رییس شورای بازرگانان ایران و هند:واردات چای هندی از مرز 30 میلیون دلار می‌گذرد | اتاق خبر
کد خبر: 93324
تاریخ انتشار: 10 اسفند 1393 - 12:47
 رییس شورای بازرگانان ایران و هند گفت: بر اساس مذاکرات با هندی‌ها قرار شده میزان واردات چای هندی به ایران از 30 میلیون دلار فعلی بیشتر شود اما باید وضعیت واردات به گو
 رییس شورای بازرگانان ایران و هند گفت: بر اساس مذاکرات با هندی‌ها قرار شده میزان واردات چای هندی به ایران از 30 میلیون دلار فعلی بیشتر شود اما باید وضعیت واردات به گونه‌ای مدیریت شود که به تولید داخلی این محصول لطمه وارد نشود.
ایسنا- ابراهیم جمیلی درباره افزایش احتمالی واردات چای از کشور هند اظهار کرد: مصرف بیشتر چای خارجی نسبت به چای داخلی در کشور دلایل فرهنگی دارد، چراکه امروز تلاش‌ها در جهت این است که مردم چای خارجی مصرف کنند. وی نبود "برندسازی" مناسب را مهمترین مشکل در زمینه تولید چای در داخل دانست و تصریح کرد: اگر در زمینه تولید چای در داخل "برندسازی" صورت می گرفت این امکان وجود داشت که با اقبال بیشتری از چای خارجی مواجه شود، چرا که چای ایرانی طبیعی و فاقد اسانس است. رییس شورای بازرگانان ایران و هند با بیان اینکه باید از نظر فرهنگی بازار داخلی چای را تغییر داد تا مصرف چای داخلی جا بیفتد، ادامه داد: واردات یک محصول نباید به قیمت آسیب رساندن به تولید ملی باشد. واردات باید هدفمند و برنامه ریزی شده باشد. اگر در محصولی محدودیت تولید نداریم بهتر است آن را تولید نکنیم اما اگر در محصولی با محدودیت تولید مواجه هستیم راه‌های زیادی وجود دارد که تولید داخلی را در مقابل واردات از بین نبریم. جمیلی با بیان اینکه هند و سریلانکا دو کشوری هستند که از گذشته های دور تا به امروز چای مورد نیاز ایران را تامین کرده‌اند، درباره وضعیت قیمت چای هندی عنوان کرد: قیمت چای هندی بسته به شرایط ورود، برند و تبلیغات آن متفاوت است. باید تلاش کنیم در کنار چای های خارجی، چای داخلی‌ را "برندسازی" کنیم و از نظر کیفیت به حد مطلوبی برسانیم. بنا بر این گزارش، به تازگی معاون وزیر بازرگانی و صنعت هند به همراه یک هیات اقتصادی سفری به ایران داشتند و با برخی مسئولان اتاق بازرگانی تهران مذاکراتی درباره افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور انجام دادند که از جمله موارد مورد بحث در این جلسه افزایش میزان صادرات هند به ایران بوده است. در این میان واردات چای هندی به ایران که اکنون حدود 30 میلیون دلار است، طبق اعلام معاون وزیر بازرگانی هند قرار شده افزایش یابد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید