عمر کوتاه محصولات فناوری اطلاعات مغلوب بروکراسی‌ها | اتاق خبر
کد خبر: 91613
تاریخ انتشار: 18 بهمن 1393 - 14:01
 عضو هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات گفت:‌ درحالی که عمر یک محصول فناوری اطلاعات از زمان ایده تا خارج شدن آن از رده، بسیار کوتاه و نهایتا هشت ...
 عضو هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات گفت:‌ درحالی که عمر یک محصول فناوری اطلاعات از زمان ایده تا خارج شدن آن از رده، بسیار کوتاه و نهایتا هشت ماه است، بروکراسی‌های اداری در کشور ما برای انجام کارهای تولیدی، واردات، بانکی و ... هر کدام ممکن است تا شش ماه طول بکشد.
مسعود شنتیایی در گفت‌وگو با ایسنا - با اشاره به مشکلات تولید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: مشکلات اصلی این صنعت همان مسائل مشترک با صنایع دیگر است البته این مشکلات در این بخش شاید بیشتر هم باشد چراکه سرعت تغییر تکنولوژی در این حوزه بسیار بیشتر از صنایع دیگر است. این عضو هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات با مقایسه تولید در ایران و کشورهای پیشرفته اظهار کرد: در این کشورها تیراژ تولید بالاست و دولت ها با درنظر گرفتن امتیازات و پهن های مشخص به صنایع تولیدی حمایت های سنگینی از صادرات می کنند؛ بنابراین بحث تولید در ایران و این کشورها کاملا با هم متفاوت است. شنتیایی با بیان این‌که از لحاظ تکنولوژی بسیاری از محصولات را به راحتی می توان در کشور تولید کرد، گفت: حوزه تولیدات تجهیزات الکترونیکی و فناوری اطلاعات شامل سه بخش محصولات الکترونیکی، فلزی و پلاستیکی می شود. از سوی دیگر یک بحث محتوا و تولید نرم افزاری نیز وجود دارد که به طور کلی می توان گفت ما در برخی از بخش‌ها به راحتی قابلیت تولید همه محصولات را داریم. وی با بیان این‌که شرکت‌های آسیای شرقی نیز بعضا بسیاری از اجزای پیشرفته خود را از کمپانی های معروف و شناخته شده می خرند، اظهار کرد: یکی از مشکلات مهم بحث تیراژ و قیمت تمام شده است، چرا که تولیدکننده برای افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده احتیاج به تیراژ تولید بالا دارد. در صورتی که تیراژ مصرف برخی از محصولات در کشور ما صرفه اقتصادی ندارد. این عضو هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات همچنین درباره امکان صادرات در این حوزه نیز گفت: بین کشورهای اطراف ما به جز دو کشور همگی پتانسیل صادرات را دارند که بازار هدف ما در این کشورها به 400 میلیون نفر می رسد. از سوی دیگر مشکلات تیراژ نیز با برنامه ریزی و هماهنگی دولت و واحدهای تولیدی به راحتی قابل حل است. شنتیایی افزود: در بحث تولید تجهیزات نیز به جز قطعات هایتک مثل پردازنده ها، چیپ‌ها و قطعات الکترونیکی ریز که معمولا همه دنیا آنها را از کمپانی‌های مشخص بین المللی خریداری می کنند قابلیت تولید مابقی محصولات وجود دارد. وی با بیان این‌که در ثبت مدار چاپی و طراحی آن امکان تولید داریم، گفت: اکنون برخی شرکت‌های ایرانی دستگاه‌های قطعه گذار تمام اتوماتیک را دارند و مونتاژ کالا در کشور انجام می‌شود. از سوی دیگر تعدادی از شرکت ها ظرفیت های خالی دارند که می‌تواند برای چند شرکت دیگر قطعات الکترونیکی تولید کند. این عضو هیات رییسه سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات ادامه داد: این فرض که امکان تولید تجهیزات الکترونیکی و فناوری اطلاعات در کشور نیست اشتباه است. مشکل بزرگ ما این است که برخی از واردکنندگان و مردم فکر می کنند به دلیل بالا بودن تکنولوژی این محصولات حتما باید از خارج کشور تامین شوند اما تا زمانی که چنین تفکری داشته باشیم به جایی نمی رسیم.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید