اشتراکات تاریخی زمینه‌ساز توسعه همکاری‌های ایران و گرجستان است | اتاق خبر
کد خبر: 107961
تاریخ انتشار: 29 اردیبهشت 1394 - 08:31
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به مشترکات فرهنگی دیرینه و تاریخی ایران و گرجستان گفت: اشتراکات میان دو ملت می تواند زمینه توسعه همکاری و ارتقاء سطح مناسبات میان تهرا
معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به مشترکات فرهنگی دیرینه و تاریخی ایران و گرجستان گفت: اشتراکات میان دو ملت می تواند زمینه توسعه همکاری و ارتقاء سطح مناسبات میان تهران و تفلیس را فراهم کند.
اتاق نیوز - اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (سه شنبه) در دیدار «کویریکاشویلی» معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان، با ابراز خرسندی از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور پس از چند سال وقفه، اظهار امیدواری کرد که مذاکرات و گفتگوها در این کمیسیون، نتایج و دستاوردهای سازنده‌ای برای دو کشور به همراه داشته باشد. معاون اول رییس جمهور همچنین مراودات و دیدارهای مقامات عالی رتبه دو کشور را در توسعه روابط کارساز و اثرگذار دانست و با اشاره به دیدار دکتر روحانی با نخست وزیر گرجستان در نیویورک تصریح کرد: افزایش مراودات می تواند به گسترش پیوندهای دو کشور در همه زمینه ها کمک کند. جهانگیری با تاکید براینکه ایران و گرجستان می توانند همکاری های موثرتری در بخش اقتصاد با یکدیگر داشته باشند، خاطرنشان کرد: زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور در بخش های مختلف از جمله ترانزیت انرژی و کالا وجود دارد. معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های تهران تفلیس در بخش فرهنگی، از افزایش کرسی های زبان فارسی در دانشگاه ها و مراکز علمی آموزشی گرجستان ابراز خرسندی کرد و خواستار تعمیق پیوندهای مردمی و فرهنگی میان دو کشور شد. جهانگیری اظهار داشت: حجم پایین مبادلات تجاری میان دو کشور شایسته روابط خوب سیاسی فی‌مابین نیست و با توجه به ظرفیت های موجود، انتظار می رود از طریق تلاش های مشترک بتوانیم به سطح قابل قبولی از همکاری های تجاری و اقتصادی دست پیدا کنیم. معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد و توسعه پایدار گرجستان نیز در این دیدار دیدگاه گرجستان نسبت به توسعه همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران را مفید و مثبت عنوان کرد و گفت: ملت های دو کشور از اشتراکات فراوانی برخوردار هستند و این اشتراکات ریشه در تاریخ دارد. کویریکاشویلی از برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور ابراز خرسندی کرد و با اشاره به پیشرفت ها مفیدی که در روند مذاکرات این کمیسیون بوجود آمده خاطر نشان کرد: دو کشور از فرصت های فراوانی در بخش های مختلف برخوردارند تا بتوانند همکاری های خود را در حوزه های مختلف از جمله حمل و نقل، انرژی و گردشگری گسترش دهند. وی با اشاره به ملاقات خود با وزرای امور اقتصادی و دارایی، نفت و امورخارجه ایران، از مسائل و موضوعات مطرح شده در این دیدارها ابراز رضایت کرد و گفت: به توافقات خوبی برای توسعه همکاری ها بخصوص در بخش ترانزیت انرژی رسیده ایم. معاون نخست وزیر و وزیر اقتصاد گرجستان همچنین با ابراز خرسندی از مذاکرات موفقیت آمیز جمهوری اسلامی ایران با کشورهای ۱+۵ ابراز امیدواری کرد این مذاکرات به توافق و نتایج مثبتی منجر شود. کویریکا شویلی با بیان اینکه هیچ چیز نمی تواند مانع دوستی و همکاری ایران و گرجستان باشد گفت: امیدوارم فصل جدیدی از روابط دو جانبه میان تهران و تفلیس گشوده شود و روابط دو کشور به عنوان الگویی برای توسعه روابط کشورهای منطقه مطرح گردد. وی بر نقش پراهمیت جمهوری اسلامی ایران در حفظ ثبات و امنیت منطقه تاکید کرد و افزود: گرجستان آمادگی دارد در مبارزه با تروریسم با ایران همکاری داشته باشد.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید