خصوصي‌سازي پرحاشيه؛ معاملـه ايـران خـودرو قطعـي نشـد | اتاق خبر
کد خبر: 878
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1390 - 07:12

خصوصي‌سازي پرحاشيه؛ معاملـه ايـران خـودرو قطعـي نشـد

 خريداران بلوك ايران خودرو تا پايان وقت اداري امروز فرصت ارايه مدارك به شركت بورس را داشتند كه با پايان يافتن اين زمان و عدم ارايه مدارك لازم (فرم خارج از پاياياي )از سوي خريداران، اين معامله قطعي نشد.

علي صحرايي ـ مدير بازار شركت بورس ـ در گفت‌وگو با ايسنا) در پاسخ به اين سوال كه آيا خريدار سهام ايران خودرو مبلغ مورد نظر را واريز كرده است يا خير؟ با بيان اين‌كه اين اتفاق نيفتاده است، تاكيد كرد: خريدار يا خريداران اين بلوك تا 9 روز كاري بعد از انجام معامله مهلت داشتند تا ضمن واريز وجه نقد10 درصدي، مدارك لازم را به شركت بورس ارايه دهند كه پايان اين مهلت قانوني تا پايان ساعت اداري امروز بود كه اين وجه پرداخت نشده و فرم خارج از پاياياي به شركت ارائه نشده است. وي ادامه داد: با اين وجود اين معامله قطعي نشده است.

به گزارش اتاق نیوز ؛ بر اساس این گزارش 310 ميليون سهم ايران خودرو در قالب بلوك 4.9 درصدي در روز21 ارديبهشت ماه از سوي سرمايه‌گذاري تأمين اجتماعي به قيمت هر سهم 5 هزار و 688 ريال و به صورت10 درصد و باقي اقساط عرضه شد كه شركت‌هاي كارگزاري بانك صادرات، صباتأمين و سرمايه‌گذاري ملي ايران براي خريداري اين سهم با يكديگر به رقابت پرداختند و در نهايت در ششمين روز عرضه با 45 درصد رشد قيمت اين سهم به ارزش240 ميليارد تومان و به قيمت هر سهم 8 هزار و يك ريال توسط تعاوني اعتبار ايران خودرو خريداري شد.

اين معامله در حالي انجام شد كه سازمان بازرسي کل کشور اعلام کرده بود كه عرضه بلوک پنج درصدي سهام شرکت ايران خودرو با توجه به مصوبه شوراي رقابت و قانون سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي، واجد منع قانوني است.

پس از اعلام موضع سازمان بازرسي، شوراي رقابت اعلام كرد كه بررسي‌هاي لازم را براي قانوني بودن يا نبودن اين معامله انجام مي دهد؛ لذا در خصوص آينده بلوك معامله شده ايران خودرو بايد تا 9 روز كاري صبر كرد تا نظر رسمي شورا در مورد ماهيت خريداران اعلام شود زيرا طبق شرايط اعلامي خريداران اين بلوك 9 روز كاري بعد از انجام معامله فرصت دارند تا با پرداخت وجه نقد معامله و ارايه اسناد لازم به شركت بورس، قطعيت اين معامله پر حاشيه را احراز كنند كه در جلسه‌اي كه در روز گذشته از سوي شوراي رقابت برگزار شد، مشخص شد كه سهام ايران خودرو از سوي سرمايه‌گذاري بانك صادرات خريداري شده اما مرحله ديگري نيز وجود دارد كه بايد ديد سرمايه‌گذاري بانك صادرات اين سهام را براي چه كسي خريداري كرده است.

حال پس از 9 روز كاري از زمان اعلام شده براي قطعيت معامله، در سال 90 اين اولين معامله پر حاشيه‌اي است كه در اين سال انجام شده كه حرف و حديث‌هاي زيادي در مورد آن وجود داشت و در نهايت نيز اين معامله به مقصد نرسيده و عدم قطعيت آن اعلام شد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید