ایمیدرو 120 میلیارد تومان برای فعالیت اکتشاف معدنی اختصاص داد | اتاق خبر
کد خبر: 92385
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1393 - 15:35
 معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به منظور فعالیت اکتشاف معدنی برای سال آینده 120 میلیارد تومان اختصاص داده...
 معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به منظور فعالیت اکتشاف معدنی برای سال آینده 120 میلیارد تومان اختصاص داده که این رقم با بودجه اکتشاف در سال جاری برابری دارد و در واقع بالاترین میزان سرمایه گذاری صورت گرفته در این زمینه محسوب می شود .
ایرنا- مهدی کرباسیان ظهر امروز (دوشنبه ) پیش از امضای تفاهمنامه همکاری به منظور توسعه فعالیتهای اکتشافی در کشور در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت : براساس تفاهمنامه ای که اواخر آذرماه 1392 بین دو سازمان ایمیدرو و زمین شناسی و معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت صورت گرفت، عملیات اکتشاف 200 هزار کیلومتر در منطقه سنگان (خراسان رضوی ) در دستور کار قرار گرفت . وی افزود: مرحله نخست این تفاهمنامه با شروع کار در محدوده 12 هزار کیلومتری آغاز شد و اکنون در مجموع فعالیت اکتشافی بر روی 135 هزار کیلومتر از مساحت مورد توافق کار آغاز شده است . رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) افزود: شهریورماه 1392 در دولت یازدهم 30 طرح بزرگ نیمه تمام و راکد را در اختیار گرفتیم که ارزش آنها 24 هزار میلیارد تومان است و اکنون تمام این طرحها فعال شده اند ، 20 هزار میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی و بقیه سهم ایمیدرو است که هرزمان مشارک داشته باشیم ، آماده واگذاری آن هستیم . وی انجام مذاکرات با طرف های خارجی به منظور فعالیت در معادن و صنایع معدنی را به عنوان بخش دیگری از اقدامات دوره جدید مدیریت در سازمان ایمیدرو ذکر کرد و گفت: افغانستان ، عراق ، قزاقستان و جمهوری آذربایجان از جمله همسایگانی محسوب می شوند که نسبت به توسعه همکاری ها در این بخش رایزنی شده است. کرباسیان مساله عناصر نادرخاکی را به عنوان موضوعی مغفول طی سالیان گذشته در کشور دانست و گفت: اکنون با همکاری سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این مسیر تلاش می شود، زیرا ارزش اقتصادی چند کیلوگرم از این عناصر با چندین تن از سایر مواد معدنی برابری می کند . وی تصریح کرد : سازمان ایمیدرو موضوع شناسایی عناصر نادر خاکی را به عنوان یکی از اولویت های خود قرار داده و واحدی را در سازمان ایمیدرو فعال ساخته و بودجه متناسبی برای این منظور اختصاص داده است . ایران دارای 57 میلیارد تن ذخیره اکتشافی معدنی است که حدود 37 میلیارد تن آن ذخیره قطعی و بقیه احتمالی است .شمار مواد معدنی مورد شناسایی در کشور به 68 ماده رسیده که در پایان سال گذشته مجموع مواد معدنی استخراجی از پنج هزار و 400 معدن فعال کشور به 420 میلیون تن رسید . تفاهم نامه همکاری توسعه فعالیتهای اکتشافی میان سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو ) و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشورظهر امروز به امضای رسید که به ترتیب مهدی کرباسیان و محمد تقی کره ای روسای دو سازمان یاد شده آن را امضا کردند .    
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید