بکارگیری استانداردهای جهانی، نخستین اقدام برای بین المللی شدن بورس | اتاق خبر
کد خبر: 92534
تاریخ انتشار: 29 بهمن 1393 - 13:18
رییس سازمان بورس واوراق بهادار گفت: برای بین المللی شدن بورس و عرضه شرکت ها در بورس های جهانی و تامین مالی آنها از طریق سرمایه گذاری های خارجی، باید استانداردهای بین
رییس سازمان بورس واوراق بهادار گفت: برای بین المللی شدن بورس و عرضه شرکت ها در بورس های جهانی و تامین مالی آنها از طریق سرمایه گذاری های خارجی، باید استانداردهای بین المللی ترجمه و در اختیار حسابرسان قرار گیرد .
ایرنا- محمد فطانت در همایش حرفه ای جامعه حسابداران رسمی ایران ، با اشاره به لزوم بین المللی شدن بازار سرمایه، افزود:بر همین اساس باید صورت های مالی تلفیقی بر اساس الزامات و متناسب با استانداردهای بین المللی گزارش نویسی باید تنظیم شده و منتشر شود. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: همچنین در کوتاه مدت علاوه بر انتشار صورت های مالی به زبان فارسی، باید در گام نخست صورت های مالی شرکت ها به زبان انگلیسی در سامانه در سامانه کدال منتشر شود و درگام بعدی صورت های مالی شرکت های بزرگ علاوه بر استانداردهای مالی با استانداردهای بین المللی نیز منطبق شود. رییس سازمان بورس واوراق بهادار گفت:توسعه اقتصادی کشور، با اتکای صرف بر نظام بانکی و بدون درنظر گرفتن بازار سرمایه، ممکن نیست، لذا می توان گفت بازار سرمایه، به منزله ریلی است که اقتصاد، ناگزیر از حرکت در آن مسیر است. وی درخصوص نقش و اهمیت حرفه حسابرسی در بازار سرمایه، اظهار داشت: برای رشد بازار سرمایه، باید به حفظ حقوق سهامداران توجه ویژه شود و همین اصل، نقطه اتکایی است که ما را به جامعه حسابداران رسمی پیوند می دهد. وی تصریح کرد: توسعه اقتصادی کشور، با اتکای صرف بر نظام بانکی و بدون درنظر گرفتن بازار سرمایه، ممکن نیست، لذا می توان گفت بازار سرمایه، به منزله ریلی است که اقتصاد، ناگزیر از حرکت در آن مسیر است. فطانت با بیان این که اعتباربخشی به صورت های مالی که وظیفه اصلی حسابرسان مستقل است در نگاه جدید متحول شده ،گفت: امروزه سرمایه گذاران انتظار بیشتری نسبت به آگاهی از صورت های مالی شرکت ها دارند و انتشار این اطلاعات به صورت سالانه، پاسخگوی نیاز آنها نیست، بلکه این نیاز، دائمی و فراگیر شده است و پاسخگویی دائمی به سهامداران به بسترهای الکترونیکی مانند سامانه الکترونیکی XBRL احتیاج دارد. فطانت خاطرنشان کرد: توسعه نهادها و ابزارهای جدید از دیگر اقداماتی است که باید صورت بگیرد و در این راستا، ابزارهای جدیدی تعریف شده و بسیاری نیز در دست تعریف است، مانند فروش اختیاری که در شورای فقهی تصویب شده و این اوراق را می توان هر لحظه خرید و فروش کرد که این امر نیاز به استانداردهای حسابرسی برای حسابرسان دارد. وی درخصوص ابزارهای معاملاتی ادامه داد: علاوه بر این، ابزارهای دیگری نیز در حوزه بورس کالا و بورس اوراق بهادار تعریف شده که نیاز به استاندارهای حسابداری جدید دارد. سخنگوی سازمان بورس با اشاره به این که روش های حسابرسی جدید به طور متوازن باید در بازار سرمایه حرکت کنند گفت: در مسیر حرکت رو به رشد، حسابرسی شرکت های بورسی و فرابورسی، به تنهایی موضوع کار حسابرسان نیست، بلکه با ترویج انواع صندوق ها و اوراق جدید، حسابرسان باید الزامات حسابرسی جدید را فراهم کنند. وی با اشاره به این که در یک مجمع جهانی اقتصادی، 140 کشور را به 3 دسته تقسیم کردند درباره این کشورها گفت: گروه و دسته اول فقط به منابع طبیعی مانند استخراج نفت و گاز اتکا دارند اما دسته دوم کشورهایی هستند که به کارایی توجه دارند و دسته سوم به نوع آوری توجه دارند. وی با بیان این که برخی کشورها در حال گذار از مرحله اول به دوم هستند، گفت: ایران همچنان در دسته اول قرار دارد و برای این که از دسته اول به دسته دوم حرکت کند راهی ندارد جز این که نقش بازار سرمایه در اقتصاد پررنگ تر شود.    
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید