اختصاصی/سلامی: اجرای سنت قرض الحسنه به بانک های تخصصی واگذار شود | اتاق خبر
کد خبر: 110570
تاریخ انتشار: 10 خرداد 1394 - 12:39
اتاق نیوز- کارشناس مسائل بانکی گفت: با توجه به گران شدن منابع مالی بانک ها، بهتر است تا پرداخت وام قرض الحسنه به بانک های تخصصی واگذار شود....
اتاق نیوز- کارشناس مسائل بانکی گفت: با توجه به گران شدن منابع مالی بانک ها، بهتر است تا پرداخت وام قرض الحسنه به بانک های تخصصی واگذار شود.
غلامرضا سلامی کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به کمرنگ شدن اجرای سنت قرض الحسنه در بانک های دولتی و خصوصی به اتاق نیوز اعلام کرد: تا قبل از 2 دهه گذشته، بانک ها برای پرداخت وام قرض الحسنه، اختیارات و امکانات بسیاری داشتند زیرا منابع مالی آنها ارزان قیمت بود. وی ادامه داد: اما صنعت بانکداری امروز، برای جذب سرمایه و تامین منابع، با چالش و هزینه های بسیاری روبه رو است؛ به طوری که امکان پرداخت وام قرض الحسنه، سخت و دشوار به وجود می آید. این کارشناس مسائل پولی و مالی با تاکید بر وظایف و اختیارات بانک ها در پرداخت وام به متقاضیان افزود: پرداخت وام قرض الحسنه نیز ضوابط و شرایطی دارد که بهتر است اجرای این سنت به بانک تخصصی واگذار شود. سلامی با مد نظر قراردادن اهداف پرداخت وام توسط بانک ها تصریح کرد: بانک زمانی وام پرداخت می کند که بازده مالی 2 سویه ایجاد کند. یعنی وام گیرنده با دریافت وام، فعالیتی را انجام دهد که به سود برسد تا بتواند سود را میان خود و بانک عامل تقسیم کند. وی افزود: اما وام قرض الحسنه برای فعالیتی اقتصادی که بازده مالی داشته باشد؛ پرداخت نمی شود. از این رو نباید انتظار بازگشت سود و دریافت بهره داشت. بنابراین بهتر است تا منابع مالی پرداخت این نوع وام ها به بانک ها قرض الحسنه واگذار شود.
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید