مجلس تصویب کرد:حق انتفاع معادن سنگ آهن در سال 94 | اتاق خبر
کد خبر: 93026
تاریخ انتشار: 5 اسفند 1393 - 13:55
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه 94 حق انتفاع معادن سنگ‌آهن در سال 94 را 25 درصد تعیین کردند....
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی بخش‌های درآمدی لایحه بودجه 94 حق انتفاع معادن سنگ‌آهن در سال 94 را 25 درصد تعیین کردند.
به گزارش اتاق نیوز، با بازگشت مصوبه بهره مالکانه معادن به کمیسیون تلفیق و آغاز بررسی‌های مجدد از این مصوبه، مجلسی‌ها حق انتفاع معادن سنگ‌آهن را 25 درصد برای سال آینده تعیین کردند. به موجب بند 2 تبصره 10 لایحه بودجه 94 که به تصویب مجلس رسید، کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استخراج‌کننده سنگ‌آهن که پروانه بهره‌برداری آنها به نام سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و شرکت‌های تابعه است ولی فاقد قرارداد با سازمان مذکور و شرکت‌های تابعه هستند، موظفند بابت حق انتفاع پروانه بهره‌برداری از معادن فوق در سال 1394، 25 درصد مبلغ فروش محصولات خود را به حساب درآمد عمومی ردیف 130419 جدول شماره 5 این قانون نزد خزانه‌داری کل کشور پرداخت کنند. به موجب این مصوبه قرار شده در صورت سرمایه‌گذاری برای تکمیل زنجیره تولید، حق انتفاع به صورت پلکانی و به شرح زیر پرداخت شود. 2-1- فروش محصول به صورت سنگ‌آهن خام و دانه‌بندی شده معادل 25 درصد مبلغ فروش. 2-2- فروش محصول به صورت افشرده (کنسانتره) شامل افشرده‌های تحویلی برای گندله‌سازی‌های درون شرکت و افشرده‌فروشی به خارج از شرکت معادل 21.5 درصد مبلغ فروش. 2-3- فروش محصول به صورت گندله‌ معادل 18 درصد مبلغ فروش افشرده 2-4- فروش محصول به صورت آهن اسفنجی معادل 15 درصد مبلغ فروش افشرده در این مصوبه همچنین آمده که موارد 2-2 و 2-3 و 2-4 صرفاً به شرکت‌هایی تعلق می‌گیرد که زنجیره ارزش (فرآوری) را در داخل مجموعه همان شرکت انجام دهند. در این مصوبه پیش‌بینی شده در صورتی که شرکت‌های موضوع این جزء با رعایت قانون تجارت از محل سود خود اقدام به سرمایه‌گذاری در معادن صنایع معدنی پایین‌دستی کنند، به میزان 10 درصد سرمایه‌گذاری صورت گرفته از محل سود، به‌عنوان حق انتفاع بهره‌برداری محاسبه می‌شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید