نگاهی به لیست‌های مشترک انتخابات اتاق تهران/آخرین مهره‌چینی گروه‌های انتخاباتی اتاق بازرگانی | اتاق خبر
کد خبر: 93855
تاریخ انتشار: 16 اسفند 1393 - 16:28
پنج طیف اصلی انتخابات اتاق تهران را ائتلاف بزرگ، ائتلاف برای فردا، خواستاران تحول، کانون کارآفرینان توسعه‌گرا و پیشگامان وفاق تشکیل می‌دهند و در کنار این‌ها ائتل
پنج طیف اصلی انتخابات اتاق تهران را ائتلاف بزرگ، ائتلاف برای فردا، خواستاران تحول، کانون کارآفرینان توسعه‌گرا و پیشگامان وفاق تشکیل می‌دهند و در کنار این‌ها ائتلاف‌های جدید و کوچک‌تری نیز اعلام موجودیت کرده‌اند.
به گزارش اقتصادنیوز، به نظر می‌رسد تعدد گیج‌کننده گروه‌ها و ائتلاف‌هایی که در روزهای پایانی هشتمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران اعلام موجودیت کرده‌اند بیش از هر چیز بر سرگردانی رای دهندگان و انتخاب آنها در این دوره افزوده است. پنج طیف اصلی انتخابات اتاق تهران را ائتلاف بزرگ، ائتلاف برای فردا، خواستاران تحول، کانون کارآفرینان توسعه‌گرا و پیشگامان وفاق تشکیل می‌دهند. اما از جمله ائتلاف‌های نوظهور این دوره انتخابات می‌توان به ائتلاف فراگیر ایرانی آباد، روزگار نو، رویش، بازار سرمایه، نواندیشان، همگن پلاستیک و پلیمر و... اشاره کرد. نکته گیج کننده‌تر در این گروه‌ها دیدن نام‌های مشترک برخی از این افراد است که‌ گاه در لیست سه یا چهار گروه دیده می‌شوند و عنوان لیدر در همه گروه‌ها را نیز یدک می‌کشند. این طور تصور می‌شود که وجود لیستی مشترک از افراد شاخص، شایسته و تاثیرگذار بدون داشتن مرز قرمز و تعلق داشتن به گروهی خاص بتواند کمی از این سرگردانی را بازسازی کند. با وجود آنکه احتمال می‌رفت تا میان دو گروه مطرح ائتلاف بزرگ و ائتلاف برای فردا، به دلیل نزدیکی بسیار این دو از نظر فکری و هم جهت بودن نسبت به سایر گروه‌ها، همبستگی ایجاد شده و لیست مشترکی بین آنها بسته شود، اما در ‌‌نهایت این اتفاق نیفتاد و هر گروه لیست ۴۰ نفره جداگانه خود را منتشر کردند. با این حال، باز هم دو نقطه مشترک در این دو لیست دیده می‌شود. قرار داشتن نام دو میدان‌دار عرصه اتاق بازرگانی، یعنی یحیی آل‌اسحاق و محسن خلیلی عراقی از نزدیکی بیشتر این دو گروه خبر می‌دهد. بعد از اعلام لیست همه گروه‌ها و آغاز تبلیغات انتخاباتی، زمزمه‌های انتشار لیستی ۴۰ نفره مشترک وابسته به تشکل‌های فعال در اتاق بازرگانی به گوش رسید. این لیست شامل اسامی ۴۰ نفر از کاندیدای همه گروه‌های انتخاباتی است که به نوعی همبستگی بین تشکل‌های اقتصادی را نیز نشان می‌دهد. این لیست نام ائتلاف همبستگی تشکل‌ها را به خود گرفته و گویا از درصد حمایت بالایی به دلیل انتخاب افراد شاخص و اصلح از همه گروه‌ها، نیز برخوردار است. اما موضوعی که کنجکاوی اکثر گروه‌ها و کاندیدا‌ها را درباره این لیست برانگیخته، نا‌شناس بودن تیم طراحی کننده این لیست است. تنها ساعاتی بعد از انتشار لیست همبستگی تشکل‌ها، لیست مشترک دیگری با عنوان ائتلاف مدیران کارآمد اقتصاد مقاومتی در سایت‌ها منتشر شد. این لیست نیز با گروه‌های دیگر اشتراکاتی دارد و کاندیدا‌ها حدس می‌زنند منتسب به رئیس سابق اتاق ایران و تهران، سید علینقی سید خاموشی باشد. از سوی دیگر نشریه تجارت فردا در شماره اخیر، طرح جلد خود را به عکس ۴۰ کاندیدا از گروه‌های مطرح در انتخابات اختصاص داده که با دو لیست مشترک یاد شده نیز دارای اشتراکی است. با نگاهی به لیست‌های مشترک منتشر شده از سوی گروه‌های فعال در عرصه انتخابات اتاق بازرگانی تهران و با مقایسه میان آنها می‌توان به درصد سهم هر گروه از این لیست‌ها رسید.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید