رشد ۳۰۰ درصدی گازوئیل کشتی‌های باری صادراتی بعد از افزایش قیمت سوخت | اتاق خبر
کد خبر: 109991
تاریخ انتشار: 7 خرداد 1394 - 12:30
اتاق نیوز- رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: تصمیم دولت در مورد افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش 3 برابری گازوئیل کشتی‌های باری صادراتی شد....
اتاق نیوز- رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: تصمیم دولت در مورد افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش 3 برابری گازوئیل کشتی‌های باری صادراتی شد.

سیدرضا نورانی گفت: تصمیم یک شبه دولت در مورد افزایش قیمت سوخت منجر به افزایش برابری گازوئیل کشتی‌های باری در بنادر شده و این موضوع صادرات را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: به دلیل گرانی سوخت و افزایش کرایه حمل و نقل، کشتی‌ها بارگیری نمی‌کنند به طوری که شب گذشته یک محموله 500 تنی از میوه، سبزیجات و صیفی‌جات و امروز هم یک محموله دیگر 500 تنی با باری مشابه در بندر عباس که قرار بود به بندر شارجه صادر شود روی زمین مانده و در حال خراب شدن است.

نورانی با بیان اینکه با این اتفاق صادرات برای صادر کنندگان به صرفه نیست و آنها حاضر به صادرات نیستند گفت: افزایش چند برابری قیمت گازوئیل موجب روی کار آمدن رقبا و قبضه کردن بازارهای صادراتی ایران می‌شود به طوری که بازارهایی که سالها برای به دست آوردن آن وقت و هزینه صرف شده یک شبه از دست می‌رود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران اظهار داشت: در حالی که سوخت داخلی 20 درصد گران شده اما سوخت وسایل نقلیه برون مرزی 300 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: تصمیمات یک شبه به نفع صادرات نیست و تصمیمات غیراصولی لطمات سنگینی را به ساخت اقتصاد کشور می‌زند.

نورانی تصریح کرد: دولت باید افزایش قیمت‌ها را از سال قبل اعلام می‌کرد تا صادر کنندگان در سال جاری اقدام به برنامه‌ریزی می‌کردند.

براساس این گزارش افزایش قیمت 3 برابری گازوئیل کشتی‌های حمل بار که برای صادرات انواع محصولات از جمله محصولات کشاورزی استفاده می‌شود در حالی رخ داده که دولت در پی افزایش قیمت سوخت اعلام کرده که هیچ افزایش قیمتی در وسایل حمل و نقل و سایر قسمت‌های مرتبط نباید به بهانه افزایش قیمت سوخت صورت پذیرد.

منبع:فارس

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید