اتاق نیوز گزارش می دهد/بر خلاف پیش بینی رئیس اتحادیه املاک؛ نرخ اجاره بها افزایش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 104911
تاریخ انتشار: 9 اردیبهشت 1394 - 14:44
اتاق نیوز - احسان احمدی - بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی از 22 درصد به 20 درصد کاهش یافت. به طور یقین بازار مسکن جزو اولین گروه‌هایی است که به ت

اتاق نیوز - احسان احمدی - بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی از 22 درصد به 20 درصد کاهش یافت. به طور یقین بازار مسکن جزو اولین گروه‌هایی است که به تغییر نرخ سود واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش اتاق نیوز، با کاهش نرخ سود بانکی  تمایل صاحبان املاک برای دریافت مبالغ بیشتر رهن از مستاجران کم و به تبع آن نرخ اجاره بها افزایش می‌یابد.  این جمله ای است که خسروی رئیس سابق اتحادیه املاک تهران در تازه ترین اظهارنظر خود اعلام کرده است که به نوعی با پیش بینی حسام عقبایی؛ رئیس فعلی مشاورن املاک که بارها در رسانه ها اعلام کرده بود، "نرخ اجاره بها افزایش نخواهد یافت"، مغایرت دارد.با این حال گزارش های میدانی اتاق نیوز گواه این موضوع است که اعضای این صنف هم اعتقاد دارند که عدم تغییر نرخ اجاره بها نمی تواند صحبت محکمه پسندی باشد و هرچه به فصل تابستان نزدیک شویم قیمت ها افزایش خواهد یافت.

یکی از فعالین  بازار املاک در خصوص وضعیت بازار مسکن به اتاق نیوز گفت: با توجه به اینکه قوانین اقتصادی و بانکی کشور هرزچند گاهی دستخوش تغییر می شود، نمی توان آینده بازار صنوف را پیش بینی کرد. به خصوص بازار مسکن که جزو اولین گروه هایی محسوب می شود که در قبال تحولات سیاسی و اقتصادی واکنش نشان خواهد داد.

وی افزود: با شرایط فعلی هرچه به فصل تابستان نزدیک شویم، نرخ اجاره بها افزایش خواهد یافت و به مردم  پیشنهاد می کنیم که جابجایی در اردیبهشت ماه به مراتب بهتر از ماه های آتی است. در این راستا رئیس سابق اتحادیه املاک در خصوص تاثیر کاهش نرخ سود بانکی در بازار مسکن نیز گفت: در زمان بالا بودن نرخ سود بانکی تولیدکنندگان و سازندگان مسکن رغبتی برای درگیر شدن با بخش تولید ندارند و ترجیح می‌دهند با سپرده‌گذاری سود بانکی دریافت کنند. مصطفی قلی خسروی با بیان اینکه در صورت کاهش نرخ سود بانکی نیز کارخانه‌داران و تولیدکنندگان برای افزایش ظرفیت تولید خود تشویق می‌شوند، افزود: 174 شغل کلیدی با ساختمان به عنوان یک صنعت مادر در ارتباط است که در صورت ایجاد تحرک در این بخش، سایر واحدها نیز به حرکت وا داشته می‌شوند ،بنابراین سود بانکی باید بیش از این میزان هم کاهش یابد. وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ اجاره بها مقطعی و گذراست، ادامه داد: افزایش احتمالی اجاره بها به تصمیم موجران برای تطبیق نرخ‌ها با میزان تورم بازمی‌گردد، چرا که در حال حاضر هم قیمت مسکن و هم اجاره بها پایین‌تر از شاخص نرخ تورم قرار دارند. عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک تهران خاطرنشان کرد: البته هدف برخی از صاحبان املاک برای بالا بردن اجاره بها این است که از این طریق قیمت ساختمان را نیز بالا ببرند، اما با این حال افزایش اجاره بها طی روزهای آینده بسیار ناچیز خواهد بود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید