دولت ویتنام توافقنامه اجتناب از مالیات مضاعف با ایران را تایید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 97980
تاریخ انتشار: 8 فروردین 1394 - 08:51
دولت ویتنام توافقنامه اجتناب از مالیات مضاعف با جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد و وزارت امور خارجه این کشور موظف به تکمیل مراحل دیپلماتیک آن شد....
دولت ویتنام توافقنامه اجتناب از مالیات مضاعف با جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد و وزارت امور خارجه این کشور موظف به تکمیل مراحل دیپلماتیک آن شد.
به گزارش اتاق نیوز به نقل از ایرنا، توافقنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف را مهر ماه سال گذشته رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور و معاون وزیر مالیات ویتنام امضا کرده بودند. این توافقنامه همزمان با سفر انگوان خوان فوک، معاون اول نخست وزیر جمهوری سوسیالیستی ویتنام به تهران به امضای دو طرف رسید. خبرگزاری رسمی ویتنام (ونا) روز شنبه اعلام کرد دولت این کشور توافقنامه اجتناب از مالیات مضاعف با ایران را تایید کرده است.وزارت امور خارجه ویتنام موظف به تکمیل مراحل دیپلماتیک و تنظیم و تاریخ اعتبار این توافقنامه شد. ویتنام با 69 کشور و منطقه جهان موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف امضا کرده است.قراردادهای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف شامل مالیات بر درآمد و مالیات بر سرمایه است که صرفنظر از نحوه اخذ آنها، از سوی هر دولت متعاهد، تقسیمات سیاسی یا مقامات محلی وضع می شود. براساس این موافقتنامه ها، اشخاص حقیقی و حقوقی که در کشور سوم سرمایه گذاری می کنند از پرداخت مضاعف مالیات معاف می شوند و تنها به یکی از دول طرفین مالیات پرداخت می کنند. موافقتنامه مقدماتی اجتناب از اخذ مالیات مضاعف بین ایران و ویتنام اردیبهشت ماه سال 1383 امضا شده بود، اما پس از گذشت 10 سال توافقنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف مهر ماه سال گذشته در تهران امضا و دولت ویتنام نیز امروز آن را تایید کرد. لایحه موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری سوسیالیستی ویتنام به منظور اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و جلوگیری از فرار مالیاتی در مورد مالیات های بر درآمد نیز 17 دی ماه سال گذشته به وسیله مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. ایران و ویتنام قرار است در یک برنامه زمانبندی شده حجم مبادلات دو کشور را ابتدا به رقم 500 میلیون دلار و پس از آن به رقم های بالاتر افزایش دهند. ایران و ویتنام همچنین توافق کرده اند از گسترش فعالیت ها و همکاری های دو جانبه در زمینه های نفت و گاز، پتروشیمی، گردشگری، زیربنایی بهداشت و درمان، علم و فن آوری و تبادل کالا به صورت جدی حمایت کنند. ایران در سال 1991 و ویتنام نیز در سال 1997 نسبت به ایجاد سفارت در کشور طرف مقابل اقدام کردند. روابط دیپلماتیک 42 ساله بین ایران و ویتنام از سال 1973 آغاز شد. در سال های گذشته مقامات ارشد دو کشور با هدف افزایش روابط دوجانبه با یکدیگر دیدار و گفت وگو کرده اند و خواستار افزایش این روابط از جمله روابط تجاری و اقتصادی شده اند. روابط تجاری ایران و ویتنام از سال 2003 تا 2009 به طور قابل توجهی افزایش یافت به طوری که رشد 500 درصدی تبادلات تجاری دو کشور را شاهد بود و این تبادلات از رقم 30 میلیون دلاری در سال 2003 به رقم 165 میلیون دلار در سال 2009 رسید. حجم این روابط در سال 2011 به رقم 316 میلیون دلار افزایش یافت و اخیرا معاون اجرایی رئیس جمهور ایران نوید افزایش تبادلات دو جانبه تا سقف دو میلیارد دلار را داده است.  
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید