نفت ندادم بلکه گفتم سرمایه گذاران خارجی باید به صنعت نفت بیایند زیرا می تواند موجب رشد و توسعه صنعت نفت را فراهم کند.

*تفاهم‌نامه همکاری مشترک ایران و روسیه در اقتصاد امضا شد

وزیر نفت با اشاره به امضای تفاهم نامه با همتای روسی خود گفت: من و وزیر انرژی روسیه از موضع وزارت خود این تفاهم نامه را امضا نکردیم بلکه از موضع کمیسیون های همکاری های مشترک این تفاهم نامه اقتصادی را امضا کردیم که در آن علاوه بر نفت و گاز موضوعات مختلف اقتصادی دیده شده است.

*عرضه رسمی گازوئیل مانع از قاچاق می شود

وزیر نفت با اشاره به افزایش قاچاق سوخت از کشور گفت: در شرایط فعلی

مقدار کمی بنزین از مرزهای شمال غربی کشور قاچاق می شود، اما عمده قاچاق نفتگاز است که برای جلوگیری از ان می توان صادرات نفت گاز را به کشورهای منطقه و همسایه از جمله افغانستان افزایش داد و از سوی دیگر خرده فروشی هایی را نیز در مرز با قیمت کشورهای همسایه انجام دهیم تا با رسمی کردن عرضه گاروئیل به کشورهای همسایه جلوی قاچاق گرفته شود.

*جزئیات بخش نامه خرید کالا از خارج

زنگنه در انتهای با اشاره به صدور بخش نامه محاسبه قیمت کالاهای خارجی پس از افزایش تعرفه ، بیمه و حمل ونقل گفت: پس از آنکه این آیتم ها با قیمت ساخت کالاهای خارجی محاسبه شد در نهایت با کالای داخلی مقایسه می شود و در صورت داشتن صرفه اقتصادی و کیفیت مطلوب قطعا خرید تجهیزات از داخل کشور صورت می گیرد، اما هرگز در ورود کالاهای خارجی را به صنعت نفت نمی‌بندم.

 

 

 

 

 
کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید